ARAMA YAP
Vücut Bakımı
0

Hamam In Toksinler Out!

hamam1Sözlük anlamı‘’Özel bir düzenek ile ısıtılan ve soğuk suyu bulunan, yıkama amacıile kurulan yapı’’olan ‘’HAMAM’’ın tarihi ta Antik Romalılara kadar uzanıyor. Hani filmlerde gördüğümüz o şaşalıdünya var ya, o dünyanın vazgeçilmezleri arasında yer ederken, günümüzde sauna olarak bildiğimiz yapıda aslında bir çeşit hamamdır.

Ufak bilgilerle ağzınıza bal çaldıktan sonra gelelim, hamamın faydalarına. Hamam dediğimiz içi sıcak hava ile dolu yapı, doğru bir şekilde kullanıldığı zaman insan vücudu için hem iç hem de dış temizlik bakımından çok faydalıdır. Günümüzde birçok otelin içinde de açılmasına rağmen, ben eski tip hamamları tercih etmekteyim, sanırım eskiye özlemden kaynaklanıyor bu. Ne varsa eskilerde var sanki.

SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN HAMAMA GİREN TERLER.

Toksinlerden ve ölü deriden kurtulun

İçerideki sıcak hava, ter yoluyla vücudun toksinlerden arınmasına faydalı olur; aynı zamanda gözeneklerin açılmasıyla birlikte deri nefes alarak rahatlar. Gözenekleri açılan ve yumuşayan deri ise ölü hücreleri atmak için bir çeşit ovalama yöntemi olan kese ile bol köpüklü bir şekilde uygulandığı zaman inanın yeni doğmuş gibi olursunuz.

Kilo verin

Hamam içerideki sıcak hava sayesinde kişinin metabolizmasını hızlandırır, hızlanan metabolizma ile yağ yakımı da artar. Bu sebeple kilo vermeye yardımcı olur.

Stress Out!

Büyükşehir hayatında bir anda birçok şey ile baş etmek zorunda olan biz insanlar, gün geçtikçe geriliyor, balon gibi patlama raddesine kadar bile gelebiliyoruz. İşte bunlar hep stres; peki hamamın bu gergin duruma da iyi geldiğini biliyor muydunuz? Deneyin göreceksiniz.

Kas ağrıları ve alerjiye ilaç gibi

Yapılan araştırmalar hamamın eklem ve kas ağrılarından tutun lenf bezi rahatsızlıklarına kadar birçok şikayete de iyi geldiğini kanıtlamıştır. Özellikle astım hastaları için doktorlar hamama gidilmesini tavsiye eder, hamam içindeki buhar tıkanmış sinüslerin doğal yollarla açılmasını sağlayarak kişinin rahat nefes almasına imkan sağlar.

Hamamların Kare Asları

İstanbul’un fethinden sonra yurdun birçok yerine binlerce hamam yapıldı; zamanında sadece İstanbul’da 168 büyük çarşı hamamı vardır. Günümüzde halen birçoğu ayakta ve hizmet vermeye devam ediyor.

Hamamların Sultanı İstanbul

Kanuni Sultan Süleyman için yapılan ve içinde kendisine ait locası olan ‘’Süleymaniye Hamamı’’ günümüze kadar gelmiş tarihi yapılardan en bilineni belki de. Günümüzde halen hizmet vermekte olan bu hamam 32 kişi kapasiteli olup rezervasyonla misafir kabul ediyor.

Kurşunlu Hamamı – Yalova

Bizans İmparatoru Jüstinyen tarafından Yalova’da yaptırıldı ve 1900’de II. Abdülhamid’in emriyle restore edildi. Roma’da yapılan bir yarışmada en iyi sulara hamam2sahip kaplıca ödülünü aldı. Hamamda havuz ve masaj odaları da bulunuyor.

Cağaloğlu Hamamı İstanbul

1741 yılında I. Mahmut tarafından Ayasofya külliyesine gelir elde etmek için yaptırıldı. İstanbul’un en büyük çifte hamamlarından biri olan Cağaloğlu Hamamı, geçtiğimiz 300 yıldır ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim yaşatıyor. Hem tarihe ufak bir yolculuk hem de sağlık için gidilmesi ve görülmesi şart ola.

Hürrem Sultan Hamamı – Ayasofya

Mimarların şahı olarak bilinen Mimar Sinan’a Ayasofya’nın yanına, 532 yılında tamamen yıkılan tarihi Zeuksippos Banyoları’nın bulunduğu yere inşa ettirilmiştir. Bu hamamda, Türk hamam mimarisinde bir yenilik olmak üzere ilk defa kadınlar ve erkekler kısmı aynı eksen üzerinde yapılmıştır. Hürrem Sultan gibi hissetmek isteyenlere duyurulur.

Hamamların sağlığımıza yararlarını inceledik, en seçkin hamamlar hakkında bilgi edindik, geriye ne kaldı? Şimdi doğru hamama gidip bir güzel keselenin ve toksinlerden arının.

Hazırlayan: Cemre Tutar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın