ARAMA YAP
Yeni Ürünler
0

Eğlenceli, renkli ve şaşırtıcı bir dünyada masallar içinde dolaşan kasnaktan çantalar “Hooop The Bag”

Yeni bir şehirde, eski çocukluk hayalleri ve kasnaklarla tekrar karşılaşma hikayesi…

Tasarımcı Gizem Yücelen, Milano Nuova Accademia di Bella Arti’de (NABA) moda tasarım yüksek lisansına devam ederken, 2012 yılında çanta markası Hooop The Bag’in temellerini attı. Genç tasarımcı Türkiye’ye döndükten sonra dünyanın ilk kasnaktan yapılan çantalarının marka tescilini ve ürün patentini aldı ve çantaların eşsiz formunu Türk moda severlerle buluşturdu.

Hooop The Bag çantaların en büyük özelliği, geleneksel kasnak malzemesinden yola çıkılarak, daha önce hiç denenmemiş çanta formlarını kullanıcıya sunması ve her birinin tamamen el yapımı olması… İlhamını büyükannelerimizin mirasından alan marka, geleneksel dokuları günümüz ruhuyla modern yorumluyor ve kullanım rahatlığıyla özellikle çanta tutkunlarına yeni bir seçenek sunuyor.

Hoop the bag çanta markasının tasarımcısı GİZEM YÜCELEN, özgün tasarım ödülünü alarak Lafayet’te İstanbul ve Edwardsa girmeye hak kazandı. Biz de sizlerle bu güzel çantaların tasarımcısı Gizem Yücelen’i ve tasarımlarını tanıştırmak istedik ve hoş bir röportaj gerçekleştirdik.

Gizem Hanım, bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Merhabalar, ben Gizem Yücelen. Hooop the Bag çanta markasının kurucusu, tasarımcısı aynı zamanda zanaatçısıyım. Lisans eğitimimi Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünde tamamladım. Sonrasında NABA Milano’da Moda ve Tekstil tasarımı üzerine yüksek lisans yaptım. Şuanda Okan Üniversitesi Moda Tasarım bölümünde öğretim üyesi olarak çalışıyor aynı zamanda Marmara Üniversitesi’nde Tekstil alanında Sanatta Yeterlilik eğitimime devam ediyorum.

Hooop the Bag ‘in hikâyesi nedir?

Hooop The Bag’in ilk adimlari 2012’de Milano’da atıldı. Yeni bir şehirde, eski çocukluk hayallerimden; annemin, anneannemin ellerinden düşürmediği kasnaklarla tekrar karşılaşmamla başladı hikaye. Üzerinde rengarenk kanaviçeler işlenen, sonrasında sökülüp kenara koyulan tahta çemberler benim için çocukluğumdan beri büyülüydü. Sıradan olmayan çantalar da zaten her zaman dikkatimi çekmişti. Kasnaklar sadece kumaş tutmamalı dedim ve aslında iki tutkumu bir araya getirdim. Kasnaktan çantalar hayal ettiğim desenlerle buluşunca Hooop The Bag çıktı ortaya. Sonrasında kasnağın daha önce hiç çanta yapımında kullanılmadığını gördüm ve markanın tasarım ve marka tescilini aldım. Tabi bütün bu sürecin gerçek mimarları en büyük destekçim olan ailemdi. Onların desteği olmasaydı belki de Hooop the Bag bu günlere gelemezdi.

Ürünlerinizi tasarlarken nelerden etkilendiniz, ilham aldınız?

Çok net bir şey söylemek zor ama doğadan ve masallardan ilham aldığımı söyleyebilirim. İlhamı ne olursa olsun her koleksiyonun arkasında bir masal oluşturmaya çalışıyorum.

Değişik tasarımlarınız var, insanların tasarımlarınıza karşı tepkisini öğrenebilir miyiz?

İlk kez karşılaşıyorlarsa ilk tepki kesinlikle şaşkınlık. Kasnak malzemesini çoğu kişi tanıyor fakat kasnağın çantaya dönüşme fikrine çok şaşırıyorlar. Görenlerin çoğu aşık oluyor diyebilirim. Çok güzel geri dönüşler oluyor, hem ilk defa görenlerden hem de kullanıcılardan. Bunun bende oluşturduğu motivasyonu ve mutluluğu tarif edebilir miyim bilmiyorum. Ekim ayında Tescilli Markalar Derneği tarafından Özgün Tasarım ödülü aldı Hooop the Bag ve sonrasında gelen tepkiler, Hooop the Bag tasarımlarının ‘Özgün’ kelimesini gerçekten hak eden tasarımlar olduğu yönündeydi.

En çok ilgi gören modeliniz hangisi?

Bel çantası olarak kullanılan minik Hooop’lar ve kişiye özel harf nakışlarının yer aldığı modeller en çok talep gören modeller.

Tasarımlarınızda özellikle kullanmayı sevdiğiniz bir aksesuar var mı?

Özellikle bir aksesuardan bahsetmek zor, ama çantalara ruhunu veren parçası nakışları diyebilirim. Çantaların çoğunda kasnağın da geldiği yeri unutmaması ve anlamını kaybetmemesi için nakışları kullanmaya özen gösteriyorum. 

Çantanın görünümü dışında hangi parçası ya da özelliğe dikkat ediyorsunuz?

Kullanılabilirliğine çok önem veriyorum. Sadece görünümünü mükemmelleştirip kullanımı geri plana atmam çantaları anlamsızlaştıracaktı. İlk yaptığım modeller inanılmaz dikkat çekiciydiler fakat kullanıma gelince gerçekten sınıfta kaldılar ve bu bana ders oldu. Yeni bir model tasarlıyorsam bu modeli mutlaka deneme ve kullanım sürecinden geçiriyorum.

Hedef kitlenizin özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

Hooop the Bag’in hedef kitlesi yaş olarak 25-35 yaş aralığında, yeniliklere açık ve kolay benimseyen, tasarıma önem veren ve stil sahibi kişiler diyebiliriz. Çanta kullanımı konusunda çok cesur olmadığımızı düşünüyorum. Kendim bile çok uzun bir süre kendi yaptıklarımı takma cesaretini gösteremedim açıkcası. Daha alışılagelmiş modeller kullanmaya meyilliyiz. Bu sebeple ben tasarımın değerini bilen bu cesur kitleye ulaşabildiğim için kendimi şanslı hissediyorum.

Erkeklerin çanta kullanımı da yaygınlaşıyor sanki bu yönde de tasarımlarınız olacak mı?

Kesinlikle çok istiyorum erkek çantaları üzerine de çalışmayı, ama var olan marka ve stilimi tam anlamıyla oturtmadan çok da yayılmak istemiyorum. Kadınlar için çantada işlevselliğin ikinci plana atıldığı zamanlar olabiliyor, o yüzden kadın çantaları dış görünüş olarak daha özgür tasarımları kaldırabiliyor. Ama erkekler için çantada en önemli özellik o çantanın işlevselliği bu da çantanın yapısına daha çok hakim olmayı ve bu kısmına kafa yormayı gerektiriyor. Mesela erkeklere hitap etmeye başlarsam, kasnak malzemesinden tamamen vazgeçmem ya da rolünü azaltmam gerekecek. Bunun için şuan erken ve riskli.

Tasarımlarınızda değişik şekil ve renkler olsa da hiç değişmeyen bir imzanız ya da sembolünüz var mı?

Kasnak malzemesi hem benim hem markamın imzası ve başrol oyuncusu oldu. Beni ve markamı tanıyanlar için kasnakla ben kopmaz bir bütün olduk sanıyorum. Başrol oyuncumuzun dışında, Hooop the Bag’in stili de sanırım bir başka imza olma yolunda. Çünkü tasarımlarımı değişmez bir biçimde eğlenceli, renkli ve şaşırtıcı bir dünyada masallar içinde dolaşan koleksiyonlardan oluşturmaya, temalar değişse de her yeni tasarımda aynı hissi, enerjiyi ve insanlarda oluşturduğu gülümsemeyi korumaya çalışıyorum.

Sizce tarza göre çanta tercihlerimizdeki belirleyici unsurlar neler?

Çanta tercihleri de kıyafetler gibi insanların kendi stiline ve yaşam tarzına göre değişiyor. Günlük rutinlerimiz çoğu zaman asıl tercihlerimizden daha önemli belirleyiciler oluyor.

Alışılagelmiş bir ayakkabı – çanta uyumu vardır, bir aralar çok popülerdi. Azalmış olsa da bu hala da devam ediyor. Bu konuda bir yorumunuz var mı?

Bu da kesin cevabı bulunamayacak bir soru olarak kalacak bence, uyum olmalı mı olmamalı mı? Eskiden renkler üzerinden bu soru soruluyordu, şuan işin içine giren desenler ve baskılar kafaları daha da karıştırdı. Belki artık aynı anda kırmızı ayakkabı-kırmızı çanta kullanmak garip görünüyor ama uyum başka seçeneklerle gerçekleşmeye başladı.  Aynı desende çanta ve ayakkabı uyumu yapanlar, çanta desenindeki renkten uyum yakalayanlar ya da aynı renklerde farklı desenleri kombinleyenleri görüyoruz. Hala ikisinin arasında birbirine göz kırpan bir ilişki var bence.

Çanta herkes için çok özel ve kişiseldir, içinde taşıdıklarımızla ve görüntüsüyle…

Kadınların çantalarında yok yoktur, kendinizi kaybedebilirsiniz sizin de böyle midir?

Ah sormayın, günlerin birikimi, kesin lazım olur diye yanımdan ayıramadıklarım, varlığını bile unuttuklarım hepsi çantamda olur. Ve tabii ki o ortak çilemiz o çantanın içinde asla aradığım şeyi aradığım an bulamam.

Sizce aksesuarlar içerisinde çantanın yeri ve önemi nedir?

Benim için çok büyük. Hooop the Bag’den öncesinde de kendimi bildim bileli en önem verdiğim aksesuardı çantalar. Bir dönem, hergün kıyafetime göre çanta değiştiriyordum, şuan bunu hergün yapamasam da hala belli sürelerde çanta kullanımımda değişiklik yapmaya çalışıyorum. Çantaların, sade bir giyim tercihini parlatabilecek, ya da şaaşalı bir kıyafetten bile baş rol çalabilecek güce sahip olduğunu düşünüyorum.

Okuyucularımız özel tasarım olan çantalarınıza nasıl ulaşabilir?

Ürünleri detaylı incelemek, ve hakkında bilgi almak isteyenler için instagram hesabım hooop_the_bag’den, satın alım için Lidyana ve Hipicon sitelerinden Hooop the Bag’e ulaşabilirler.

#HooopTheBag, #çanta, #GizemYücelen

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın