ARAMA YAP
Kişisel Gelişim
0

Tarihe damgasını vuran kadınlar

“Kadınlar üzerine yazı yazarken kalemi gökkuşağına batırıp, mürekkebi kelebek kanatlarının tozu ile kurulayacaksın” demiş Denis Diderot. Şimdi bizlerde sizler için kalemimizi gökkuşağına batırıyoruz ve dünyaya kadının gücünü, başarısını, saygınlığını, neler yapabileceklerini göstermiş kadınları yazıyoruz. Kadın sadece güzellikten, zarafetten ibaret değildir, kadın aklıyla düşüncesiyle varlığıyla hayal gücüyle dünyayı değiştirebilir, çok başarılı işlere imza atabilir çünkü kadının aklı sadece bilgiye değil yüreğe de dayanır.

Coco Chanel (Gabrielle Bonheur Chanel)

Bu ayki sayımızda Coco Chanel’i sizlerle tanıştıracağız. Oluşturduğu markayı zaten duymayan yoktur. Yaşadığı zorlu bir hayatta modaya damgasını vurmayı, dünyaca ünlü bir marka olmayı başarmıştır. Kendi doğrularından hiçbir zaman taviz vermemiştir. Moda kavramını altüst etmiş ve bir stil ikonu olmayı başarmıştır.

Fransız moda tasarımcısı ve Chanel markasının kurucusudur. İsmi “Time: Yüzyılın En Önemli 100 Kişisi” listesinde de geçen tek moda tasarımcısıdır. Chanel sadece dünya kadınlarını değil Türk askerlerini de giydirmiştir. 1930’lu yıllarda Atatürk, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üniformalarını Coco Chanel’e tasarlatmıştır. Türk ordusu 1980’lere dek onun imzasını taşıyan üniformalar giymiştir.

Merak edenler için;

Coco Chanel (Gabrielle Bonheur Chanel)’in Hayatı ve yaptıkları

19 Ağustos 1883 tarihinde Fransa’da Saumur/Maineet-Loire’da “Gabrielle Bonheur Chanel” ismiyle dünyaya geldi. Bir şarap temsilcisinin en büyük kızı olarak dünyaya gelen Chanel, annesinin ani ölümü üzerine 12 yaşında bir manastır okuluna gönderildi. Lise öğreniminin ardından bir terzi atölyesinde yardımcı olarak çalışan ve bunun yanında şarkıcılığı da deneyen Chanel, imzasında kullandığı “Coco” lakabını da söylediği şarkıların birinden aldı. Sahneye çıkışlarından birinde varlıklı bir subay olan Etienne Balsan ile tanışan ve onun aracılığıyla Paris sosyetesine giren Chanel, kendi kreasyonu olan şapkalarla dikkati çekti.

Chanel, 1910’da Paris’te şapka ve kadın giysileri satan küçük bir dükkan açtı. İlk kreasyonlarında bile başkasıyla karıştırılamayacak kadar tarz sahibi olan Chanel, kreasyonlarının başarısı sayesinde 1914’te Deauville/ Normandiya’da kendi butiğini açtı. Coco Chanel, 1917 yılında yanında 300’den fazla terzi çalıştırıyordu. Kadın pijamalarını lanse ettikten 1 yıl sonra Paris’te 1919’da bir moda salonu açtı.

Giderek servet sahibi olan Chanel, parfüm ve kozmetik işine girdi. Ernest Beaux’ya sipariş ettiği “Chanel No.5”, zamanla dünyanın en ünlü parfümü haline geldi. “5” rakamının uğuruna inanan ve koleksiyonlarını “5 Şubat” ve “5 Ağustos” günlerinde sergileyen Chanel, parfümüne de bu inanışın sonucu olarak “No: 5” ismini verdi.

1925’te Westminster Dükü ile nişanlanan ve 1 yıl sonra da “küçük siyah elbise” olarak nitelendirilen kreasyonuyla dünya çapında ünlenen Coco Chanel, 1932’de iç mimar Paul Iribe ile evlenmeye karar verdi. Iribe, planlanan düğünlerinden kısa bir süre önce ölünce, basın Chanel’e “La Grande Mademoiselle” ismini verdi.

Alman birlikleri Paris’e girmeden kısa süre önce Chanel Modaevini kapatarak bir çiftlik evine kaçan ve çok geçmeden Paris’e dönen Chanel, 70 yaşındayken çok fazla tutulmayan yeni koleksiyonunu sundu. Bir yıl sonra yeni açtığı salonda yarattığı hırka biçimli yakalarıyla tanınan Chanel tayyörüyle efsaneleşen Coco Chanel, 1971’de 87 yaşındayken Paris’te hayata gözlerini yumdu.

Coco Chanel’in unutulmayan sözleri;

” Moda geçer stil kalır.”

“Her kadın hak ettiği yaştadır.”

“Bir kadının en çıplak hali, en iyi giyindiği halidir.”

“Şıklık yeni bir elbise almak değil, bir ayrıcalıktır.”

” Başarı her zaman yenilginin ne demek olduğunu bilmeyenlerindir.”

       -Coco Chanel-

#CocoChanel, #kadınlar, #DenisDiderot

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın