ARAMA YAP
Yaşam
0

Tatili verimli geçirmede ailelere öneriler

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Makbule Meziyet Arı

Çocuklarınızın tatillerini verimli geçirmeleri için ailelere öneriler

Okulların kapanması ile pek çok çocuğun dört gözle beklediği tatil süreci başladı. Yaz tatili çocuklar için uzun ve yorucu bir eğitim ve öğretim sürecinin ardından ulaşılan bir armağan gibidir. Öğretmenlerin yaz tatilinde çocuklara ödev yüklemeleri de yasaklandığı için ebeveynlerin çocuklarının verimli bir tatil geçirmeleri için önceden hazırladıkları bir planları yoksa ilk günlerin karne heyecanı geçince çocuklarının yaşlarına uygun eğlenceli ve gelişimlerini destekleyici bir tatil planı düşünmeleri gerekir. Çocukların yaşına uygun hazırlanan bir tatil planında gelişimlerini destekleyici faaliyetlere yer verilmeli, dengeli bir tatil planında ev içi ve ev dışı faaliyetler ayrı ayrı yer almalıdır.

Ev İçi Faaliyetler

Çocuklarınızın oyun oynamasını destekleyin

Çocuğun en kolay ve en doğal öğrenme yolu oyundur. Oyun, çocukların kendi becerilerini test etmeleri için uygun bir ortam sunar. Çocuk oyun ve oyuncaklarla hiç kimsenin öğretemeyeceği konuları, kendi deneyimleri ile öğrenir, beş duyusunu, duygularını etkin şekilde kullanır, hayal gücünü çalıştırır. Oyun yoluyla çocuk, diğer insanlarla nasıl iletişim kuracağını öğrenir. Ayrıca çocuğun içsel çatışmalarını çözümlemesinde de katkısı önemlidir. Ebeveynler çocuklarına serbest, yapılandırılmamış, yaratıcılıklarını yansıtabilecekleri yeterli oyun zamanları ve ortamları sağlamalıdır.

Çocuklarınızla beraber oyun oynayın

Oyunun stresi azaltan bir işlevi vardır. Bu özelliği ile yetişkinlerin de kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olur. Anne-babaların işten geldiğinde çocuğuyla oyun oynaması aralarındaki duygusal bağı kuvvetlendirir. Çocuğunuzla beraber gülmek, gevşemek, eğlenmek sizin sağlığınıza da iyi gelecektir. Oyunun içinde olmak ve zevk alarak oynamak önemlidir. Zoraki oynuyormuş gibi bir tutum içinde olmaktan sakının, çocuğunuzla çocuk olmaya çalışın, onun duygularını paylaşın. Çocuklarınızla sevdiğiniz oyunları paylaşıp, öyküleri dramatize edebilirsiniz. Bunu gerçekleştirdiğinizde, önemsendiğini, ilgilenildiğini hisseden çocuğun kendine olan güveni artar. Hep beraber oyun oynayan ailelerin birbirlerine karşı daha işbirlikçi, destekleyici olduğu ve birbirleriyle olan iletişimlerinin daha güçlü olduğu görülmektedir. Tercihiniz yaratıcı oyunlardan yana olmalıdır. Çocuklarda yaratıcılığı geliştiren oyun kitaplarından yararlanabilirsiniz. Böylece çocuğunuzu TV, tablet, telefon gibi bağımlılık yapabilecek araçlardan uzaklaştırırsınız.

Şiddet ve saldırganlık içeren oyunlara kesinlikle yer vermeyin. Sizden habersiz TV ve diğer teknolojik araçlarla geçirdiği süreleri izleyin. İçeriğini bilmediğiniz sitelere girmemesi için gerekli önlemleri alın, bir filtre programı kullanmanız önleyici olabilir.

Çocuklarınızla beraber kitap okuyun

Yaz tatilinde kitap okumak tatili verimli geçirmede en etkili faaliyetlerin başında gelir. Ailece kitap okumak verimliliği artırır, çocuğun öğrenmesinde, yeni bilgiler edinmesinde yetişkinle birlikte okunan kitapların katkısı büyüktür. Bazı çocuklar kitap okumaktan zevk alırken, bazı çocuklar kitap okumaktan hiç hoşlanmaz. Bunun sebebi, kitap okumanın sıkıcı ya da sıradan bir faaliyet olması değil, seçilen kitabın niteliğidir.

Okullarda zorunlu olarak okutulan kitapların bir kısmı çocukların ilgisini çekmeyebilir. Çocuğunuzun yaşına ve ilgilendiği konulara uygun olarak beraberce seçtiğiniz okuma kitabını sesli okuyabilir, sonrasında beraberce yorumlayabilirsiniz. Bu tür bir faaliyet çocuğun kendini ifade etmesi yönünden yararlı olduğu gibi okuduğunu anlama, yorumlama, tartışma yapabilme gibi zihinsel becerilerini de geliştirir. Kitap okuma, dil gelişimini destekleyen etkinliklerden en önemlisidir. Karşılıklı etkileşim sırasında aynı anlama gelen yeni sözcükler kullanma, çocuğun konuşmasını genişleterek ona karşılık verme, konuşmasını daha ileri düzeye çekmede etkili olur.

Çocuğunuzla mutfak faaliyetleri planlayın

Küçük çocukların zevk alarak yaptıkları etkinlikler arasında mutfaktaki araçlarla oynamak önemli yer tutar. Mutfak faaliyetlerinizi çocuğunuzla yemek pişirme etkinliğine dönüştürebilirsiniz. Bunun için devamlı gittiğiniz alışveriş merkezine beraberce gidip yiyecek seçiminde size eşlik etmesini isteyebilir, karşılıklı yiyecek seçiminin önemli noktaları hakkında konuşur ve seçimi ona bırakabilirsiniz Yiyecek çeşitleri ve yararlarını konuşarak öğün planlaması yapabilir, pişirme sürecini zevkli ve eğlenceli bir etkinlik haline getirebilirsiniz. Aynı besin maddelerinden ne gibi farklı yiyecekler yapılabileceğini düşünmesini isteyebilirsiniz. Beraberce pişirdiğiniz yemeği sofraya getirmeden farklı sunum şekillerini tartışabilirsiniz.

Evde sanat etkinlikleri

Yaz tatilinde çocukların zevkle yaptıkları sanat etkinliklerinin temel amacı çocukların algısal, duyusal, estetik anlayış ve yaratıcılıkla ilgili becerilerini geliştirmektir. Bunun için masa başı boyama, kesme –yapıştırma, yoğurma, şekil oluşturma faaliyetleri yanında serbest resim çalışmaları önemli yer tutar.

Resim faaliyetleri

Çocukların evde gerçekleştirecekleri sanat faaliyetleri içinde resim çalışmaları önemli yer tutar. Küçük yaşlarda sözcüklerden daha güçlü bir anlatım aracı olan resim bize çocuğun iç dünyası ve büyüme süreci hakkında önemli bilgiler verir. Belirli bir kas olgunluğuna eriştikten sonra her çocuk kâğıt üzerinde bir takım çizgi ve figür denemeleri yapar. Resmin önemi çocuğun düşünce şeklini yansıtmasıdır. Çocuklarda çizim gelişiminin, ifade edici dil ve iletişim becerileri gelişimine katkıları da önemlidir. Çocuklar çizdikleri resimlerde kendilerini anlatmalarının yanı sıra duygularını, düşüncelerini, öğrendiklerini, üzüntülerini, sevinçlerini, korkularını da anlatırlar. Örneğin; çocuktan bir insan çizmesi istendiğinde en son yaşadığı duygusal durumunu yansıtacak olan kişiyi çizecektir. Çocuklar için bir anlatım, boşalım ve rahatlama aracı olan resim faaliyetleri aynı zamanda algısal ve zihinsel gelişimi de desteklemektedir. Çocuklarınızın resimlerini evde sergileyerek resme olan ilgisini artırabilirsiniz.

Ev Dışı Faaliyetler

Bölgenizdeki çocuklara yönelik etkinlikleri araştırın

Kültür Bakanlığı, belediyelerin veya bulunduğunuz bölgedeki özel kuruluşların çocuklara yönelik etkinlikleri bulunabilir, çoğu zaman ücretsiz olan bu faaliyetleri araştırın ve eğlenceli, yararlı bulduklarınıza katılım için başvuruda bulunun. Birçok belediye, dernek, okul ve benzeri kurumların çocuklara yönelik düzenledikleri sanat ve yaratıcı faaliyetler çocuklarınızı hem eğlendirir hem de eğiterek birçok gelişim alanını destekler.

Müzeler ve galerileri gezin

Müzeler ve galeriler yaz boyunca farklı etkinlikler sunabilir. Müzeler ve galeriler bilgi, esin, eğlence ve veri kaynağıdır. Müzelerin eğitimsel işlevleri öyle gelişmiştir ki, günümüzde pek çok müzenin kullanıcılarına coşkuyla kucak açtığı ve eğlence için yeni fırsatlar sunduğu görülebilir. Çocuklarımıza bu alışkanlığı edindirmemiz onların çok yönlü gelişimini destekler. Oyuncak Müzesi gidilmesi gereken yerler arasında ilk sırada olmalıdır.

Akraba ve dost ziyaretleri

Çocuğun anne baba sevgisi kadar yakın akrabalarının da sevgisine ihtiyacı vardır. Büyük anne ve büyükbabaları, amca, hala, teyze, dayı ve kuzenleri ile sıcak ilişkileri onların aile aidiyet duygularını geliştirir. Anne babalarının çocukluk yaşantıları ile ilgili anıları dinlemek onlara heyecan ve mutluluk vererek sosyal, duygusal gelişimlerine olumlu katkılar sağlar.

Spora yönlendirin

Yaz tatili çocuğunuzun spora başlaması için güzel bir fırsat sunabilir. Çocuğunuzun yaşı ve ilgi alanına göre seçeceği spor dalı gelişiminde çok yönlü katkılar sağlayacaktır. Çocuğunuzun yaşına uygun bir bisikleti kullanması onda özgüven duygusu geliştirecektir. Düzenli olarak spor etkinliklerine katılan çocuklar hem zaman yönetimini öğrenir, hem de takım çalışma becerilerini kazanır. Özellikle yaz tatili boyunca planlarınız içinde spor vazgeçilmez olmalıdır. Spor, çocuğunuzun sağlığına yapacağı olumlu katkıların yanı sıra, özgüven ve sorumluluk duygularını geliştirir, zihinsel gelişim üzerinde olumlu katkılar sağlar.

Çocuğunuzla doğa gezileri yapın

Şehirlerimiz sürekli büyümekte ve göç almaktadır. Büyük şehirlerde yaşayan çocuklarımız doğal ortamlardan uzak yapay bir dünya içerisinde büyümektedir. Tehlikelerden korumak isteği ile onları evde tutmaya ve birçok şeyden mahrum bırakarak yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu nedenle, yaz tatillerinde doğayla içe içe olabilmek için olanakları araştırmalıyız. Ormanlık alanlarda, göl kenarlarında, dağlık bölgelerde, ova ve çayırlarda yapılacak yürüyüşler doğayı tanıma olanağı sağlar.

 

 

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın