ARAMA YAP
Genel Sağlık
0

Soğuk algınlığı ve nezle için bitkisel tedaviler

 Etrafımız soğuk algınlığı veya nezleye yakalanmış,  hapşıran, öksüren kişilerle dolu. Toplu taşımalarda, alışveriş merkezlerinde, diğer kapalı mekânlarda, hasta olan ve dolayısıyla etrafa mikrop saçan insanlar var.  Dolayısıyla, bu rahatsızlıklardan korunma pek de mümkün olmuyor.

Bu konuda destek alabileceğimiz bitkisel yöntemler var. Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr.Ekrem Sezik, sentetik ilaç kullanmadan soğuk algınlığı ve nezle için yapabileceklerimizi şöyle sıralıyor;

Hastalanma belirtileri başlayınca ne yapmalı?

Hemen sentetik ilaçlar ve bilhassa antibiyotik kullanılmamalıdır. Eczacınızdan Afrika sardunyası kökünden hazırlanmış damla şeklinde bir preparat isteyin. Ürün adını eczacınız “Afrika sardunyası damlası” istiyorum dediğinizde size söyleyecektir.  Kullanım dozunu prospektüsünde bulabilirsiniz.

Adaçayı desteği

Soğuk algınlığı veya nezle solunum sisteminde meydana gelir. Hal böyle olunca boğaz ağrısı vb. hususlar da hastayı çok rahatsız eder. Gargara yapılması boğazdaki bu durumun giderilmesine yardımcı olacaktır. Sentetik maddeler ile hazırlanmış gargaralar yerine adaçayından hazırlanmış bir gargara kullanmak daha sağlıklı olur.

Adaçayının antibakteriyel ve antiviral etkileri vardır. Hastalık süresince çay olarak içmenin yanında,  gargara yapılması da çok etkili olur.

Gargaranın hazırlanması ve uygulanması:

Porselen bir kupaya 1 poşet adaçayını koyun. Üzerine sıcak su ama kaynar değil, ilâve edip üzeri kapalı olarak 10 dakika kadar demleyin. Daha sonra adaçayını çıkartıp sıvının ısısının düşmesi bekleyin. Bu sıvı ile gargara yapabilirsiniz. Sıvının ılık olmasına dikkat edin yoksa boğazınız yanar.  Gargara yaptıktan sonra en az 1 saat herhangi bir şey yiyip içilmemelidir.  Her seferinde taze hazırlayacağınız bu çay ile günde 4-5 defa gargara yapabilirsiniz. Boğaz ağrısına ve yanmasına iyi gelecektir.

Sıvı alımı ve bitki çayı desteği

Soğuk algınlığı ve nezlede bol bol sıvı almak gerekir. Sıvı alımının yanında bu rahatsızlıkların belirtilerini azaltıp, hatta giderip hızla iyileşmeyi sağlayan bitki çaylarından da  destek alınmalıdır. Sıvı ihtiyacı için, aktarlardan kalitesi belli olmayan bitkilerin alınıp kullanılması çok da doğru olmaz bu konuda seçici olunmalıdır. İşte size bir çay tarifi:

Soğuk algınlığı çayı

Ihlamur (1 poşet), papatya (1 poşet), adaçayı (1 poşet), karanfil (4-5 adet), tane karabiber (4-5 adet), zencefil (2-3 ince dilim), bir tutam kekik, orta boy bir elmanın kalın soyulmuş kabuğu en az yarım litre sıvı alabilecek bir cam veya porselen demliğe koyulmalıdır. İyi kalite parça tarçın varsa ( küçük bir kabuk parçası da ilâve edilebilir) üzerine 5-6 su bardağı sıcak su ilâve edilerek 15-20 dakika kadar çay gibi demlendikten sonra süzülüp içilmelidir. Tatlandırıcı olarak fincana 1-2 kaşık bal ilâve edilebilir.

Bu çayı, göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü ve rahatlatıcı olarak da kullanabilirsiniz.

#nezle, #soğukalgınlığı, #bitkiçayı, #adaçayı, #bitkisel, #tedavi

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın