ARAMA YAP
Vücut Bakımı
1

Doğal Temizlik Doğal Güzellik

sabun1Temizlik denilince insanın aklına ilk gelen şeylerin başında gelir sabun. Piyasada da binlerce sabun çeşidi varken, mis kokmamızı hiçbir şey engelleyemez diye düşünüyoruz. Peki sabun seçerken güzel kokmasından başka neye dikkat etmek gerek, temizlenirken sağlığımıza nasıl dikkat etmeliyiz, bunlar hakkında bir bilgimiz var mı? Maalesef çoğumuzun bu konularda pek bir alt yapısı bulunmuyor. Charm&Beauty, doğal sabunların faydalarını sizin için araştırdı. 

Sabun var, sabunumsu var

İnsan cildinin normal pH değeri 4.5-6.5 arasında değişir. Bu değerlerin altında ve üzerinde pH değerine sahip sabular kullanıldığı zaman cilt temizlenirken nemini kaybeder ve kurur. Bu da derinin pullanmasına, kaşınmasına ve kızarmasına sebebiyet verebilir. Bu sebeple sabun seçerken, pH dengesinin ortalama 5.5 civarında olduğu türleri seçmek en sağlıklısı. Bunun dışında sabun seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de sabunun alerjik bir reaksiyon oluşturmadığından emin olmak. Bunun için sabunu köpürtün ve elinizin üstünde ufak bir yere köpüğünü sürün. Belli bir süre bekledikten sonra yıkayın, eğer kızarma ve kaşınma gibi bir durum ortaya çıkmadıysa sabunu kullanabilirsiniz. Ama tüm bunlardan bunalanlar için en kesin çözüm olarak doğal sabunları önerebiliriz.

Doğal Sabun Nedir?

Doğal sabun hayvansal ya da bitkisel kaynaklardan elde edilen yağların sodyum hidroksitle reaksiyonu sonucunda ortaya çıkan sabun türüdür. İçinde doğal olmayan hiçbir katkı maddesi bulunmaz. Ph değeri bakımıdan da cilde dosttur.

Hayvansal yağ mı bitkisel yağ mı?

Bitkilerin işlenmesinin yüksel maliyeti hayvansal yağların da sabun yapımında kullanılmasını mecburi kılıyor. Yüksek ısı işleminden geçirilen hayvansal yağlar, ortaya çıkan ağır kokuyu bastırmak için aromatik esanslarla harmanlanarak sabun olarak hayat buluyor. Kırışıklık karşıtı etkisi olduğuna inanılan yılan yağı sabunu ve hücre yenilenmesine etkisi olduğu inanılan salyangoz yağı sabunu bilinen hayvansal yağlı sabunların başında gelir. Bunlar dışında bitkilerden elde edilen başlıca sabunlara ve özelliklerine de göz atmak gerekirse; 

Beyaz badem sabunu: kuru ciltler için yumuşatıcı etki gösterir. Bademsabunu.com sitesini ziyaret edip badem sabunu hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olun.sabun2 Ve 25 TL’ye bir adet badem sabunu edinin.

Sarı bıttım sabunu: Saç köklerini güçlendirir ve kepeği önler. Siirtbittimsabunu.com sitesinden Bıttım sabunu hakkında ayrıntılı bilgi alın ve dilerseniz sipariş verin.

Üzüm çekirdeği sabunu: Kılcal damarları onarır, kan dolaşımını hızlandırır, vücuda zindelik ve diri bir görünüm kazandırır. Naturabella Üzüm Çekirdeği Özlü Bakım Sabunu (8 TL bambu.com.tr) deneyin.

Papatya sabunu:  Doğal kokusu ve etkin maddeleri sayesinde cilde parlaklık ve canlılık verir. Alaçatı’da üretilen doğal sabunlar hakkında bilgi almak için dogalsabun.gen.tr sitesini ziyaret edin.

Zeytinyağı sabunu: İçerdiği E vitamini sayesinde cildi besler, tazelik ve yumuşaklık verir, aynı zamanda saç tellerini güçlendirir. Ayvalık zeytinlerinden üretilen doğal zeytinyağı sabunu hakkında bilgi almak ve sipariş vermek için vakifzeytinleri.gov.tr sitesini ziyaret edin.

Gül sabunu: Gül yağı önemli bir güzellik malzemesi olarak bilinir. Cilde hoş koku ve rahatlık hissi verir. Cildin yorgunluğunu alır ve yumuşatır. Gözaltı morluklarını giderir. Raen Bitkisel Gül Sabunu (14 TL raen.com.tr) deneyin.

Çam Sabunu: Kan dolaşımını hızlandırır, ağrı kesici özelliği vardır. Kepek, saç dökülmesi, kırılması, ve mat görünen saçları onarmada oldukça etkilidir. Çam Özlü Sabun (3,54 TL botaniksaglik.com) el, yüz, vücut ve saç için kullanılıyor.

Tarçın sabunu: Kasları yumuşatıcı, sinirleri sakinleştirici, yatıştırıcı etkisi vardır. Aşırı terlemelere karşı da etkili olduğu biliniyor. Saç ve cilde canlılık, parlaklık verir. Dolce Vera Tarçın Sabunu (4 TL dermokozmetik.com) ciltte oluşan yara ve çatlakların kapanmasına yardımcı oluyor.

Lavanta sabunu: Akne ve sivilcelerin hızla iyileşmesini sağlar ve cilde doğal bir parlaklık kazandırır. Ciltteki ölü deri hücrelerini ve siyah noktaları giderir. Profesör Saraçoğlu tarafından geliştirilmiş Lavanta Özlü Katı Sabun (15 TL) hakkında bilgi alıp sipariş vermek için modernaktar.com sitesini ziyaret edin.

sabun3Aynısafa sabunu: Akne tedavisinde ortaya çıkan kızarıklığı yatıştırmak ve lokal akne tedavisinde kullanılır. Ayak parmakları arasında oluşan mantarları da giderir. Harem’s Ottoman Aynısafa Sabunu (2,99 TL dogadanbize.com) içeriğindeki antioksidanlar ve mineraller sayesinde cildin canlanmasına, sağlıkla parlamasına yardımcı oluyor.

Defne sabunu: Mikrop öldürücü özelliğe sahip bu sabun, vücudu mantar ve egzama gibi rahatsızlıklardan koruyor. Derideki gözenekleri açarak kuru cilde parlaklık ve yumuşaklık veriyor. Otacı Defneli Doğal Sabun (5,90 TL) kan dolaşımını hızlandırıp saçları besliyor.

Kısaca ne varsa doğallıkta var demek bize hiçbir şey kaybettirmez. Hem her şeyin bu kadar yapaylaştığı bir dünyada, biraz doğaldan yana olmak bize iyi gelecektir. Doğal kalın, sağlıklı kalın, pırıl pırıl bir hayat yaşayın.

Hazırlayan: Cemre Tutar

 

 

 

 

 

 

Paylaş:
 • googleplus
 • linkedin
 • tumblr
 • rss
 • pinterest
 • mail

There is 1 comment

 • Bıttım sabunu dedi ki:

  Gözenekleri açar varisleri iyi derecede rahatlatır. Doğal ürünler den üretildiği için hiç bir yan etkisi olmaz kimyasal madde içermez. Bıttım sabunu saçlara canlı bir görünüm parlaklık hissi verir kuru saçları nemlendir. Bıttım sabunu vücuttaki kaşıntıya iyi gelir.

 • Leave a comment

  Want to express your opinion?
  Leave a reply!

  Bir cevap yazın