ARAMA YAP
Saç Bakımı
1

Saçımın Rengini Nasıl Açarım?

blondeGüneşli günler içimizi ısıtmaya başladı. Kışın uykulu, tembel hallerinden sıyrılıp, canlanıyor ve yavaş yavaş yaz moduna giriyoruz. Renkli ve cıvıl cıvıl giysiler gardırobumuzun baş köşesinde yerini aldı. Kış boyunca gizlediğimiz, rengine, modeline çok da kafa yormadığımız saçlarda yenilik yapmanın tam zamanı.

Saçlarınızı yaza uygun ışıltılı ve açık tonlara boyamak için sabırsızlandığınızı görür gibiyiz. Bu senenin modası ombreler, kalın gölgeler, plajlarda pırıl pırıl parlayan sarı ve kumral tonlarda saçlara kavuşmak için gerekli ön hazırlıklara başlamak gerek. Yoksa hızlı bir kimyasal renk açma işleminin saçınıza vereceği zararlar, yazın sıcağı, güneşin etkileri ve deniz suyu ile birleşince bu yazı hayalinizdeki ışıltılı saçlar yerine soluk, mat ve cansız saçlarla geçirmek zorunda kalabilirsiniz.

Doğa her derde derman olabilecek reçetelerle dolu. Hiç tahmin etmediğiniz basit karışımlarla saçınızın rengini yavaş yavaş açabilir. Bu sayede kimyasal işlemlerden zarar görmemiş, sağlıklı saçlarınızla dikkat çekebilirsiniz. 

1-   Tarçın

                   Tarçın koyurenk saçların rengini açmada size yardımcı olur.

Tarçın koyu renk saçları rengini kızıllaştırmadan açar. Üç yemek kaşığı toz tarçını 4-5 yemek kaşığı saç kremiyle iyice karıştırın. Ortaya çıkan karışımı saçlarınıza eşit bir yoğunlukta bolca yedirin. Başınıza bir duş bonesi takıp, bu şekilde 4-5 saat bekleyin. Dilerseniz gece yatarken yapıp, sabaha kadar saçınızda bırakabilirsiniz. Saçınıza hiçbir zarar vermeyeceği gibi öyle çok hızlı ve kolay bir renk değişimi olmayacak. Ancak bu uygulamayı birkaç kez tekrarlayınca değişikliği fark edeceksiniz. Tarçının taze ve kaliteli olduğuna emin olun.

2-   Limon

                  Limon ve güneş sayesinde saç renginizi açabilirsiniz.

İçinde bulunan bolca sitrik asit nedeniyle limon saç rengini açmada yaygın olarak kullanılır. 4-5 adet limonun suyunu sıkın. İçine çok az saç kremi koyarak, işlem sırasında saçınızın sertleşmesine engel olun. Karışımı bir şişeye koyup, çalkalayarak, tamamen karışmasını sağlayın. Etkisini kaybetmemesi için bekletmeden hemen uygulayın. Uygulanacak saçlar kirli olursa daha az zarar görürler. Saçlar nemli olmalı, ancak suları damlayacak şekilde ıslak olmamalıdır. Kuru saça uygularsanız zaten saçı kurutan limon, kuru olan saçı yıpratır. Güneşle birlikte cildi yakabileceği için karışımı saç derinize fazla temas ettirmeden saçlarınıza yedirin. Özellikle saç uçları bu karışıma tamamen bulanmalı. Renk açılmasını hızlandırmak için en az iki saat direkt güneş altında oturmalısınız. Güneş çarpmasına karşı dikkatli olun ve göz çevrenizi korumak için güneş gözlüğü takmayı unutmayın. Limon saçlarınızı kurutacaktır. Sonrasında saçı nem veren bir şampuanla yıkayın. Mümkünse nem kazandıracak bir maske uygulayın.

3-   Zeytinyağı 

                 Zeytinyağı cilt ve saçlar için gerçek bir bakım kaynağıdır.

Zeytinyağının cilde ve saçlara faydasını hepimiz zaten biliyoruz. Ancak saç rengi açmada da işe yarıyor. Dikkat etmeniz gereken doğal bir zeytinyağı kullanmak. Piyasadaki bazı ucuz zeytinyağlarının içinde koruyucu maddeler olabilir. Zeytinyağını saçların özellikle uç kısmına bol miktarda sürdükten sonra iyice tarayıp, güneşin altında birkaç saat oturmalısınız. Saçınızın yağlı kalmaması için bol şampuanla yıkamanız gerekli. Saçınızda biraz kalırsa dert etmeyin. Saça faydası çoktur ve zarar vermez. Saçınızdaki ışıltıları hemen fark edeceksiniz.

4-   Papatya çayı Veya Papatya Suyu 

                    Papatya çayı bilinen en iyi renk açıcıdır.

Aktardan aldığınız çay yapılmak üzere kurutulmuş papatyaları çaydanlıkta kaynatıp, soğumaya bırakın. Saçlarınızı yıkayıp, kremledikten sonra papatya çayını ıslak saçın boy ve uçlarına bolca sürüp sürdüğünüz yerler iyice kuruyana kadar güneşte oturun. Bu uygulamayı istediğiniz renk tonunu yakalayana kadar gün aşırı tekrarlayabilirsiniz. Ancak her gün yapılmasını tavsiye etmiyoruz. Kendi doğal renk tonu da bal tonlarında olduğundan sarı tonlara ulaşmada oldukça etkilidir. Saça biraz zarar verse bile, bu zarar ancak ucuz bir şampuanınki kadardır.

5-   Bal 

               Bal saç rengini açarken, nem takviyesi de yapar.

Bal içinde az miktarda hidrojen peroksit barındırdığı için saçın rengini açıcı etkisi vardır. Balı nemli saçlara doğrudan uygulayabilir, saçlarınızın iki saat bu şekilde kalmasını sağlayabilirsiniz. Yapışkan oluşu nedeniyle kuru saça uygulanması mümkün olmayacaktır. Bir diğer kullanım şekli ise, limon suyu veya sirke ile balı iyice karıştırıp, bu şekilde sürmektir. Balın en önemli özelliği nemlendirici etkisiyle saçı kurutan açma işleminin zararını bertaraf etmesidir. Yapacağınız şey yine en az bir saat kadar güneşte oturmak. Yıkayarak, saçınızdan çıkartması çok zor olsa da, bal en az zararı veren doğal renk açıcıdır.

6-   Bal Ve Zeytinyağı 

            Bir fincan bal + bir fincan zeytinyağı

Bir fincan balla, bir fincan zeytinyağını bir kapta iyice karıştırın. Uygulamadan önce iyice karıştığından emin olun. Nemli saçlarınızın tamamına, kökten uca yedirerek bolca sürün. Saçın tamamının rengini açmak yerine tutamlar halinde açılmasını istiyorsanız bu tutamları karışıma iyice bulayarak, diğer tutamlarla temas etmemeleri için ayrı ayrı sarmanız gerekir. Güneşte oturmanız etkiyi arttırır. Ancak bu karışımı güneşte oturmadan da uygulayabilirsiniz. Saçınızda ne kadar uzun kalırsa etkisi o kadar fazla olur. Karışıma nane ya da lavanta yağı karıştırarak, güzel kokmasını ve aromaterapi etkisi yapmasını sağlayabilirsiniz. Saçınızdan çıkartmak biraz güç olsa da bu karışım saçı limon suyu gibi yıpratmaz, aksine aynı zamanda saça bakım da yapar.

7-   Kabartma Tozu 

            Doğal arındırıcı; kabartma tozu

Kabartma tozu doğal bir temizleyici ve arındırıcı olduğu için, saçınızı kimyasallardan ve daha önce gördüğü işlemlerin kalıntılarından arındırmak için birebirdir. Bu malzeme saçın rengini açmakta etkisini diğerlerine göre oldukça yavaş gösterir. Ancak daha sağlıklı ve temiz bir yöntemdir. Haftada bir kez saçınızı suyla karıştırdığınız kabartma tozuyla ovalayarak bekletirseniz, önce üzerindeki kimyasallardan kurtulacak ve zamanla rengi açılacaktır.

Editörden Not: Bu doğal reçetelerin hiç biri çok hızlı ve kolay sonuçlara ulaşmanızı garantilemez. Bu uygulamalar çok işlem görmüş saçlarda, uzun zamandır boyanan saçlarda ve çok koyu renk saçlarda işe yaramayabilir. En hızlı ve kolay etki hiç boyanmamış saçlarda elde edilecektir.

Yazı içeriğine katkıda bulunan İkitelli Megas Saç Tasarım’dan Selim Akıncı’ya teşekkürler.

Sarı Saçlarından Sen Suçlusun! 

Charm&Beauty, saçınızı boya kullanmadan açabilen ya da rengi açılmış saçları koruyan ürünleri sizin için araştırdı. blonde1

Daha da sarışın!

John Frieda Sheer Blonde Go Blonder Sarı Saçlara Güneş Işıltısı için Yoğun Bakım Maskesi (28 TL) (a) saça güneş ışıltısı parlaklığı vermeyi desteklerken saçın sağlığını muhafaza etmeyi amaçlıyor.

blonde2Güneş öpücüğü…

Turunçgil özü içeren Lee Stafford Sun Kissed Saç Rengi Açıcı Sprey (29,9 TL) (b) saç renginizi kalıcı olarak açıyor. Saçınıza gölge verip vurgu kazandırabilir, saç diplerine de uygulayabilirsiniz.

Salon bakımı…

Sadece profesyonel kuaför salonlarında kullanılmak üzere geliştirilmiş GKHair Lightening Oil (c), tekblonde3 başına bir açıcı olarak, GKHair Crystal Additive ile karıştırılarak ve GKHair Highlift Blonde Serisi ile beraber uygulanmak için düşünülmüş. Detaylı bilgi için gkhair.com.tr sitesini ziyaret edin.    

Hazırlayan: Gökçe Pazarlıklı

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş:
 • googleplus
 • linkedin
 • tumblr
 • rss
 • pinterest
 • mail

There is 1 comment

 • saç rengim dedi ki:

  denedim ama bir değişiklik olmadı :((

 • Leave a comment

  Want to express your opinion?
  Leave a reply!

  Bir cevap yazın