ARAMA YAP
Cilt Bakımı
0

Söz konusu cildimiz…

Bunları ihmal etmeyelim!

Kullandığımız makyaj malzemelerimizin temizliğini çoğu zaman atlıyoruz, zaman ayırmıyoruz ve ya üşeniyoruz. Oysaki makyaj malzemelerimizin hijyeni zannettiğimizden daha da önemli. Bu hem bizlere sağlıklı bir makyaj deneyimi sağlar hem de kullandığımız malzemelerin ömrünü uzatır.
Makyaj esnasında en çok kullanılan makyaj fırçaları ve süngerleri temizliğine dikkat etmemiz gereken ürünlerin başında geliyor. Bu bizlere zor gibi görünse de aslında yapacağımız işlemler oldukça basit.

Fırça temizliği;

Profesyonel makyajın bir parçası olan fırçalarımızın uzun ömürlü olması ve bakteri taşımaması adına, fırça temizliğine önem göstermeliyiz.
Cilt sağlığımız için fırçalarımızı haftada bir olmak üzere temizlemeliyiz. Hatta ruj fırçalarını her kullanım sonrası, far fırçalarını ise haftada en az 2 kez temizlememiz gerekir. Göz ve dudaklar hassas bölgeler olduğu için ekstra özen göstermeliyiz.

Uygun fiyatlara ulaşabileceğimiz çeşitli markaların fırça temizleyici spreyleri mevcut ama daha ekonomik ve zararsız yöntemlerden biri de bebek şampuanlarıdır. Bebek şampuanını ılık su dolu bir kabın içine bir miktar boşaltalım, fırçamızın ucunu köpürterek, elimizle hafifçe temizleyelim
daha sonra tekrar ılık su ile durulayalım. Temizlendiğimizden iyice emin olduktan sonra, bir masanın üzerine kâğıt havlu serelim ve fırçalarımızı üzerine dizip kurumaya bırakalım.

Sıra geldi sünger temizliğine

Fırçadan sonra yüzümüzle en çok temas eden makyaj malzemelerinden biri de makyaj süngerleridir. Bu yüzden de cilt bakımı için çok önemlidir. Makyaj süngerleri uzun süre temizlenmediğinde sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Haftada bir ya da iki defa temizlemek gerekir. Bunu yapmak için özel üretilmiş temizlik spreyleri kullanılabileceğimiz gibi ılık su ve beyaz sabun ile kolayca bu işlemi yapabiliriz.

Kirpik kıvırıcı ve cımbızlar

Kirpik kıvırıcı ve cımbızların temizliğini çoğu zaman ihmal ediyoruz. Düzenli olarak temizlediğimiz makyaj malzemeleri arasında bunlar da olmalı. Kirpik kıvırıcıların üzerinde oluşan kalıntıları ıslak mendil yardımıyla kolayca temizleyebiliriz. Bu işlemi fırça temizleme solüsyonu sürüp temiz bir bez ve ya mendil yardımı ile silerek de yapabiliriz. Bu işlemi kullanım sıklığına göre ayarlayabiliriz.

Makyaj çantalarımızıunutmayalım!

Makyaj çantalarımız tüm malzemelerimizi içerisinde barındırdığı için kolayca kirlenir. Ayda bir veya iki ayda bir yapılacak temizlik yeterli olacaktır. Öncelikle içerisindeki tüm malzemeleri boşaltıp anti bakteriyel bir ıslak mendil yardımıyla temizleyelim. Böylece bakteri oluşumu da önlenmiş oluruz.

Süre önemli!

Her gün birçok makyaj malzemesi kullanıyoruz, bunları kullanırken temizliğe ve hijyene dikkat ediyoruz diyelim, peki son kullanma tarihlerine de aynı özeni gösteriyor muyuz? Maalesef makyaj malzemelerimizin hiçbiri sonsuza kadar dayanma özelliğine sahip değil. Tabi ki makyaj malzemelerimizin de gıdalarda olduğu gibi kullanım süreleri var. Son kullanma tarihi geçen makyaj ürünleri, bakterilere davetiye çıkarıp tenimizde istemediğimiz enfeksiyonel görüntülere neden olabilir.

Peki, neyi ne kadar süre kullanabiliriz?

Kapatıcı, fondöten, krem allık, krem farlar; 1 ile 1,5 sene arası kullanılmalıyız. Pudra, allık, bronzer, ruj, toz far, kalem eyeliner, kaş kalemi gibi ürünleri 2 yıl kadar likit eyeliner ve maskaraları ise 3 ay kadar kullanmamız cilt sağlığımız için doğru olacaktır.

#cilt, #kozmetik, #temizlik

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın