ARAMA YAP
Gündem
0

Geleceğe ilham veren marka: Genesis Biyomedikal

Charm&Beauty ekibi olarak yeniliklere ve yenilikçi fikirlere sayfalarımızda yer vermeyi çok seviyoruz. Özellikle alanında kendilerine, çevrelerine ve hatta rakiplerine ilham verenleri…

Bu ay, bu hiç bitmeyen yeniliklerin peşinden gitme tutkusunu güzellikle birleştirdik. Gelişmekte olan teknolojilerle birlikte güzellik ve sağlık alanında yenilikçi buluşların, güzelliğimiz ve sağlığımız üzerindeki heyecan verici etkilerini hepimiz biliyoruz. Sizler için alnında yenilikçi fikirleri ve çözümleri kullanıma açarak bizleri geleceğe bir adım daha yaklaştıran, kaliteli ve özgün sağlık ürünlerini Türk halkıyla buluşturan Genesis Biyomedikal’den Semih Soylu ve Musa Kamsız ile güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Gelin hep birlikte bu alandaki son yeniliklere ve ürünlere bir göz atalım.

Öncelikle Genesis Biyomedikal ne zaman ve nasıl kuruldu? Markayı kurmaktaki amaç ve hedefleriniz nelerdi?

Ortak arkadaşlarımız sayesinde Musa Bey ile tanıştık. 2014 yılında beraber bir medikal şirket kurduk. Türkiye’de saç aşısı olarak bilinen ektraselüler matriks ürünü Acell’i Amerika’dan getirdik. Onda beklentimizin üzerinde muazzam bir başarı elde edildi. Hem Türkiye’den hem çevre ülkelerden ayda yaklaşık 450 kadar hasta bununla tedavi oldu. Daha sonrasında 2014 yılında kurduğumuz bu firma bizim için misyonunu tamamlamıştı. Çünkü orada sadece hastane gruplarına proje bazlı çalışıyordu. Biz de bu şirketteki yapıyı daha profesyonel bir hale çevirmeye karar verdik. O firmadaki ortaklığımızı sonlandırıp 2017 Ağustos ayında Genesis Biyomedikal i kurduk. Yeni bir firma olarak adlandırabiliriz ama realitede öyle değil. Ben 12-13 yıldır bu sektörün içerisindeyim. Genesis biraz hızlı bir başlangıç oldu. Regenera Activa gibi iyi bir ürünle başladık. Yaptığımız lansman ve basın projeksiyonu da o şekilde yansıdı. Bizim misyonumuz şu; biz Türkiye’de hücresel tedavilerde lider bir firma olmak istiyoruz. İlk çıkan, dünyada yeni olan, sonuç odaklı başarılı ürünlerle çalışma hedefindeyiz. Güvenliğini sağlamış CE ve FDA gibi uluslararası sağlık örgütlerinden uygunluk almış ürünlerin Türkiye dağıtımını yapıp bunu olabildiğince çok kullanıcıya ulaştırmak istiyoruz. Bunu yaparken de dediğim gibi Türkiye’nin önde gelen isimleriyle hareket ediyoruz. Çalıştığımız kurumların listesi gerçekten çok iyi. Bireysel kliniği olan doktorlar da kendi alanlarında ilgili derneğin aktif üyesi ya da başkanı.

Genesis BiyoMedikal olarak Regenera Activa’yı Türkiye’ye getirdiniz. Öncelikle bu üründen bahseder misiniz?

Genesis Biyomedikal, bu ürünün şu an için Türkiye ve Amerika Birleşik Devletlerindeki tek yetkili distribütörü. Ama firmamızın ürün gamı sadece bununla sınırlı değil. Biz kendi alanımızda rejeneratif tıp dediğimiz biyolojik tedavilerde de Genesis’in Türkiye’de bir marka olmasını istiyoruz.

Üründen önce saç dökülmesinin nedenlerinden bahsetmek isterim. Erkeklerde saç dökülmesinin ana nedeni Erkek Tipi Saç Dökülmesi olarak adlandırılan hormonel nedenlerden kaynaklanan saç dökülmesidir ve ortalama dünyadaki erkek nüfusunun  %55 i bu problemi çeşitli derecelerde yaşamaktadır. Kadında ise dökülme nedenleri çok farklılık göstermektedir. Özellikle ülkemizde de çok fazla görülen kansızlık yani demir eksikliği anemisidir. Bununla birlikte dünya da çok yaygınlaşan vejeteryan ya da vegan beslenme şekli de bu dökülmeye neden olmaktadır. Bunun yanı sıra demir eksikliği ile birlikte çinko eksikliği de önemli bir dökülme nedenidir. Kadınlarda da erkek tipi saç dökülmesi mevcuttur. Erkeklik hormonu yüksekliği bazen tespit edilmese bile vücutta akne(sivilce) oluşumu, saç dökülmesi, vücutta aşırı kıllanma ve adet bozukluğu ile kendisini gösterir.

Bu ürün nasıl bir uygulama ile kullanılıyor?

Kadında ve erkekte saç dökülmesi etkisi genelde saçlı derinin üst bölgelerinde yani alın veya tepe bölgelerinde görülmektedir. Ancak ense ve kulak arkası bölgedeki saç kökleri hemen her zaman dirençli ve sağlıklı kalmak için genetik olarak kodlanmışlardır. İşte Regenera Activa sistemi bu sağlıklı ve güçlü saç köklerinde özel bir hücre süspansiyonu hazırlayarak buradaki hasta ve cansız saç köklerine destek olması mantığına dayanmaktadır. Kulak arkası bölgedeki saçlardan 3-4 adet saç kökü küçük bir lokal anestezi uygulanarak alınır. Alınan bu saç kökleri Regenera Activa sisteminde özel bir süper hücre süspansiyonuna dönüştürülerek tamamen kendi dokunuzdan özel bir saç dökülme tedavisi hazırlanır.

Türkiye’de sağlık turizmi saç ekimi alanında çok gelişti. Sizin ürünlerinizin bu tedavideki önemi ve farkı nedir?

Şunu söyleyebiliriz; saç çok farklı bir alan. İnsan yüzünde sonucu çok hızlı ve bariz alabiliyorsunuz. Botoks,dolgu vb ürünleri enjekte ediyorsunuz ve etkisi yüzünüze hemen yansıyor. Saçın tedavisinin bu kadar pahalı olmasının nedeni ve tedavi seçeneğinin az olmasının sebebi saçı etkileyen birçok faktörün olması. Stres, genetik faktörler, sigara, alkol, kullanılan şampuan, suyun pH’ı gibi birçok faktör var. Tedavi için doğru hasta seçimi yapılması lazım.

Regenera Activa üzerinden konuşacak olursak;  Androgenetik alopesi (genetik yatkınlığı olan bireylerde) kaynaklı saç dökülmesinin durdurulmasının % 100 garantisini verebiliriz. Ama yeniden saçların çıkması için hasta seçimi çok önemli.  Mikronize olmuş saç kökleri olması lazım. Tamamen kel hale gelen,saç kökü bulunmayan alanda tekrar saç çıkarmak mümkün değil.  Burada saç ekimi gerekli. Ancak ekimden önce saç dökülmesi başlamış, tüyümsü hale gelmiş saçları canlandırıp tekrardan saç teli haline gelmesine katkıda bulunabiliyoruz.

“Kişinin kendi hücrelerinden serumlar ve tedaviler üretiyoruz. Bizim asıl farkımız bu”

Ürünlerinizin en önemli farkı nedir?

Ürünlerimiz ana teması regenaratif tıb diyebiliriz. Kişinin kendi hücrelerinden serumlar ve tedaviler bizim asıl farkımız bu.

Genesis’in şuan sattığı sağlık bakalığı onaylı kaç tane ürünü var ve bunlar hangileri?

Genesis’in şuan hali hazırda sattığı net, bu gün sağlık bakanlığı onaylı 3 tane ürün var. Bir tanesi Regenera Activa. İkincisi kemik iliği kaynaklı kök hücre. Biz bunu eklem tedavilerinde kullanıyoruz. Sadece estetik odaklı bir firma değiliz. Regenaratif tıbbın (Rejeneratif tıp, yaş, hastalık, hasar veya doğuştan bozukluklar sebebiyle fonksiyonlarını yitiren doku veya organların tamiri veya değişimi için canlı işlevsel dokular oluşturma işlemidir) kullanıldığı her alanda biz varız. Kaynamayan kırıklar, geç kaynamış kırıklar, kıkırdak problemleri olan hastalarda, kemik iliğinden yaklaşık 18 dakika içerisinde kök hücreleri ayrıştırıp hastaya enjekte edilmesi için hazırlıyoruz. Üçüncü ürünümüz Sanakin. Almanya’da üretilen, daha çok sporculara enjekte edilen ama bununla beraber de eklemlerinde çeşitli sebeplerle sorunlar yaşayan hastalarda kullanılıyor. Kanı aldıktan 3 saat sonra enjeksiyona hazır hale getirebiliyoruz. Çünkü kanı vücut sıcaklığında 37 santigrat derecede bir kit içerisinde saklıyoruz. Bu 3 saat süresince kan içerisindeki büyüme faktörleri ve ani-inflamatuar sitokinler çoğalıyor. Bunu aynı zamanda saç ekimi, saç tedavisi ve estetik işlemlerde kullanmaya başladık. Dünyada başka ülkelerde zaten kullanılıyordu.

Peki, bu iş için ne kadarlık bir yatırım yaptınız?

İlk Yatırım düşüktü ama son yatırım kısa sürede 2 milyon TL’yi buldu. Bu ciddi bir yatırım. Ama inşallah sonuçlarının iyi olacağına inanıyoruz. Ayrıca, merkezi Arizona/ABD de bulunan Phoenix Scientific isimli firmamız var. Phoenix Scientific olarak, sezeryan doğumlarında toplanan plasentalardan elde edilen Amnion sıvısı ve Amnion matriks ürünlerinin estetik ve ortopedi alanlarında kullanımları için ürünler geliştirmekteyiz. Phoenix Scientific tarafından AR-GE çalışmaları yapılmakta olan, kişinin kendi kanından elde edilen büyüme faktörleriyle hazırlanacak ve kişiye özel cilt bakım kremi kendi alanında ilk olacak. Şu anda bu ürünlerin AR-GE ve laboratuvar testleri için de ciddi bir bütçe ayırmış bulunmaktayız.

Yurtdışında kullanılan bu tarz ürünleri Türkiye’ye getiriyorsunuz. Türkiye’de bu ürünleri kullanabilecek nitelikli doktorlar var mı?

Elbette var ve doktorlarımız bu ürünlere sıcak bakıyorlar. Doktorlarımız da bizim gibi aslında. Bütün gelişmeleri takip ediyorlar. Uluslararası kongrelerde sunumlar yapıp oraları ziyaret ediyorlar. Bizim doktorlarımız Amerikalı ve Avrupalı meslektaşlarından çok daha iyi teknikleri uygulayabiliyorlar. Hatta birçok Türk doktorun yabancı meslektaşlarına eğitim verdiğine gururla tanık oluyoruz. Tek eksiklik; sağlık bakanlığının bir takım mevzuatları. Bir de fiyat önemli. Dolar, Euro kur farkı Türk insanının maalesef alım gücünü zorluyor.

Nedir bu ürünleri kullanmanın maliyeti?

Regenera dediğimiz sistem kliniklerde, hastalara yaklaşık 7000-8000 TL civarında uygulanacak. Hastalar saç ekimi ile aynı hatta daha pahalı olduğunu düşünebilir. Hatta gerek yok, tamamen dökülünce saç ekimi yaptırırım diye düşünenler var, Ama bunu şöyle açıklayabiliriz; dişiniz çürümeye başladı ve ağrıyor. Tamamen çürüyüp dişinizin çekilmesini mi beklersiniz ya da dişi çekilmeden kurtaracak dolgu/kanal tedavisi gibi seçenekler mi yaptırırsınız? Regenera Aktiva saç ekiminin muadili değildir, saç kaybı yaşamaya başlayan hastaların, saç dökülmesini durdurmayı amaçlamaktadır.

Özellikle genç yaşta saç kaybı yaşayan erkek hastalar saç ekimi için 25-27 yaşına kadar beklemek durumundadırlar. Bu dönemde Regenera Activa gibi önemli bir tedavi yöntemi ile dökülmenin yavaşlatılması ve azaltılması çok önemlidir. Ayrıca saç ekimi uygulaması sırasında alınan binlerce saç kökünden sadece 3-4 tanesi kullanılarak hazırlanan Regenera Activa tedavisi, hem hızla iyileşme hem de ekilen saçların hızlı ve güçlü çıkması için çok önemli bir destektir. Bu nedenle saç ekimlerinde Regenera Activa yöntemini beraberce kullanılmaktadır.

#Genesis, #Biyomedikal, #RegeneraActiva

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın