ARAMA YAP
Cilt Bakımı
0

Güzelliğinize leke sürülmesin!

lekeCildimizde farklı nedenler yüzünden beliren kahverengi lekeler, her aynaya baktığımızda sinirimizi bozar! Piyasadaki leke karşıtı kremler ve kliniklerde uygulanan yöntemler sayesinde onlardan daha çabuk kurtulabiliriz. Leke tedavisine, güneşin etkisini yitirdiği Kasım ayında başlamak gerekir. Ancak hala geç kalmış sayılmazsınız. En iyisi lekelerden yaz mevsimi tekrar gelmeden kurtulmak için hemen şimdi harekete geçin!

Hepimiz aynaya baktığımızda sağlıklı, lekesiz ve ışıltılı bir cilt görmek isteriz. Zaman zaman bazı dış etkenler ve hastalıklar, ciltte kahverengi lekelerin oluşumuna neden olabilir. Her leke sadece kozmetik bir sorunda öte, bazı hastalıkların da habercisi olabilir. Örneğin ciltte oluşan bir leke, cilt kanserine işaret edebilir. Leke sorununu gidermek için ürünler kullanmaya başlamadan evvel, hemen uzman bir Dermatoloğa başvurmalısınız. Solar, lentigo, efelid, melasma, akne sonrası izler veya bazı kozmetik girişimler sonucu oluşan lekelerin tedavi yaklaşımları da farklıdır. Muayene ile bu lekelerin sebebi, başka bir hastalığın işaretçisi olup olmaması ve sonrasında derinliği saptanmalı.

Leke nasıl oluşur?

Melanosit cilde rengini veren özel bir deri hücresidir. Renk için yaptığı salgı melanin adını alır ve bu madde keratinosit dediğimiz deri hücrelerine nakledilir. Derinin rengi bu süreçle ortaya çıkar. Melanin maddesinin üretimi, nakledilmesi veya ulaştığı bölge ile ilgili sorun olursa bu pigment hücresi farklı tabakalarda birikir. Bunun sonucu olarak yüzeysel veya derin kahverengi lekeler oluşur.

LEKE ÇEŞİTLERİ

Bir Dermatoloğa gidip lekelerinizi muayene ettirmeniz ve çözüm üretmesini istemeniz gerekiyor!

Cilt benleri: Bunlar bazen leke şeklinde olabilecekleri gibi, bazen de deriden kabarık bir hal alırlar.

Cilt kanseri (melanom): Deri kanserleri arasında yer alan melanom kendini koyu renkli bir leke şeklinde gösterebilir. Ortasında koyu bir renk olması, sonradan renk değiştirmesi, kanama ya da yara açılması kanser olabileceğine dair işaretlerdir.

Güneş lekeleri: Özellikle güneş koruyucu kullanmadan uzun süreli güneşe maruz kalınınca oluşabilir. Cilt kendini korumak amacı ile daha kalınlaşır ve lekemnmelanin pigment üretimi artar, dolayısıyla leke oluşumunda artış görülür.

Gebelik lekeleri (melasma): Kullanılan doğum kontrol hapları hormonal yapıları nedeniyle ve hamilelik sırasındaki hormonal değişimler, melanin pigmentinin aşırı üretimine neden olabilir, böylece yanak, alın ve çene gibi bölgelerde lekeler oluşur.

Çiller: En çok yanak, alın ve çene kısmında görülen bu lekeler, açık ya da daha koyu kahverengi olur. Güneşli mevsimlerde artan çiller, soğuk mevsimlerde azalma gösterir.

Mantar hastalıkları: Bazı mantar enfeksiyonları ciltte lekelenmeye neden olabilir.

Cafe au lait lekeleri: Sütlü kahverengindeki bu lekeler doğuştan ya da erken çocukluk dönemlerinde gelişir, boyutları çeşitlilik gösterebilen bu lekeler bazen tek adet olabilir. Bu lekeler norofibromatozis hastalığına da işaret edebilir.

Alerjik reaksiyonlar: Ağızdan alınan bazı ilaçlar ya da topikal sürülen bazı kremler hiperpigmentasyona yol açabilir. Bazen hafif kızarıklık, alerjik reaksiyon seviyesindeyken, bazen daha ağır reaksiyonlar, bölgesel su toplama ve lekelerin oluşumuna neden olabilirler.

NASIL TEDAVİ EDELİM?

Bu tip cilt sorunlarının bazıları kozmetik ürünler ve ilaçlarla tedavi edilirken, bazıları kimyasal peeling, dermabrazyon, cerrahi eksizyon, koterizasyon, lazer tedavisi gibi farklı şekillerde çözümler istiyor.

MEDİKAL TEDAVİ

Hidrokinon, kojik asit, askorbik asit, retinoik asit gibi maddelerle topikal tedavi uygulanabilir.

KİMYASAL PEELİNG

Kimyasal peeling uygulamaları, yüzeysel, orta ve derin peeling olarak üç gruba ayrılır. Yüzeysel ve derin peelingler uzman doktorlar tarafından uygulanmalı ve değişik konsantrasyonlarda olabilir. Bu meyve asit türevi maddeler doğru uygulandıklarında, bireyin günlük hayatına devam etmesini engellemezler. Cilt tipi, lekeecilt rengi ve problemin yoğunluğu, seans sayısını belirler. Derin peeling uygulamaları ise cildin derin tabakalarına kadar soyma yaptıklarından iyileşme dönemleri ağır geçer. Doğru yapılmadığında yan etki riski fazla olduğu için, çok gerekmedikçe tercih edilmezler.

DERMABRAZYON

Dermabrazyon, deri yüzeyindeki pürüzlü görünümü azaltmaya yönelik olarak uygulanan deriyi zımparalama işlemdir. İyileşen sivilcelerin bıraktığı izlerin, lekelerin ya da deriden kabarık yara izlerinin azaltılması için kullanılır.

MİKRODERMABRAZYON

Aluminyum hidroksi kristalleri kullanılarak ciltte yüzeysel peeling yapma yöntemidir. Bazen tek başına bazen de kimyasal peelingler ile beraber kullanılır. Seans sayısı ise problemin yoğunluğuna göre belirlenir.

KRİOTERAPİ

Bu kolay ve pratik uygulamada, leke dondurularak ortadan kaldırılıyor. Sıvı azot ve karbondioksit kullanılıyor. Uygulamadan sonra kızarıklık, su toplamaları veya koyu renkte kabuklanmalar oluşabilir. Kabuklar ortalama iki hafta içinde dökülür ve daha canlı renkte bir cilt ortaya çıkar.

LAZER TEDAVİSİ

Karbondioksit veya Erbium Lazer kullanılır. Karbondioksit lazer derin soyma işlemi gerçekleştirdiği için iyileşme süreci de uzun olur. Bu uygulama cilt gençleştirme için de kullanılır. Erbium lazer ise daha hızlı bir iyileşme süreci sağlar.

 

Yaz mevsiminden miras kalan koyu cilt lekeleriyle baş etmek için, Charm&Beauty tarafından sizin için seçilen kozmetik ürünlerden de faydalanabilirsiniz.

1leke1

Avéne D-Pigment Légére (104 TL)

Lokal ya da yaygın kahverengi lekelerin azalmasına yardımcı olan bu krem, yeni lekelerin oluşumunu engellerken cilt tonunun homojen görünmesini
sağlıyor.

leke22

Biotherm Blue Therapy Serum (224,78 TL)

Paraben içermeyen bu ürün koyu lekelerin görünümünü azaltıyor. Kırışıklıkları azaltıp yüz kontürünün daha sıkı görünmesini de sağlıyor.

3leke3

Burock Leke Karşıtı Cilt Bakım Kremi (84,50 TL)

İçeriğinde bulunan Lumisphere aktif formülü sayesinde cildinizin ilk kullanımdan itibaren daha ışıltılı ve aydınlık görünmesini sağlıyor. Düzenli kullanımda ise iyileşme belirgin ölçüde artıyor.

leke44

Dermalogica C-12 Pure Bright Serum (99 TL)

Parfüm, suni renklendirici ve paraben içermeyen bu bakım serumu, kahverengi lekeleri ve düzensiz cilt tonunu gidermeye yardımcı oluyor. İçerdiği özel Oligopeptit, pirinç türevi Fitik Asit, antioksidan Çinko Glisinat, kahverengi ve kırmızı yosun sayesinde melanin oluşumunu düzenliyor.

5leke5

Kiehl’s Clearly Corrective White Derinlemesine Nemlendirici Arındırıcı Krem (152,50 TL)

İçeriğindeki Aktif C ile ciltteki renk bozukluklarını yok edip yenilerinin oluşumunu önlerken gün boyu kalıcı nem sağlıyor. Daha aydınlık, berrak ve eşit bir cilt tonu ortaya çıkarıyor.

leke66

Cosmed Alight Koyu Leke Karşıtı Aydınlatıcı Krem (89 TL)

İçeriğindeki Lumisphere ile, cilde mat ve aydınlık bir görünüm kazandırırken yeni leke oluşumunu önlüyor, var olan lekeleri azaltıyor. Kayısı çekirdeği yağı ise cilt rengini dengeleyici özelliği ile ürünün etkinliğini arttırıyor.

7leke7

Carita Progressif Anti-Taches Infinite Reflect on Focus Cream (390 TL)

Ciltte oluşan koyu lekeleri azaltıp oluşumunu önlüyor. Cildin doğal dokusunu yenileyip pürüzsüzlük sağlıyor.

leke88

Lancome Dreamtone Ultimate Dark Spot Corrector (266 TL)

Açık ten, buğday ten ve esmer tenliler için özel üç farklı şekilde geliştirilmiş bu serum, koyu leke ve cilt tonu eşitsizlikleri üzerinde üstün performans gösteriyor.

9leke9

Clinique Even Better Cilt Tonu Eşitleyici Nemlendirici SPF 20 (189 TL)

Kahverengi lekeler ve renk tonu farklılıklarını 4-6 hafta içinde azaltıyor. Cilt bariyerinin güçlenmesine yardım ederek gelecekte oluşacak ton farklılıklarına karşı da muhafaza ediyor.

leke1010

Isis Pharma Unitone 4 Leke Karşıtı Serum (82,51 TL)

Formülündeki ultra saf meyankökü ile melanin üretimini baskılarken, Sitrik Asit ise cildi yeniliyor. Yüzünüzü iyice temizleyip günde iki kez uygularsanız, etkisini üç hafta içinde gözlemlersiniz.

11leke11

La Roche-Posay Pigmentclar Koyu Leke Karşıtı Günlük Bakım Kremi (89 TL)

İçeriğindeki Gingko ve Ferülik Asit kompleksi sayesinde farklı özellikteki koyu lekelerin görünümünü azaltırken, etkili filtre sistemi sayesinde cildi UV ışınlarından etkili şekilde koruyor.

leke1212

Neostrata Enlighten Illuminating Serum (190 TL)

Güçlü aktif maddelerle hazırlanmış formülü ile yaşlanma, hormonal değişimlerden ve UV ışınlarından kaynaklanan koyu lekelerin hafifletilmesine yardımcı oluyor.

13leke13

Shiseido White Lucency Koruyucu Gündüz Kremi SPF 15 (199 TL)

Lekelere karşı mücadele ederken, cildinizi kışın dahi zararlı UV ışınlarından korumalısınız. Cildinizi nemlendirerek kuruluk problemini de ortadan kaldıran bu krem aynı zamanda pürüzsüz ve aydınlık bir görünüm kazandırıyor. SPF 15 koruma faktörü ile de cildi güneş ışınlarından muhafaza ediyor.

leke1414

La Prairie White Caviar Illuminating Cream (1130 TL)

Ciltte düzensiz dizilmiş pigmentleri yavaşlatarak yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltıyor. Ürünün kalbi olan havyar özü, cildin sıkılık ve nem kalitesini arttırıyor.   

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın