ARAMA YAP
Söyleşi
0

Ece Vahapoğlu Ile Hayatınızı Kolaylaştırın!

ece1Yabancı dil öğrenmeyi, forma girmeyi, mutfakta harikalar oluşturmayı bir türlü beceremiyor musunuz? Gazeteci, yazar ve sunucu Ece Vahapoğlu, “Yabancı Dil Öğrenme Yolları”, “Bugün Zengin Ol”, “60 Günde İdeal Vücut”, “60 Günde İdeal Mutfak” kitapları ile, size güven veriyor ve hayatta aşamadığınız dağların üstesinden gelmenizi sağlıyor.Ece Vahapoğlu, kariyer basamaklarını tırmanıp kendi yolunu bulma hikayesini Charm&Beauty ile paylaştı.  

Bankacılıktan daha renkli olan medya dünyasına girişiniz nasıl gerçekleşti?

İtalya’da İşletme okuyup Türkiye’ye döndüğümde MT olarak Garanti Bankası’nda işe başlamıştım. Okul hayatım boyunca tüm derslerim hep çok iyiydi; okulları Birinciliklerle bitirirdim ama matematik beynim çok yoktu. Rakamları sevmiyordum; hele ki bankacılık ürünlerini hesaplamayı hiç sevemedim. 2001 yılında JC derneği tarafından ‘Türkiye’nin En Başarılı Genci’ seçildiğimde kişisel gelişim üzerine kigem internet sitesinde yazmaya başladım. Bu arada yazı yeteneğim keşfedildi ve Alfa Yayınevi’den ilk kitabım ‘Yabancı Dil Öğrenme Yolları’nı çıkarttık. TV kanallarına çıkıp kitabımı canlı yayınlarda rahat anlatınca Doğuş Medya beni keşfetti. Banka ve TV aynı gruba ait olunca hemen bir görüşmeye çağırdılar beni. Deneme çekimlerinin ardından Cnbc-e’de Ekonomi Muhabiri olarak başladım. Sonra NTV’de sabah programı ile devam ettim. Ve sonra da başka TV kanallarından teklifler geldi.

Piyasada birçok sağlıklı beslenme ve zayıflama kitabı var. Nasıl oldu da sizin kitaplarınız daha çok tuttu? Kendi yayınlarınızı piyasadaki diğerlerinden nasıl ayırırsınız? 

12 senedir yazıyorum; kitaplarım ve köşe yazılarım hep çok okundu. Okuyucu kitlem beni takip ediyor ve Sağlıklı Yaşam ile ilgili ilk kitabımı çıkardığımda bu kitleye zayıflamak isteyenler de eklendi. Kitabın içeriğinde samimi bir dil kullanmam, iç dünyamı açmam, önerdiğim programı bizzat önce kendim uygulamam, vücudumdaki değişiklikleri periyodik olarak her detayıyla paylaşmam ve Öncesi-Sonrası arasındaki belirgin kas farkı insanlara güven verdi. Tabii, Bakanlık onaylı HİS Federasyonu’ndan Wellness belgesi almam da uzmanlık alanımı resmileştirdi. Kitaplarımda hep “ben nasıl bir kitap okumak isterdim”den yola çıkıyorum; yazı ve görsellerle iyi harmanlıyorum.

Medya dünyasında aradığınızı buldunuz mu? 

Bankacılıktan sonra medya dünyası daha renkli ve zevkli gelmekle beraber burada da tam mutlu olamadım. Çünkü ruhum özgür olmak istiyordu. Medya hareketli olsa da belirli bir kurumda maaşlı çalışınca yapacağın haberlerin sana söylenmesi, hiç içinde olmak istemediğim rekabet gerginliği…vs beni çok iyi hissettirmedi. O yüzden güzellikle istifa ettim. Kendi adımla ve kanatlarımla yıllardır bireysel olarak medyada olmaktan mutlu ve huzurluyum.

Sırada gerçekleştirmek istediğiniz projeler var mı? Bundan sonraki kitabınızın konusu ne olacak? 

Bende proje bitmez. Sağlıklı yaşam ve spor ile ilgili projeler var. Koşacağım yarışlar var. Gazete ve dergilerde yeniden yazmaya başladım. Kadın ve sağlık üzerine TV programı teklifleri var. Bahar aylarında çıkaracağım yeni kitabım var. Yeni kitabım yine sağlıklı yaşam, iyi hissetmek ve spor üzerine.

“60 Günde İdeal Vücut” için verimli geri dönüşler aldınız mı? Orada yazılanları uygulayıp forma giren okurlarınız oldu mu?

Kitabın çıktığı dönem birçok okuyucu elinde kitapla spor salonunda hocalara gidip “bana bu programı yaptırın” demiş. Kitaptaki ‘bootcamp’ egzersizleri sonradan çok popüler oldu. Kitapla fitleşen ve zayıflayanlar da çok. Hatta bir gün havalimanında genç bir erkek gelip bana teşekkür etti; nişanlısı kitabımla zayıflayıp çok güzel olmuş diye.

Günlük beslenme ve egzersiz programınızdan bahseder misiniz? 

Sabah erken kalkarım; bir bardak suyun ardından vücudu esneten ve enerjiyi yükselten beş hareketten oluşan Tibet’in Gençlik Pınarı’nı yaparım. Sessizlikte kısa bir meditasyon yapar, dua ederim. Ya çok hafif bir sağlıklı atıştırmalıkla veya aç karnına spora giderim. Salonda fitness veya yoga yapmıyorsam açık havada koşuya çıkarım. Çeşitlendirerek haftanın altı günü spor yaparım. Haftasonları ormanda koşarım. Çok spor yaptığım düşünülse de sporu dengeli yapıyorum. Iyi ama sağlıklı beslenirim; kendimi kısıtlayıcı diyetler yapmam. Akşam karbonhidrat ve meyve yemem. Alkol, sigara, gazlı içeçek, kızartma kullanmam. Bol su ve bitki çayı içerim. Gündüz saatlerinde meyve yerim. Somon balığı, kinoa salatası, ızgara sebze, mercimek çorbası, bulgur pilavı ve tüm ece2meyveleri severim.

İdeal kilomuzu korumak için neler yapmalıyız? 

Tartıda çıkan rakama kafayı çok takmamak lazım. Önemli olan kendi bedeninde fit durman ve sağlıklı hissetmen. Kilodan ziyade yağ kas oranı vücudun görünümünü ve sağlık seviyesini belirler. Bu yüzden de düzenli spor yapmalı, bol su içmeli, günlük gereken vitamin ve mineralleri alarak dengeli beslenmeliyiz.

Cilt bakımı ve diğer güzellik sırlarınızdan bahseder misiniz?

Bol su içip zaten sağlıklı beslendiğim için cildimde bir sorun yok çok şükür. Sabahları ve yemeklerde limonlu su içerim. İki üç ayda bir cilt bakımı yaptırırım. Evde farklı ürünlerle kendi bakımımı yaparım. Mutlaka yüzümü temizleyip uyurum. Gündüz, gece ve göz kremi sürerim. Haftada bir peeling yaparım. Mevsim geçişlerinde de senede iki kez kimyasal peeling yaptırıyorum. Vücudum içinde hamamda kese köpük severim. Koşu ve spordan dolayı kaslarımın ihtiyacı olan spor masajı yaptırırım. Nemlendirmek için Afrika’dan aldığım aloe vera vücut losyonunu arada sürerim. En önemlisi ruhumu huzurlu tutmaya çalışırım.

Yemek pişirmeyi seviyor olmalısınız. “60 Günde İdeal Mutfak” kitabınızdan en çok hangi tarifleri uyguluyorsunuz?

Hayır yemek yapmayı pek sevmiyorum. Benim için zaman önemli ve mutfakta pek yemek yapmak için değil ama olanları hazırlamak, düzenlemek için bulunmayı seviyorum. Arada kitabımdan ve Hardal restoranları için hazırladığım fit menümden pratik tarifler yapıyorum. Evde kinoa haşlayıp domates salatalık ve baharat ekliyorum. Izgara tavuğu yumuşacık kıvamda tutturuyorum. Yoğurdun içine meyveler kesip yulaf ekliyorum.

 

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın