ARAMA YAP
Saç Bakımı
0

Kızıl Saç Bakım İster

kizil-sac-bakimiKızıl saç uzun süren bir aradan sonra yine moda. Kahvelerde, kumrallarda hatta sarılarda bile bakır ışıltılar kullanılıyor. Bakırlar, kızıl kahveler, kestane kızıllar, kızıl ombreler, mürdümler, pembemsi kızıllar, ateş kızılları, patlıcan morları bu yaz alev alev yakacak.

Keşke her gün kuaföre gidip, saçımıza bakım yaptıracak zamanımız ve paramız olsa! Kuaförümüz her hafta yenilendiği için canlılığını koruyan saç boyamızı sürdükten sonra, kafa derimize ustaca hareketlerle masaj yaparken bir yandan da güncel dedikoduları, magazin haberlerini ardı ardına sıralasa!

Scarlett Johansson’ ın o güzel kızıl saçlı fotoğrafından esinlenip, birçok denemeden sonra nihayet oturan, ne çok bakır, ne çok kırmızı, ne de çok mor o tatlı saç rengini görenler hayran hayran baksa.

Güneş ışınları saçımızda dans ettikçe bir alev topuna dönüşen, o sağlıklı bukleler görenlerin gözlerini kamaştırsa.

Bu hızlı şehir hayatı sık sık kuaföre gidecek zamanı ayırmamıza izin vermediği için saydıklarımız genellikle hayal olmaktan öteye gidemez. Pigmentleri en geniş ve dolayısıyla en hassas saç rengi olan kızıl kolay akar, yıpranır, uygun tonu yakalamak ve korumak çok zordur.

Bu konuyu sizler için araştırdık ve kızıl saçın canlılığını korumak için neler yapılabileceğini inceledik. Aşağıda okuyacağınız tüm öneriler, deneyenlerden alınan bilgilerle oluşturuldu.

Sık Yıkamayın

Saçı öldürmenin en kolay yolu; her gün ovalaya ovalaya yıkamaktır. Hassas kızıl saç telleri ıslakken şişeceği için daha kolay zarar görür, diğer tüm saç kizil-sac-bakimi1tellerinden daha kolay kopar ve kırılır. Kirlendikçe saçın kendi doğal yağları bakım etkisi yapar. Üç günden önce yıkamazsanız bu doğal yağın oluşması ve saçın kendi kendine bakım yapması mümkün olur. Özellikle saçınızı boyattıktan sonra yıkamak için birkaç gün beklemelisiniz. Saç boya işlemi sonrasında zaten yıkanacaktır. Ancak çoğu kadın bu yıkamayla yetinmeyip, evde kendi şampuanıyla tekrar yıkamak ister. Saç boyandıktan sonraki gün hemen yıkamak rengin saç teline işlemesine engel olur. Boya dayanıklı olmaz. Sonrasında boyayı muhafaza etmek için, boyanın kalıcılığını arttıran şampuanları tercih edin. Yves Rocher Boyalı Saçlar için Şampuan (17,90 TL) (1) silikon içermeyen formülüyle saçları ağırlaştırmadan bakım yapıyor.

kizil-sac-bakimi2Kuru Şampuan

“Ben saçımı yıkamadan duramam!” diyorsanız kuru şampuan kullanabilirsiniz. Saçınıza çok daha iyi geldiğini hemen fark edeceksiniz. Piyasada çok çeşitli ürünler var. En iyisi deneyenlerin referanslarıyla karar verin. Klorane Kuru Şampuan (39,9 TL) (2) kullanabilirsiniz.

Sülfat içermeyen ürünler

Sülfat yani sülfürik asit tuzu, deterjanlar ve temizlik malzemeleri gibi birçok şampuanın içine de eklenen, ucuz maliyetli bir kimyasal maddedir. Sülfat içeren ürünler saça zarar verir. Sülfat içermeyen ürünler daha hassas ve saç boyasını akıtmak konusunda diğer ürünlerden çok daha yavaştır. Sülfat içermeyen şampuan ve saç kremi aramakla uğraşmak istemiyorsanız, bari saç rengini koruyan ya da kızıl saçlara özel serileri tercih edin.

Saçınızı Güneşten Koruyun

Öğle saatlerindeki yakıcı güneş ışınları kızıl saçın rengini soldurur. Yazın en sıcak günlerinde öğlen 12:00 ile 15:00 saatleri arasında güneşe çıkmamanızı kizil-sac-bakimi3tavsiye ederiz. Çıkmak zorundaysanız şapkalar, eşarplar, plaj şemsiyeleri, eski dergiler, elinizin altında ne varsa güneş ışınlarının saçlarınıza ulaşmasını engellemek için kullanın. Ya da kuzu kuzu gidip, saçlarınızı tekrar boyatmak zorunda kalırsınız. Boyanın saçta daha uzun süre kalmasını ve sağlıkla parlamasını sağlayan Kiehl’s Color-Protect Shine Infusing Hair Oil Treatment (92 TL) (3) içeriğinde ayçiçek yağı bulunuyor. İçeriğindeki SPF 10 ise saç tellerini güneşe karşı koruyor.  

Arı Su

Son çalkalama işlemi arı su ile yapılırsa, saçın pulcukları sıkılaşır ve boyanın rengi geç akar. Arı suyu nerden bulalım derseniz; yağmurdan deriz. Balkona koyacağınız, kova, leğen vb. ile topladığınız yağmur suyunu son durulamada saçınıza dökün ve kurutun.

Yüzme Havuzundan Uzak Durun

Klorlu havuz suyu, kızıl saçlara aşırı derecede zarar verir. Bu nedenle ya havuza girmeyin, ya da su geçirmez bonelerden faydalanın. Ancak bone sıkı olduğu için, saçlarınızı kıracaktır. Deniz veya göl suyu sonrasında direkt güneşe çıkmazsanız zarar vermez.

kizil-sac-bakimi4Durulanmayan bakımlar…

Saça püskürtülüp durulanmayan sıvı saç kremlerini yanınızdan ayırmayın. Deneyerek saçınızda en iyi sonucu oluşturanı bulmanız zaman alır. En iyisi siz kullananların tavsiyelerine kulak verin. Bazıları gerçekten işe yarıyor. Saçınızda kuruluk hissettiğinizde sıvı saç kreminizden bir parça sıkarak, saçınıza yedirin. Schwarzkopf Gliss Million Gloss Sıvı Saç Kremi (12,90 TL) (4) Parlaklık Laminasyon Teknolojisi ile geliştirilen formülü ile, milyonlarca ışık yansıması için, her bir teli parlak bir ağ gibi kizil-sac-bakimi5sararak derinlemesine onarım ve uzun süreli parlaklık sağlıyor. Marlies Möller Brilliance Color Seal Conditioning Spray (87 TL) (5) saçı UV ışınlarının olumsuz etkilerine karşı korurken, saç rengini muhafaza edip müthiş bir parlaklık veriyor. kizil-sac-bakimi6Dove Besleyici Bakım Sıvı Saç Kremi (12,95 TL) (6) saça derinlemesine nüfuz eden fiber aktifler içeren formülü ile saçı koruyor. Badem ve argan yağı içeren ultra hafif nutri oil sistemi saç tellerini kolayca ayırıyor, gün boyu pürüzsüzlük veriyor.

Saç Kurutma Sürenizi Kısaltın

Saçınızı kurutmayı bırakın demiyoruz. Ancak kurutucunuzun devrini hafifte indirin ve diplerini iyice kuruttuktan sonra saç uçları iyice kurumadan işleme son kizil-sac-bakimi7verin. Mümkünse her yıkadığınızda kurutmayın. Havluyla nemini iyice alın. Ancak bu sırada çok sert hareketlerle saçınızı yıpratmayın. Elektrikli şekillendirme cihazı ya da fön makinesi uygulamadan evvel, saçı ısıdan koruyucu spreylerden faydalanın. Phyto Phytokéreatine Isıya Karşı Koruyucu Saç Spreyi (65 TL) (7) saçı sakinleştirip güçlü ve yumuşak bir yapıya sahip olmasını sağlarke, ısının verdiği zararlara karşı koruma altına alıyor. Toni&Guy Prep Isıya Karşı Koruyucu Sprey (35 TL) (8) saçı kizil-sac-bakimi8ısı ile şekillendirme sonucu oluşan yıpranma, kırılma, elektriklenmelere karşı koruyup pürüzsüz bir görünüm kazandırıyor.

Nemlendirici Saç Maskesi

Kızıl saçlar kuruma eğilimi göstereceği için haftada bir veya iki kez yoğun nemlendirici saç maskesi uygulanması gerekir. Uygulamayı yaparken maskenin saçınızda kalma süresini uzatmak etkisini arttıracağı için, gece banyo yapıp sonrasında saç maskesini saçınızda bırakmanız, sabah durulamanız tavsiye ediliyor. Kérastase Reflection Chroma kizil-sac-bakimi9Captive Saç Bakım Maskesi (122 TL) (9) saçları pürüzsüzleştirip ipeksi dokunuş kazandırıyor, canlı renk ve parlaklık veriyor.

Hazırlayan: Gökçe Pazarlıklı

 

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın