ARAMA YAP
Saç Bakımı
0

Doğal yoldan saç düzleştirme teknikleri

 

duz-sacDalgalı saçlarınızı düzleştirmek ama bunu saça zarar vermeden yapmak istiyorsunuz. Düzleştiriciler ve fön saçınıza hem zarar veriyor, hem de bu sıcak havalarda bu işlemlere katlanmak tam bir işkence oluyor. Saçı doğal yoldan ve zarar vermeden düzleştirmek için uygulayabileceğiniz pratik ipuçlarını araştırdık. “Saçlarınız hemen düzleşecek” diyemeyiz ama sabrederseniz aşağıdaki yöntemler sizi doğru sonuca; yani sağlıklı ve düz saçlara kavuşturur. Kolay gelsin…

Fırçalama tekniği:

Bunun için başkasından yardım isterseniz işiniz kolaylaşır. Fönü çok yaklaştırmadan kafanızın üzerinde tutarak da yapabilirsiniz, ya da fönü boş verip, kuruyana kadar fırçalamaya devam ederek de… Fırçanız saçı yıpratmayan doğal bir fırça olmalı. Bu yöntemi kış aylarında iyi ısınan bir odada, yaz aylarında ise, plajda ya da güneş gören bir balkonda yaparsanız daha kısa sürede sonuç alırsınız.

Kafaya sarma tekniği:

Saçlarınızı iyice kurulayıp, fazla suyunu aldıktan sonra; dümdüz tarayıp enseden ikiye ayırın. Ayrılan bölümleri tek tek tarayarak, arkadan kafanızın üzerin doğru dolayın. Sağdaki bölümü sola doğru, soldaki bölümü ise sağa doğru kafanın üzerinden boyu yettiği kadar çekerek, siyah tel tokalarla sabitleyin ve kurumasını bekleyin.

Dev bigudi tekniği:

Saçlarınızı dev bigudilere sıkı sıkı sararak da; düz olmalarını sağlayabilirsiniz. Dev derken kastettiğimiz metal içecek kutusu boyutunda bigudiler. Bu bigudileri bulamadıysanız boş içecek kutularını da kullanabilirsiniz. Saçları sıkı sarmalı ve siyah tokalarla kafanıza sabitlemelisiniz. Saçlarınız tam kurumadan bu ruloları açarsanız saçınızdaki dalgalar tekrar ortaya çıkar. Sabırlı olup, saçınızın iyice kurumasını beklemelisiniz.

Bol lastikli atkuyruğu tekniği:

Saçınıza sıkı olmayan bir at kuyruğu yapın. Saçın ucuna kadar her santimde bir lastik takın.  Lastikler sıkı olursa izi kalır. O nedenle lastikleri çok sıkmadan takmalısınız. Dümdüz  saç yerine farklı bir model istiyorsanız, lastikleri sıkı sarıp, sonrasında ilginç bir tarz elde edebilirsiniz.

Düzleştirici doğal saç maskeleri:

Ballı süt maskesi: Bir fincan süte bir tatlı kaşığı bal koyup karıştırın. Saçınıza ve saç diplerinize iyiceyedirip, masaj yapın. Bir saat saçınızda bekletin. sac-bakimiŞampuan vb. Kullanmadan sadece suyla durulayın. Sonrasında saçlarınızı yukarıda anlattığımız şekilde kuruyana kadar fırçalayın.

Yumurtalı süt maskesi: Bu uygulama küvette yapılmalıdır. Aksi halde eviniz berbat olur. Bir yumurtayı iki fincan sütle iyice karıştırın. Bu karışımı küvette saçınıza iyice yedirip, saç diplerine 10 dakika masaj yapın. Fazlasını ellerinizle saçınızdan süzdürüp, saçınıza bir bone takın. Yarım saat bu şekilde etki etmesini bekleyin. Güzelce yıkayarak, saçınızdan temizleyin. Kuruyana kadar fırçalayın ya da yukarıdaki diğer yöntemleri deneyin.

Limonlu mısır nişastası maskesi: Bir fincan Hindistan cevizi sütü yada inek sütüne, 5-6 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu, iki çay kaşığı zeytinyağı ve 3 çay kaşığı mısır nişastası karıştırın. Kaynatmadan biraz ısıtıp, bir birine iyice karıştırın. Ilındıktan sonra saçınıza sürün. Yarım saat bekletin ve yıkayın. Bu maskeyi haftada iki kez iki ay boyunca uygularsanız saçınız düzleşir ve bakımlı görünür.

Daha İpeksi Dümdüz Saçlar…

Çabuk kabaran, asi saçları, dümdüz, ipeksi hale getirmek oldukça zordur. Charm&Beauty’nin önerdiği ürünleri kullanırsanız asi saçları terbiye edebilir, kırık saç uçlarını onarabilirsiniz.  Kabarma, elektriklenme, zor taranan, kuru ve asi saçların başlıca sebebi nemsizliktir. Nemsiz saçlar, sert, çabuk dolaşan, çalı gibi görünen saçlara sahip olmak anlamına gelir. Bu nedenle işe saçlarınızı derinlemesine nemlendirerek başlamalısınız.

Aussie-Miracle-Moist-Şampuan

 

Duşta yoğun nem kazandıran şampuanları tercih edin. Zengin ve besleyici yağlar içeren Aussie Miracle Moist Şampuan (19,90 TL) (1) kuru, yıpranmış saçları besleyip pürüzsüzleştiriyor. Saçları yıkadıktan sonra da derinlemesine nemlendiren bir saç kremi kullanın. Kuru ve kabaran saçlar için geliştirilmiş Dove Besleyici Saç Bakım Kremi (13,80 TL) (2) saça nem kazandırırken ağırlaştırmıyor.

Dove-Besleyici-Saç-Bakım-Kremi

 

Organix-Moroccan-Smooth-Perfection-Blow-Out-Cream

Banyodan sonra yatıştırıcı krem ve serumlardan destek alabilirsiniz. Saçlara düzleştirici cihaz ile işlem yapmadan evvel Organix Moroccan Smooth Perfection Blow Out Cream (43,20 TL) (3) uygulayın. Zor şekle giren saçları kontrol altına alıp elektriklenmeyi önleyen Marlies Möller Straight Control Serum (75,50 TL) (4) da kullanabilirsiniz.

Marlies-Möller-Straight-Control-Serum

Yves-Rocher-Yıpranmış-Saçlar-için-Onarıcı-Saç-Bakım-Maskesi

Saçınıza haftada bir, yoğurt, zeytinyağı ve badem yağı ile hazırlanmış bir saç maskesi uygulayın. Ya da zengin besleyici organik jojoba ve organik karite yağı içeren Yves Rocher Yıpranmış Saçlar için Onarıcı Saç Bakım Maskesi (21,90 TL) (5) kullanın. Zengin formülü ile saçları derinlemesine besliyor, onarıp yapılandırıyor.      

Hazırlayan: Gökçe Pazarlıklı

 

   

 

 

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın