ARAMA YAP
Söyleşi
0

Diş Beyazlatma İle Çarpıcı Gülüşler


dis3En kaliteli cilt bakım kremleri, en trend makyaj uygulaması, en nefes kesici saçlar ve en fit vücut bile, sapsarı dişlerin neden olabileceği çirkin görünümü telafi ettiremez. Charm&Beauty, Diş Dostu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr.Engin Aksoy’dan diş beyazlatma teknikleri hakkında bilgi aldı.

Diş Beyazlatma Nedir ve Kimlere Uygulanır?

Hidrojen Peroksit veya türevleri kullanılarak yapılan bir ağartma (renk açma) işlemidir. Kullanılan maddeler oksijeni (O2) açığa çıkarır. Oksijenin ayrılmasıyla birlikte dişin rengi de açılır. Bu işlem; sarı, kahverengi veya gri renkli dişleri olan kişilerin daha beyaz dişleri olmasını sağlar.

Beyazlatma, ağız hijyeni iyi olan sağlıklı diş ve dişetlerine sahip hastalara uygulanmalıdır. Kozmetik bir ürün olan diş beyazlatma sistemleri her hasta için uygundur diye bir kural yoktur.

Günümüzde hastaların kendi kendilerine uygulayabildikleri veya hekim tarafından hastalara uygulanan tipler olmak üzere birçok çeşit diş beyazlatma yöntemi mevcuttur.

Her zaman, hastaya hangi tip diş beyazlatma yönteminin uygun olduğuna mutlaka diş hekimi karar vermelidir.

Beyazlatıcı Diş Macunları

Dişlerin üzerinde bulunan lekeleri, içeriğindeki abresiv maddeler sayesinde yok edebilirler. Bu macunlar içlerinde beyazlatıcı madde olan hidrojen peroksit ihtiva etmedikleri için dişlerin derin tabakalarına nüfus etmezler ve sadece yüzeysel lekeleri uzaklaştırabilirler. Bu beyazlatıcı diş macunları dişin rengini bir tona kadar açabilir. Oysaki hekim tarafından uygulanan ofis tipi beyazlatma tekniğinde dişin rengi sekiz tona kadar beyazlatılabiliniyor.

Beyazlatıcı Jeller ve Bantlar

Beyazlatıcı jeller hasta tarafından dişlerin yüzeyine küçük fırçalar yardımıyla sürülen peroksit bazlı şeffaf jellerdir. Genellikle günde iki sefer 14 gün boyunca uygulanırlar. Beyazlatıcı bantlar ise peroksit bazlı jelle kaplanmış görünmez şeffaf bantlardır ve hasta tarafından dişlerin üzerine yapıştırılarak uygulanırlar. Her iki tip beyazlatma sisteminde de ilk birkaç gün içinde anlık, dört ay sonunda ise nihai beyazlatma sonuçları elde ediliyor. Ancak bu metotlar hekim kontrolünde gerçekleştirilmediği ve kullanılan beyazlatıcı ajanların içerikleri hekim bilgisi dışında olduğu için hastalara tavsiye edilmiyor.

Ev Tipi Diş Beyazlatma Sistemleri

Bunlar diş hekimi destekli uygulanan beyazlatma sistemleridir. Hekim hastadan aldığı ölçüden elde ettiği model üzerinde hastaya uygun kişisel ağız plağı dis2hazırlar. Hasta bu plakların içine kendisine hekim tarafından temin edilen peroksit yüzdesine göre günde birkaç saat, yaklaşık dört hafta süresince uygular. Bu uygulamanın süresi lekelerin rengine ve yoğunluğuna, dişin açılma tonuna ve dişlerde oluşabilecek hassasiyete bağlıdır. 

Ofis Tipi Beyazlatma Sistemleri

En hızlı ve en etkili diş beyazlatma sistemidir. Bu yöntemde beyazlatma ürünü direkt olarak dişler üzerine uygulanır. Diş hekimi dişetlerini ve yumuşak
dokuları beyazlatıcı ajanın etkisinden korumak için üzerine koruyucu jel sürer veya lastik ile dişetlerini örter. Bu ürünler ise, özel ışık tipleri veya lazer ile kombine olarak kullanılır. Sonuç hemen ilk 30-60 dakikalık uygulama sonucunda elde edilir. Beyazlatıcı ajan üzerine ısı veya ışık uygulanmamışsa beyazlatma işlemi istenilen sonuç elde edilinceye kadar birkaç kez uygulanır.

Ev Tipi ve Ofis Tipi Beyazlatma Sistemlerinin Farkları Nelerdir?

Evde uygulanan beyazlatma ürünlerinde daha düşük kuvvetli ajanlar kullanılır. Bunlar yüzde 10 ile yüzde 22 arasında değişen yüzdelere sahip karbamid peroksit içeren jellerdir ki bunlar neredeyse yüzde 3’lük hidrojen peroksit konsantrasyonuna sahip jelle aynı etki gücüne sahiptir. Oysaki ofiste hekim tarafından profesyonel olarak uygulanan diş beyazlatma ürünlerinde yüzde 15 ile yüzde 43 arasında hidrojen peroksit konsantrasyonuna sahip jeller uygulanmaktadır ki bunun sonucunda da ofis tipi beyazlatma sistemlerinde çok çabuk ve etkili sonuçlar alınır. Ev tipi beyazlatma sistemlerinde hastaya uygun kişisel plaklar beyazlatma işleminde jel uygulanması için kullanılır. Hasta beyazlatıcı jeli bu plak içine koyduktan sonra ağzına uygular. Her ne kadar kişisel plaklarda olsa bu plakların kenarından dişetlerine ve yumuşak dokulara sızıntı olur, buralarda bir irritasyon ve yanma oluşabilir. Ancak ofis tipi uygulamalarda hekim dişetleri ve yumuşak dokulara tam bir koruma sağlar ve bu çok önemli bir farktır. Hastanın kendi uyguladığı ve ofiste uygulanan beyazlatma metotları arasında az da olsa bir maliyet farkı vardır. Ancak ofis tipi beyazlatma sistemlerinde hastanın sağlığı ve beyazlatma etkisi açısından optimum sonuçlar elde edilir.

Dişlerdeki renklenmenin ve koyulaşmanın sebebi mutlaka bilinmelidir ve buna bağlı olarak hastanın diş beyazlatmaya uygun olup olmadığına karar verilmeli ve uygunsa ona uygun beyazlatma sistemi ve malzemesi mutlaka diş hekimi tarafından seçimeli, temin edilmelidir.

Hekim destekli beyazlatma sistemlerinde mutlaka hasta ve hekim iletişim halinde bulunmalıdır. Hekim plağın hastanın ağzına uygunluğunun stabilizasyonunu kontrol etmelidir. 

dis1Beyazlatma işlemi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İlk birkaç gün aşırı aşırı soğuk ya da sıcaktan kaçınılmalıdır. İşlem sonrasında her hastanın uyması gereken bir diyet listesi vardır. Her türlü renk verici yiyecek ya da içecek yasaktır. Özellikle ilk üç gün çok hassastır, fakat idealinde bir hafta –10 gün dikkat edilmelidir.

Sigara, çay, kahve, çikolata, kırmızı şarap, vişne, karamel, salça gibi renk verici koyu renk barındıran ürünler işlem bitimini takiben bir hafta süreyle kullanılmamalı. Aksi takdirde elde edilen beyazlık kaybolacaktır.

Beyazlatma İşlemleri Kimlere Uygulanmaz?

Diş beyazlatma işlemi 16 yaşından küçük hastalara uygulanmaz. Bu yaşlardaki hastalarda pulpa odası ve dişin sinirleri en geniş boyutlarındadır. Beyazlatma uygulanırsa pulpa irrite olur, aşırı hassasiyet oluşur ve kanal tedavisine ulaşan sonuçlar ortaya çıkabilir.

Hamile kadınlara, aşırı hassas dişlere ve dişeti rahatsızlığına bağlı çekilmiş dişetlerine sahip olan hastalara, beyazlatıcı ajan peroksite alerjisi olan hastalara beyazlatma işlemi kesinlikle uygulanmamalıdır.

Hazırlayan: Mehmet Ustaoğlu

 

 

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın