ARAMA YAP
Cilt Bakımı
0

Kışı güzelliğinizle ısıtın…

Günler kısaldı, havalar soğudu.  Artık bir rüzgar esti mi eller ve yüzler buz kesiyor. Kış mevsimini iliklerimize kadar hissettiğimiz bu günlerde kendimizi soğuğa karşı korumaya çalışıyoruz. Kalın kıyafetler, yünlü kazaklar, polar battaniyeler, atkılar, eldivenler…

Kendimizi koruyoruz, peki ama cildimizi? Her mevsim olduğu gibi kış mevsimi de ayrı bir bakım ister. Sert geçen bir mevsimdir ve bizi her açıdan sınar. Bu sebeple kış aylarında kendimizi bakıma almalıyız.

Vücut sağlığımızın yaşam kalitemiz üzerinde büyük bir etkisi vardır. Yaşantımızda, iş hayatımızdan tutun da psikolojimize kadar birçok şeyi etkiler. Bu yüzden daha kaliteli bir yaşam için vücudumuzun bakımı ile ilgili bazı önemli detaylara dikkat etmemiz gerekiyor.

Kış mevsiminin geldiği, güneşin zararlı etkilerinin azaldığı şu günler ileriki yaşlarımızda daha sağlıklı bir görünümüne sahip olabilmemiz için ve cildimize bakım yapmamız için oldukça ideal zamanlardır.

Soğuk hava, rüzgarlar, ortamlardaki ısı ve nem farklılıklarından ilk etkilenen cildimiz oluyor. Deride kuruluk oluşurken yağ tabakasında da azalma meydana gelir. Cilt hassaslaşır ve dış etkenlere karşı savunmasız hale gelir.

Bunların yanında cilt tipimiz de değişikliğe uğrar. Yağlı ciltler daha az yağlanır, normal ciltler kururr, kuru ciltler de hassaslaşır. Bu yüzden de, kış aylarında cilt bakımımızı yaparken kullandığımız ürünlerin besleyici değerleri daha yüksek olmalıdır.

Kışın özellikle derinin hava ile temas eden el ve yüz gibi açık bölgeleri kurur, deride renk değişimleri, kızarıklıklar, pul pul dökülmeler ve kaşıntılar oluşur. Ciltte kırışıklıklar ile birlikte erken yaşlanma daha çabuk meydana gelmeye başlar. Güçsüz kalan cilt, akne gibi bazı yağ bezi hastalıklarına açık hale gelir. Örtülü ve havasız kalan cilt yüzeyleri mantar hastalıklarına da elverişli olur ve vücuttaki kıvrım yerlerinde nem artışına bağlı enfeksiyonlar oluşabilir. Banyo gibi cilt temizliğinin de yaz aylarından daha seyrek yapılması gerekir. Sık sık banyo yapmak da kış aylarında cildi kötü etkileyen faktörlerdendir.

Kışın ciltte yaşanan bu sorunlar içte yetersiz ve dengesiz beslenme, vitamin eksikliği, yetersiz sıvı tüketimi, yetersiz uyku gibi etkenlerle oluşurken dışta ise hava değişimleri, yeterli temizliğin yapılmaması, kullanılan sabun ve şampuanlar, kalitesiz makyaj malzemeleri, sigara ve alkol kullanımı, nem oranının sağlanmaması ile oluşur. Bu yüzden vücudumuzun genel bakımı ve durumu da cilt sağlığı açısından çok önemlidir.

Kış şartları cildimizi zorlarken, bu şartları sağlıklı güzelliğe çevirmenin adımları ve sağlıklı bir vücut için yapılması gerekenler;

Her ne kadar sonbahardan kışa geçene kadar metabolizmamızın soğuklara alışmaya başladığını düşünsek de,  bu durum; halsizlik, depresyon hissi ve hastalıklardan korunmamız için yeterli olmaz.

Öncelikle sağlıklı bir yaşam tarzı ve beslenme ile vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri ve vitaminleri almamız gerekir. Mevsim sebze ve meyveleri ile balık gibi besinler veya yeterli Omega 3 takviyesi de unutulmaması gereken ilaveler arasında olmalıdır. Bol bol su tüketimi de ihmal edilmemelidir.

Temizlik

Vücudumuzu içten güçlendirdikten sonra en önemli adım temizliktir. Kış aylarında deride oluşabilecek kuruluğa engel olmak için kremli ve yağlı sabunlar ve jeller kullanmalıyız.

Cildimiz kuru cilt tipindeyse sabun bileşenleri içermeyen losyonlar tercih etmeliyiz.

Kış aylarında sıcacık bir banyoda uzun süre vakit geçirmek cazip gelebilir ama 15 dakikadan fazla sıcaklık cildimizdeki doğal yağların yok olmasına sebep olacaktır. Sıcaklık ayarını düşürülmeli ya da banyoda geçirdiğimiz süreyi azaltmalıyız.

Cilt temizliğinde de aynı kural geçerli; aşırı sıcağa kaçmamalı, önce sıcağa yakın ılık su ile başlamalı ve soğuk su ile durulanmalıyız. Bu kan dolaşımımızı hareketlendirecektir.

Temizlikte dikkat edilmesi gerek bir husus da, deterjan ve temizlik malzemeleri ile çok fazla temas halinde olmamamız gerektiğidir. Eldiven kullanımına dikkat etmeliyiz.

Nemlendirme (Cildinizi mutlaka nemli tutun)

Soğuğa direk maruz kalan cildimiz hemen nem kaybetmeye başlar. Ciltte soyulmalar, döküntüler, dudakta çatlaklar oluşur.

Özellikle kışın nemlendirici kremler seçerken tercihimiz su bazlı değil de yağ bazlı olanlardan yana olmalıdr. Yağ, kış için daha ideal bir koruyucudur.

Ellerimiz en fazla etkilenen yerlerden olacağından el kremi kullanmayı unutmamalıyız.

Çantamızda mutlaka dudak balsamı bulundurmalıyız. Rüzgara ve soğuğa en hassas yerimiz dudaklarımızdır.

Banyo olurken de cildimizi nemlendirmemiz mümkün. Cildi nemlendiren, vitaminli veya doğal yağ ilaveli duş jelleri kullanmak cildimize çok iyi gelir. Banyodan sonra da yüz ve vücut deri tipine uygun nemlendiriciler (gliserin, vazelin, üre, laktik asit, hyaluronik asit içerenler) uygulamalıyız.

Peeling (Kış Peelingi)

Kışın deri tipine göre sıklığı ayarlanarak glikolik asit, retinoik asit ve salisik asit içeren jel, krem veya maskelerle derinin ölü tabakasının atılmasını ve cildin yenilenmesini sağlayabiliriz.

Kış peelingi olarak “himalaya tuzlu peeling ” tavsiyelerimiz arasında. Hindistan cevizi yağı ile kullanacağımız pembe himalaya tuzu sayesinde cildimiz nemlenir ve yağ oranı dengelenir. Anti-bakteriyel özelliği sayesinde mantar oluşumunu da engeller. Aynı zamanda hormonları dengelediğinden akne ve sivilce oluşumlarında da etkilidir.

2 yemek kaşığı kadar doğal Himalaya Kristal tuzunu aynı miktarda hindistancevizi yağı ve ya zeytinyağı ile karıştırıp, duş alıp gözeneklerimizi açtıktan sonra peeling amaçlı istediğimiz yerlerimize karışımı sürebiliriz (Arada bir karışımı karıştırıyoruz) . Uyguladığımız bölgenin üzerine havlu örterek 30 dakika etki etmesini beklemeliyiz.  Sonrasında ılık suda durulamalıyız.

Güneş koruması

Kış ve güneş koruması mı? Dediğinizi duyar gibiyim. Kış aylarında da güneş koruması devam ettirilmelidir. Özellikle karda (yansıma nedeniyle), yüksek yerlerde güneşin etkisi artmaktadır. Yağmurlu havalarda bile güneş açtığında ışığa duyarlı ciltler en az SPF:15-30 arası sprey, krem veya losyon formlarındaki koruyucular ile desteklenmelidir.

Anti aging

Kış aylarında cildimiz yıpranmaya ve yaşlanmaya karşı daha az dirençlidir. Bu durumdan kötü etkilenmemek için anti aging uygulamaları yapabiliriz.

Retinoik asit, glikolik asit, askorbik asit vepeptidler, krem, serum, maske şeklinde uygulamalıyız. Sistmatik olarak antioksidan vb. gerekli maddeleri kapsül veya tablet formlarında almamız daha faydalı olacaktır.

Beslenme şeklinde de soya filizi gibi anti aging etkisi olan ürünler tüketmeye dikkat etmeliyiz.

Cilt bakımı

Kış aylarında en çok etkilenen yer cildimizdir. Soğuk hava, rüzgar, kapalı ortamlar, klimalar, kaloriferler, havadan kaynaklı çevre kirlilikleri, kalın giysilerin altında havasız kalan cildimiz ve havalar sebebi ile daha az olan banyo işlemleri derimizde bazı olumsuzluklara sebep olur.

Bunlardan olumsuz etkilenmemek için dikkat etmemiz gereken birkaç unsur var. Cilt temizliği de bunların en başında. Kalın giysilerin altında kalan, yağlanma ve kirlenme yaşayan cildimizin temizlenmesi ve rahatlaması için banyomuza özen göstermeliyiz. Daha sonra nemlendirme işlemini uygun kremler kullanarak yapmalıyız. Rüzgarlı havalar ise yüzümüzü, ellerimizi, dudaklarımızı olumsuz etkiler. Mümkün olduğu kadar rüzgardan korunmalı, mümkün değilse tedbirimizi almalı ve gerekli bakımları yapmalıyız.

 

Dudak bakımı

Dudaklarımız kış aylarında cildimizden sonra en çok etkilenen bölgemizdir. Nemini koruyamayan ve kaybeden dudaklar soğuk ve rüzgârlı havalarda kurur, çatlar ve dudaklarımızda kesikler oluşur…  Onları nemli tutmamız gerekir ve bu işi kesinlikle dudaklarımızı yalayarak yapamamalıyız. Özellikle tavsiyemiz dudak balmları ve nemlendiricileri sürüp dışarıya çıkmak.  Evde uygulayacağımız bazı doğal maskeler ve peelingler de dudaklarımızı nemlendirmeye ve gençleştirmeye yardımcı olacaktır.

Şekerli Ballı Maske

Malzemeler:

1 çay kaşığı toz şeker

1 çay kaşığı bal

Yapılışı:

Şekerle balı küçük bir tabakta karıştırıp dudaklarınıza sürün.

10-15 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın. 

Yumurta ve yulaflı maske

Malzemeler:

1 yumurta sarısı

5 gr yulaf

Yapılışı:

Yumurtayla yulafı karıştırıp dudaklarınıza sürün.

10 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

Ev yapımı dudak peelingi

Malzemeler:

1 tatlı kaşığı bal

1 çay kaşığı kabartma tozu

1 çay kaşığı zeytinyağı

Yapılışı:

Tüm malzemeyi hamur kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Parmak uçlarınızı kullanarak dudaklarınıza masaj yaparak uygulayın. Daha sonra yıkayın. İşlemin ardından zeytinyağı ya da nemlendirici krem uygulamanızda faydasını arttıracaktır.

Göz çevresi bakımı

Kış boyunca mutlaka göz çevremizi korumak amaçlı güzel bir göz çevresi kremi kullanmalıyız.

El bakımı

Her zaman olduğu gibi kış aylarında da ellerimiz olumsuz koşullara açıktır. Çevremizle en çok iletişim kurduğumuz yerlerimiz ellerimiz. Dokunmak, yıkamak, tutmak, çekmek, taşımak vs. daha birçok şeyi ellerimizle yapıyoruz, yine ellerimizle çevresel temaslarda bulunuyoruz. Bu işlemler zaten onları oldukça yıpratıyor. Bir de üzerine soğuk havayı eklersek kışın ellerimiz güzel bir özeni ve bakımı hak ediyor.

Öncelikle sürekli mikroplarla temas halinde olan ellerimizin temizliğine özen göstermeliyiz. Fakat bunu yaparken kış aylarında daha dikkatli olmalıyız.  Kullanılan sabunun cildimize uygun olmasına ve sert yapıda olmamasına dikkat etmeliyiz. Mümkünse kremsi yapıda sabunlar tercih etmeliyiz. Yıkadıktan sonra ıslak bırakmamalı ve kurulamalıyız.

Soğuk havalarda dışarı çıkarken eldiven kullanmaya özen göstermeliyiz. Akşamları yatarken de el kremi ve ya zeytinyağı sürerek masaj yapmak iyi gelir.

Ellerimiz en çabuk yaşlanan yerimizdir. Bu yüzden ayrıca dikkat etmeliyiz. Evde yapabileceğimiz pratik krem uygulamaları da var.

Yulaf ve ballı krem

Malzemeler:

5 çorba kaşığı yulaf unu, bir yumurta sarısı ve iki çorba kaşığı bal

Yapılışı:

Malzemeler bir kaba alıp krem kıvamına gelinceye kadar karıştırılıyor ve ellere sabah ve akşam sürülüyor.

Salatalıklı el kremi

Malzemeler:

5 çorba kaşığı salatalık suyu

3 çorba kaşığı tatlı badem yağı

4 çorba kaşığı kakao yağı

Yapılışı:

Malzemeleri bir kapta krem kıvamına gelinceye kadar karıştırmalı ve buzlukta 10 dakika bekletmeliyiz. Buzluktan çıkarıldıktan sonra ellerimize sürüp 5 dakika kadar bekletmeliyiz. Son aşama olarak ellerimizi yıkanıp kurulamalıyız.

Ayak bakımı

Kış aylarında sürekli kapalı kalan ve ayakkabı, çorap içinde sıkışan ayaklarımız daha fazla bakıma gereksin duyar. Ayakaltında bulunan sinir noktaları vücudumuzdaki tüm organları etkiler. Bunun için bakım ihmal edilmemelidir.

Sabahları ayaklarımıza özel nemlendirici krem sürerek dışarı çıkmak iyi olur. Akşam geldikten sonrada banyonun ardından masaj yaparak yine krem uygulamak ayaklara sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etki yapar.

Ayrıca çok ayakta kaldığımız, yürüdüğümüz ve ayaklarımızı yorduğumuz günlerde ayaklarımızı yükseğe kaldırarak bir süre bu şekilde tutmamız faydalı olur. Bunun için duvardan yardım alabiliriz. Bu sayede kan dolaşımımız kontrol altına alınmış olur.

Haftada bir gün mutlaka topuklarımıza peeling yapılmalıyız. Buradaki sert ve ölü deriyi ponza taşı ile ovarak alabiliriz.

Ve son olarak kendimizi şımartmak için, ayaklarımız için evde de spa ve detoks uygulamaları yapabiliriz. Ilık suya karıştırabileceğimiz buna özel tuzlar, köpükler, jeller ile hem keyifli bir vakit geçirmiş oluruz hem de ayaklarımızı rahatmış oluruz. Hiçbir şey yapamıyorsak çok sıcak olmayan suya bir miktar tuz atıp ayaklarımızı içinde bekleterek detoks yapabiliriz.

Tırnak Bakımı

Tırnaklarımız da güzelliğimiz ve sağlığımız için önemlidir. Kış bakımına dahil etmekte fayda var.

Ayak tırnaklarımıza özellikle dikkat etmeliyiz. Kış ayları boyunca kalın çoraplar ve ayakkabıların içinde sıkışıp kalırlar. Bu sebeple uzmanların tavsiyesi tırnakları kısa ve temiz kullanmak ve manikürünü de ihmal etmemek.  Yoksa tırnak batığından, mantara kadar birçok rahatsızlığa açık olurlar.

Ellerimizdeki tırnaklarımız ise zarafetimizin ve güzelliğimizin birer simgesi. Kışın etkilerinden onlarda yıpranır. Yazın aksine tercih edilen koyu renkli ojeleri de hesaba katarsak onlar da özenli bir bakımı hakediyor.

Tırnaklar keratin denen koruyucu bir protein maddesinden oluşur. Tırnaklarımızın sağlığını etkileyen en önemli faktörler dış faktörler ve metabolizmamızdır.

Tırnak sağlığımızı korumamız için yapmamız gereken işlemler, etrafındaki etleri düzenli olarak kesmek, uzunluklarını uygun biçimde ayarlamak, hijyenini sağlamak ve tırnak yüzeyine güçlendirici kremler uygulamaktır. Tırnak bakımı için evde haftada bir gün zaman ayırmak yeterli olacaktır. Dört ile altı haftada bir uzman kişiler tarafından yapılacak manikür ve pedikür iyi gelecektir.

Tırnaklarımız zayıf, kırılgan ve katlara ayrılıyorsa su tüketimimizi gözden geçirmekte fayda var. Bunun için bol miktarda su tüketmeye dikkat etmeliyiz.

Evde tırnaklar için güçlendirici kremler de hazırlayabiliriz.

Hint yağlı krem

Malzeme:

iki yumurta sarısı, üç çorba kaşığı hint yağı, bir çorba kaşığı bal ve bir çorba kaşığı tuz

Yapılışı:

Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra tırnaklara oje gibi sürerek 10 dakika kadar bekletelim. Son aşamada ellerimizi ılık suyla yıkayıp kurulayalım.

Saç Bakımı:

Hava değişimleriyle başlayan saç sorunları kışın da gelmesiyle giderek artar. Mevsim değişikliği saç dökülmesini arttırırken, olumsuz hava koşulları kuru olan saçı daha da çok kurutur ve yağlı olan saçı da daha çok yağlandırır.

Bu sorunlarla baş edebilmek için bere gibi koruyucular kullanmalıyız. Ancak bu ürünler çok sıkı ve kapalı olmamalı, havalanmayı sağlayabilmeli ki saçımıza zarar değil fayda sağlasın. Kışın soğuk havalarda kullandığımız bere, atkı gibi ürünler saçımızda fazla elektriklenmeye ve kırılmaya neden olabileceği için ipek içerikli ürünler tercih etmeliyiz.

Kışın saçımızın temizliğini sağlarken aslında farkında olmadan en büyük zararı veriyoruz.  Havalar soğuk diye sıcak suyla yıkıyoruz. Daha sonra saçımızı kurutma makinesi ile kurutuyoruz. Sürekli saçımızı ve saç derimizi bir ısı değişimine maruz bırakıyoruz. Haftada iki veya üç defa saç yıkamak saç sağlığı için yeterlidir. Yıkarken de kuruturken de ısı miktarını iyi ayarlamalıyız, ısı çok yüksek olmamalı.

Piyasada bulunan iyi markaların bakım ürünlerini kullanmak da faydalı olacaktır.

Soğuk havalar saç kökündeki nemi etkiler ve azaltır. Saçlarımız tel tel olur ve elektriklenmeler yaşar. Bu sebeple saçımızı yeterince nemlendirmeye özen göstermeliyiz. Saçlarımızı şekillendirmede kullandığımız aletlerin seramik ve iyon içeren özellikte olmasına dikkat etmeliyiz. Nemini kaybetmiş kuru saçlara özellikle uç kısımlarına mutlaka maske uygulamalıyız.

Soğuk kış aylarında saçımızı yıkadıktan hemen sonra ıslak saçlarla dışarı çıkmamalıyız. Islak saç soğuk havaya maruz kaldığında donacak ve kırılarak dökülmelere neden olmacaktır.

Saçlarımız kış mevsiminin etkisiyle daha fazla dökülebilir, bunun için nem dengesini sağlayıp kötü hava şartlarından etkilenmesini önleyecek tedbirleri almalı ve bakım ürünlerini kullanmayı ihmal etmemeliyiz.

Dikkat edilmesi gerekenler

 • Kış aylarında ciltte en sık karşılaşılan problemler; kurumalar ve nem kaybıdır. Bunun için kullandığımız ürünler nemlendirme amaçlı kremler, sert sabunlar yerine yağlı ve krem içerikli sabunlar ve jeller olmalıdır.
 • Alkol içerikli temizleyici ve toniklerden kaçımalıyız.
 • Derimizin ölü hücrelerini yenilemeli, peeling ve maskeler yapmalıyız.
 • Çok sıcak su ile banyo yapmaktan kaçımalıyız.
 • Yüksek koruma faktörlü, çinko oksit içeren SPF30 koruyucu krem ve iyi bir nemlendirici kullanmalıyız.
 • Bir bardak limonlu sıcak su içmek vücudumuza enerji veren bitkisel bir yöntemdir. Karaciğer ve safra kesesi de dahil tüm sistemi detokslar.
 • Rahat uyumamız gerekir. Eğer yeteri kadar uyunmazsak vücutta oksijen seviyesi düşer ve hücrelerin yenilenmesi azalır. Bu da yaşlanmaya neden olur. Mutlaka yedi, sekiz ya da dokuz saat uyumaya çalışılmalı ve sınırsız faydasından yararlanmalıyız.
 • Beslenme deriyi korumak için dikkat etmemiz gereken bir faktördür. A, C, E vitaminleri, çinko, bakır, demir, selenyum alımı yanında zayıflama diyetlerinin abartılmaması ve yağ, karbonhidrat kısıtlamasının dozunda yapılması önemlidir.
 • Dudaklarımızın gece kremle nemlendirilmesi önemlidir. Dudak çevresindeki çatlamaları önlememizi sağlar. Gündüz güzel bir dudak balmi ile de destekleyerek korumalıyız. Dudakları yalamaktan ve yemekten kaçınmalıyız.
 • Vücut sağlığı için kışın seçilen kıyafetler de önemlidir. Kışın sert rüzgarların cildi tahriş etme ve kurutma etkisinin olduğunu bilmeli, korunmak için eldiven, atkı, bere gibi vücudu dış etkenlerden koruyabilecek giysiler kullanalıyız. Kışlık elbiselerimiz hava akımı sağlamayan ve cildin nemliliğini bozucu özellikte olmamalıdır.

#kış, #cilt, #bakım, #saç, #ayak, #tırnak

Paylaş:
 • googleplus
 • linkedin
 • tumblr
 • rss
 • pinterest
 • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın