ARAMA YAP
Sağlık ve Beslenme
0

UV Işınlarından Koruyan Gıdalar

besin1Cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korurken, aynı zamanda birçok farklı fayda sağlayan sağlıklı gıdalarla tanışın.

Uzmanlar yıllardır güneş ışınlarının zararları hakkında bizi uyarıyor. Ancak yazın sıcak günlerinde her fırsatta güneşin yakıcı ve zararlı ışınlarından kaçabildiğimizi söylemek çok zor. Koruyucu güneş kremleri imdadımıza yetişiyor ama hazırlıksız yakalandığımız zamanlarda zararlı UV ışınlarına maruz kalabiliyoruz.

Doğru beslenmeyle UV ışınlarının cildimize verdiği zararları hafifletmenin mümkün olduğunu biliyor musunuz? Cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korurken, aynı zamanda birçok başka yönden de fayda sağlayan sağlıklı gıdalarla tanışın.

Burada önerilen gıdaların UV ışınlarının zararlarına karşı koruyucu olmalarının sırrı antioksidan olmalarında saklı. Antioksidanlar sağlıklı cilt hücrelerinden elektron çalarak, cildin erken yaşlanmasına neden olan serbest radikallerle savaşan bedenin minik kahramanlarıdır. Vücutta dolaşıp, ekstra elektronlarını serbest radikallere verirler. Böylece serbest radikaller de sağlıklı hücreleri rahat bırakırlar. Yakıcı güneş ışınlarına maruz kaldığımız yaz aylarında bu gıdaları bol bol tüketerek, cildinizin koruma kalkanını güçlendirebilirsiniz.

1. Somon balığı  

Kabuklu deniz ürünleri ve soğuk denizlerdeki yağlı balıklarda bolca bulunan Omega-3 yağ asitlerinin iltihap temizleme (anti- inflamatuvar) etkisi vardır. Araştırmalar somon balığının serbest radikallerin verdiği hasarı iyileştirdiğini ispatlamıştır. Bu balığın cilt kanserini önlediğini ispatlayan çalışmalar da vardır. 

2. Domates ve domates salçası

Likopen en çok domateste ve daha yoğun olarak da domates salçasında bulunan doğal bir pigment ve karotenoid. Tüm kırmızı ve turuncu meyve – sebzelerde bulunan likopen UV kaynaklı cilt hasarlarını düzeltmede çok etkili. Yaz aylarında bol bol domates salçası tüketirseniz, UV ışınlarının cildinize vereceği hasarları ve güneş yanığından oluşan cilt tahrişlerini minimuma indirebilirsiniz. Kırmızı ve turuncu sebzelerde bulunduğu tespit edilen bir diğer karotenoid; Beta-karoten cildin güneş yanıklarına verdiği reaksiyonları hafifletiyor. Domates başta olmak üzere kırmızı ve turuncu sebze ve meyvelerden yazın bol bol tüketin.

3. Siyah Çikolata

Siyah çikolatada bulunan flavanoidler özellikle kadınlarda UV ışınlarının verdiği zarar da dahil olmak üzere cildin kendi hasarlarını iyileştirme gücünü arttırıyor. Buna ek olarak flavanoidler cildin nemini korumasına, oksijen doygunluğunun artmasına ve kan dolaşımının güçlenmesine de yardımcı olurlar. Cildinize sağlayacağı avantajlar sayesinde plaj çantanıza bir paket çikolata atmanızda bir sakınca yok. Ancak unutmayın, siyah çikolata olmak zorunda…

4. Brokoli

Brokoli, lahana, karnabahar gibi turpgiller ailesinden sebzeler de serbest radikallerle savaşan antioksidanlardandır. Artı bir değer olarak bu sebzeler cildi besin2korurlar. Başta cilt kanseri olmak üzere kanserle savaşırlar. Ayrıca yeni bir araştırma sonucu brokoli filizlerinde cildi kanser ve hücre deformasyonundan koruyan sülforafan bulunduğu saptanmıştır. Mevsimi değil ama yazın bol bol brokoli tüketmelisiniz.

5. Ispanak ve taze otlar

Ispanak güneş ışınlarının zararlarını minimalize eden gıdalardan. Bunun yanında maydanoz, fesleğen, taze kekik, biberiye gibi otları taze toplanmış ve kurutulmamış şekilleriyle tüketmek güneş ışınlarına karşı savaşırken sizi güçlendirecek. Ispanakla ilgili yapılan bir araştırma ıspanağın solar radyasyona karşı koruduğunu da kanıtladı. Aynı gıdalar kanser hastalarında hastalığın tekrarlama riskini de azaltır.

6. Yeşil Çay – Siyah Çay

Yeşil ve siyah çaylar vücudun hücre temizliği ve kanser riski azaltıcısı olarak biliniyorlar. Bilinmeyen ise siyah ve yeşil çayın bolca tüketilmesi yoluyla UV ışınlarına karşı cildimizde oluşan koruma kalkanı. Yeşil çayın yenileyici ve bağışıklık güçlendirici etkisi daha fazla olduğu için oyunuzu yeşil çaydan yana kullanın. Yazın plajlarda, havuzlarda bol bol yeşil çay tüketilsin ki, ciltler yenilensin, güçlensin…

7- Ceviz

Güneş ışınlarının zararlarına karşı koruyucu özellikteki yağ asitlerini bolca içeren ceviz yazın bol bol tüketilirse, diğer birçok şey gibi cildinizi korumanıza da yardımcı olacak. Cevizi tüketirken miktarı abartırsanız, cildinizde sivilceler oluşur. Günde 5-6 adet ceviz yeterlidir.

Hazırlayan: Gökçe Pazarlıklı

 

 

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın