ARAMA YAP
Sağlık ve Beslenme
0

Göbek şişkinliğini yok eden besinler

siskinlikMuhtemelen duymuşsunuzdur, karın bölgesinde oluşan fazla yağlanma kanser, hipertansiyon ve kalp hastalığı gibi bir dizi hastalığa sebep olabiliyor.

Yedikleriniz ve yemediklerinizin vücudunuzda, özelliklede karın bölgenizde oluşan, şişkinlikle doğrudan alakası vardır. Hangi besinlerin bel çevrenizde şişkinliğinizi artırdığını ve azalttığını öğrenin! İşte 18 besin…

Şişkinliği azaltan besinler…

Su

Kendinizi daha az şişkin hissetmenizi sağlayacak bir numaralı şey sudur. Vücudunuza girdiği anda hareketini kaybetmeden, sürekli dolaşan su, vücudunuzda biriken sodyumu gizlendiği yerden çıkarır.

Yoğurt

Probiyotikler ya da iyi bakterilerin bulunduğu yoğurtlar, mide sisteminizi düzenler, ve bel bölgenizdeki şişkinliği azaltır. Bu bakteriler aynı zamanda, karnınızda oluşan gazı engellemek içinde birebirdir.

Karpuz

İçerisinde yüksek miktarda su bulunduran meyve ve sebzeler; karpuz, ananas, domates ve salatalık gibi, bel bölgenizde biriken sodyumun azalmasına yardımcı olur ve gazı önler.

Orman meyveleri

Her sebze ve meyvede şişkinlik önleyici miktarda su bulunur fakat ahududu, çilek ve yabanmersini daha çok yarar sağlar. Biraz daha lifli meyveler tüketmek isterseniz, bezelye ve enginar tüketebilirsiniz.

Muz

Uzmanlar, potasyumun, vücudunuzdaki sodyum oranını dengeleyerek şişkinliği önlediğini söylüyorlar. Dr. Gans aynı zamanda potasyum açısından zengin olan avokado, fıstık ve portakal suyunu da tüketilebileceğinizi söylüyor. 

Papaya

Tıpkı greyfurt ve ananas gibi midenizde bulunan proteinlerin sindirilmesine yardımcı olduğundan, sindirimi daha kolay hale getiriyor. Diyetisyen Ashley Koff, sindirimi kolaylaştırmak için bu meyvelerden protein içeren yemeklerinizin içine katabileceğinizi söylüyor.

Somon

Sağlığa olan birçok faydasının yanında somon, içerisinde bulunan omega-3 yağlı asitleri sayesinde yanmayı önlüyor ve midenizde oluşan huzursuzluk ve şişkinliği de önlüyor.

Şişkinliğe neden olanlar… besinler

Sakız

Sakız çiğnediğinizde ağzınızdan fazla miktarda hava aldığınızdan şişkinliğe neden olur. Bu hava midenizde birikir ve bu da midenizin genişlemesine ve fazladan baskı hissetmesine neden olur.

Şekersiz şekerlemeler

Paketlerinde “şekersiz” ibaresi bulunan ürünler, tat vermesi için içlerinde xylitol, sorbitol ve maltilol gibi kimyasallar bulundurur. Bu kimyasallar da şişkinliğe neden olur.

İşlem görmüş etler

Salam, sosis gibi etler sindirilmesi zor yağlar içerdiğinden şişkinliğe neden olur.

Konservede bulunan yiyecekler

Birçok sebze bol tuzlu, şişkinliğe neden olacak sıvılarla ve tatlarının kaybolduğu konservelerde satılıyor. Bunları şişkinliği artıracak etkisinden arındırmak için soğuk suyun altında 30 saniye durulayın.

Çiğ brokoli

Bazı insanlar, turpgil olan brokoli ve Karnabahar gibi besinlerin şişkinliğe neden olduğunu söyler. Bu besinlerden tamamıyla kaçmamanızı fakat midenizin alışması için önce azar azar yemeniz gerektiğini söylüyor. Aynı zamanda bu besinleri haşlayarak yemeniz de sindirimini kolaylaştırır.

Kızarmış yiyecekler

Şişkinliğinizi artıracak ve neredeyse patlayacakmışsınız hissine kapılmanızı sağlayacak besinlerin başında gelir kızartmalar… Çünkü bu besinlerin sindirimi çok zordur ve sindirmek için midenizin daha fazla çalışması gerekir. Mideniz sindirmeye çalıştığı sırada siz, kendinizi daha şişkin hissedersiniz.

Hazırlayan: İsmail Çakır

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın