ARAMA YAP
Makyaj
0

Doğru Ürün İle Fondötenle Ten Uyumunu Yakalayın

fondotenPürüzsüz bir ten için kaliteli bir malzeme kullanmalısınız ama doğru ürünü seçip kusursuzca uygulayabilmek de basit değildir. İş doğru rengi seçebilmekle de kalmıyor. Renkli nemlendiricilerden mineral fondötenlere kadar oldukça fazla seçenek ve onları uygulamanın da binbir farklı yolu var. Charm&Beauty, teninize en uygun fondöteni bulma ve profesyonel makyaj artisti gibi uygulamanın yöntemlerini gösteriyor. Doğru fondöteni ararken cilt tipinizi dikkate almalısınız!  

YAĞLI CİLTLER

Fazla yağı yok edin.

Yağ içeren bir fondöten yağlı cilde uygulandığında, makyaj hızla akar ve hiç de kalıcı olmaz. Gözenekleri tıkamayan ve yağ içermeyen bir fondöten seçmelisiniz. İpeksi ve pürüzsüz bir yapıya sahip olan Yves Saint Laurent Le Teint Encre de Peau Fondöten fondoten1(155 TL) (1) yağı emiyor. Yağlı ciltler için tasarlanmış Note Mattifying Extreme Wear Fondöten fondoten2SPF 15 (34,90 TL) (2) cilde anında mat bir kapatıcılık sağlarken cilt tonunu dengeliyor. Uzun süre dayanıklı ve yağ içermeyen çift bazlı formüle sahip Laura Mercier Smooth Finish Flawless Fluide Fondöten (109 TL) (3) cilde pürüzsüz, kusursuz bir görünüm veriyor.  

KURU CİLTLER

fondoten3Kremsi formüller kullanın.

İçeriğinde nemlendirici maddeler bulunduran bir ürün tercih etmelisiniz. Yüzde yüz minerallerden oluşan Youngblood Likit Fondöten (116 TL) (4) içeriğinde mükemmel nemlendirme sağlayan tuzu azaltılmış deniz suyu bulunuyor. Cildi yatıştıran bitkisel karışımı ve 20’den fazla okyanus minerali içeren formülüyle, yumuşak, ipeksi, gözeneksiz bir görünüm sunuyor. Guerlain Lingerie Fluid Foundation fondoten4
BB Cream (172 TL) (5)
cildi nemlendirip aydınlatırken genç bir görünüm sağlıyor. SPF 30 fondoten5özelliği ile cildi güneşten koruyor.

 

MAT CİLTLER

Cildinizi aydınlatın!

Dior Diorskin Star Aydınlatıcı Fondöten (162 TL) (6) gibi pigmentler ve ışık veren cilt bakım içeriklerinin konsantresi ile geliştirilmiş bir ürün kullanın. Cildin doğal güzelliğini koruyan Shiseido Sheer and Perfect Foundation (129 TL) (7) da fontoden6

kullanabilirsiniz. Parlama, yapışma hissi yapmayan ürün, ipeksi, pürüzsüz ve taze bir görünüm veriyor.

fontoden7HAFİF MAKYAJ

Varla yok arası fondötenler…

Yeni nesil fondötenler o kadar hafif ki, cildinizde hiç makyaj yokmuş gibi hissedebilirsiniz. Normal fondötenlere oranla yüzde 25 daha hafif pudraya sahip olan Lancome Miracle Air de Teint Fondöten SPF 15 (135 TL) yüzde 90 hava içeriyor. Alabildiğine hafif Giorgio Armani Maestro Fusion Make Up SPF 15 (170 TL) kullanım açısından da çok pratik. Fırça ve süngere ihtiyaç duymaksızın parmağınıza damlatacağınız su kıvamındaki üç fontoden8damla ile tüm yüzünüzde ipeksi bir doku oluşturabilirsiniz.

fontoden9KUSURLU CİLTLER…

Pürüzsüzleştirici fondötenleri tercih edin!

La Prairie Cellular Treatment Foundation Powder Finish (198 TL) (10) mükemmel bir pürüzsüzlük yaratmak için kusurları kamufle ediyor, çizgilerin görünümünü yumuşatıp cildi pürüzsüzleştiriyor. Pudra etkisi yaratan, hafif yapılı Clinique fondoten10Even Better Kompakt Fondöten SPF 25 (129 TL) ise anında daha eşit bir cilt tonu yaratıyor. Kendi cilt tonunuza uygun rengini mutlaka bulabilirsiniz.

RENGİNİZİ SEÇİN

Alışverişte…

Satın almak istediğiniz ürünü teninizde deneyebilmek sizin için büyük bir şans. Ancak Charm&Beauty tavsiyelerine uymazsanız, yine de yanlış bir seçim yapmanız mümkün.

Yardım isteyin

fondoten11Kendinize uygun bir fondöten seçmeye çalışırken uzman bir makyaj artistinin yardımını isteyin ve ürünü cildinize uygulatın.

Doğru bölgeyi test edin

Ürünü çene kemiğinizde deneyin ve boynunuzun rengine nasıl uyum sağladığını görün. Boynunuz cildinizden daha açıktır. Cildinize en uygun renk, uygulandığında varla yok arası görünmelidir.

Doğal ışıkta uygulayın

Makyaj ışığınız fazla parlak olursa, makyajınızda gölgeler oluşabilir. Makyajınızı pencere kenarında yapın ya da makyaj yaptıktan sonra dışarı çıkıp cilt renginizi kontrol edin. Makyajınız, gündüz, gece ve elektrik ışığında doğal görünmeli.

Güzellik reyonunda

Aradığınız fondöteni, Gratis, Watson’s gibi mağazalarda da bulabilirsiniz. Fondöteninizi seçerken tavsiyelerimize uymayı ihmal etmeyin.

Araştırma yapın

L’Oreal Paris sitesinde doğru fondöteni seçebilmeniz için ipuçları bulabilirsiniz. L’Oreal Paris sitesine girip cilt tipiniz ve tonunuz hakkındaki sorulara cevap vermeniz yeterli. Sistem sizin için doğru olan fondöteni belirleyecektir.

Şüpheye düştüğünüzde, daha koyu tonu seçin

Koyu tonu cildinize eşit olarak uyguladığınızda, biraz bronzlaşmış gibi görüneceksiniz. Ama doğal ten renginizden daha açık tonda bir fondöten, hem daha donuk hem de fazla makyaj yapmış gibi görünmenizi sağlayacak.

Paranızı geri isteyin

Aldığınız fondötenin size uygun olmadığını düşünüyorsanız, tüketici kanununa göre, paranızı geri isteme hakkınız olduğunu unutmayın.

Profesyoneller gibi uygulayın

Farklı formülleri farklı şekilde uygulamak gerekir. Beraberinde makyaj fırçası ya da süngeri ile beraber satılan ürünleri tercih etmeye çalışın. Ya da fondöten ve makyaj fırçalarının aynı markadan olmasına özen gösterin.

Renkli nemlendirici ve BB kremler

Bunları uygularken parmaklarınızı kullanın.

Sıvı, köpük ve krem formüller

Sentetik kıllardan yapılmış bir fırça yardımıyla uygulayın. Sentetik fırçalar ürünü emmez ve böylece makyaj cilde daha iyi nüfuz eder. Yüzün ortasından başlayıp, dairesel hareketlerle uygulayın.

Pudra formüller

Pudra fırçası kullanarak T bölgesine uygulayın. Yanaklara uygulamayın, böylece solgun görünmeyeceksiniz. Daha fazla kapatıcılık için, tüm yüze kabuki fırçayla uygulayın.

Stik fondöten

Fondöteni direkt yüzünüzdeki kusurlu bölgelere uygulayıp makyaj süngeriyle cilde iyice yedirin.

Makyaj bazı kullanın…

Makyaj bazı, cildinizin rengini düzene sokar ve daha pürüzsüz bir makyaj yapmanızı sağlar. Fondöten sürmeden evvel baz kullanmazsanız yüzünüzde fondoten12topaklanmalar ya da renk katmanları oluşabilir. Primer, sizin makyaj yapmışsınız gibi değil, sanki yapılan makyajın yüzünüzün normal haliymiş gibi görünmesini sağlar, iz ve renk eşitsizliklerini yok eder. fondoten13Gratis mağazalarında bulunan Gosh Velvet Touch Makyaj Bazı (47,90 TL) (12) ya da cildiniz gözenekliyse, Sephora mağazalarında satılan Benefit POREfessional Primer (99 TL) (13) tercih edin.

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın