ARAMA YAP
Cilt Bakımı
0

Cilt Gözeneklerinizi Sıkılaştırmanın Yolları

gozenek-sıkılastırıcıCilt gözenekleri ne kadar geniş olursa o kadar çok pislik toplar ve siyah noktalar başta olmak üzere birçok soruna sebep olabilir. Cilt bakımınıza ne kadar öenme verirseniz verin, dışarıdan bakıldığında çok bakımsız görünebilirsiniz.

Aslında gözeneklerin temizliği, sağlığımız için oldukça önemlidir. Derimiz onlar sayesinde solunum yapar, cilt altında bulunan yağ bezlerinin üretmiş olduğu yağlar cilt altında birikir ve yüzeyde kistlerin oluşmasına sebep olur. Bu yüzden, haftada bir gözenekleri arındırma özelliği olan peeling ürünleri kullanmalıyız.

 

 

1gozenek-sıkılastırıcı-1

Neutrogena Visibly Clear Pore&Shine Peeling Jeli 14,90 TL

İçeriğindeki mikro tanecikler ve salisilik asit sayesinde, tıkalı gözenekleri derinlemesine temizleyip sıkılaştırıyor. Parlaklığı gözle görülür şekilde azaltıyor.

gozenek-sıkılastırıcı-22

Bliss Pore Perfecting Facial Polish 117 TL

Gözenekleri tıkayan ölü deri hücrelerini arındırıp cildin pürüzsüz bir yumuşaklık kazanmasını sağlıyor.

 

 

3gozenek-sıkılastırıcı-3

Shiseido Pore Purifying Warming Scrub 99 TL

Arındırıcı granülleri ve mikro tanecikleri sayesinde, cildi derinlemesine temizleyerek fazla yağdan arındırıyor. Karma ve yağlı ciltler için geliştirilmiş bu ürünü, haftada bir uygulayın.

gozenek-sıkılastırıcı-44

Burt’s Bees Peach & Willow Bark Deep Pore Scrub 62 TL

İçeriğindeki şeftali ve söğüt kabuğu özü ile cildinizi ölü deri hücrelerinden, en doğal yolla ayırıyor.

 

 

5gozenek-sıkılastırıcı-5

Sampar Poreless Magic Peel 109,25 TL

Lekelerin ve ciltteki kızarıklığın azalmasına, gözeneklerin küçülmesine yardımcı oluyor. Sabahları temiz yüze uygulayın.

Cilt Gözenekleri Neden Genişler?

Cildi yağlı olan kişilerin gözenekleri daha açık olur, bu şekilde cildin soluması daha kolaylaşır.

Tedavi maksatlı kullanılan ilaçlar cilt yüzeyinde yağlanmaya sebep olabilir ve bu da gözeneklerin genişlemesine sebep olur.

Gözeneklerin genişliği kalıtsal da olabilir.

UV ışınları da gözeneklerin genişlemesine sebep olur.

Cilt Gözenekleri Nasıl Sıkılaşır?

Cilt gözeneklerinin en önemli nedeni sebum fazlasıdır. Bu nedenle sorunu çözmek için kökten yaklaşmalı ve yağ üretimini durdurmak ya da dengelemek gerekir. Yağlı ciltler her zaman için su miktarı az olan cilt tipleridir. Su bakımından fakir olan hücrelerin ölümü ile doku yüzeyinde birikmeler olur. Bu sebeple cilt dış etkenlere karşı savunmasız kalır ve zarar görür.

Ciltteki sebum miktarını dengelemek için eksik olan su miktarını arttırmanız gerekir. Cilt bakımınızda kullandığınız ürünlerin su bazlı olmasına dikkat edin. Hangi ürünü kullanmanız gerektiğine karar veremiyorsanız, bir Dermatologdan tavsiye almalısınız. Charm&Beauty, gözenekleri sıkılaştıran bakım ürünlerini sizin için seçti.

gozenek-sıkılastırıcı-66

Sisley Global Perfect Pore Minimizer 473 TL

Gözenekleri sıkılaştırıp daha pürüzsüz ve duru bir cilt sağlıyor, ciltteki yağlanmayı azaltıyor.

 

 

7gozenek-sıkılastırıcı-7

Dr. Brandt Pores No More Anti-Aging Mattifying Lotion 185 TL

Cilde hızla nüfuz eden, yağsız, yaşlanma karşıtı olan bu losyon, gözenekleri temizleyip parlamayı matlaştırıyor. Ciltteki kök hücrelerin aktivitesini ve uzun ömürlü olmasını sağlıyor.

gozenek-sıkılastırıcı-88

Bioderma Sébium Pore Refiner Gözenek Küçültücü Krem 54,39 TL

İçeriğindeki Agarik Asit ile gözeneklerin sıkılaşmasına destek olurken, patentli Fluidactiv içeriğiyle fazla sebum üretimine yardımcı oluyor. Salisilik asit hassas keratolik bakım sunarken matlaştırıcı pudra özelliği de parlamayı önlüyor.

 

9gozenek-sıkılastırıcı-9

Yves Rocher Gözenek Sıkılaştırıcı ve Kusur Giderici Jel Krem 42,90 TL

Kaside kökünden elde edilen Baikal Tozu ile cildi sebum fazlasından arındırıp matlık sağlıyor. Cildin günlük nem ihtiyacını karşılayıp kadifemsi bir dokunuş veriyor.

İnsanların yaşları ile orantılı olarak ciltleri de değişime uğrayabilir. 30 yaş altındayken cilt üzerinde meydana gelen kesik ve çizgiler hızla iyileşir ama iyileşme yaş arttıkça zorlaşır. Gözeneklerde de durum aynıdır. 30 yaşın altında meydana gelen gözenekler çabuk kapanabilir. 30 yaşın üstündeki kadınların ise derileri daha da kalınlaşmıştır, bu yüzden gözenekler daha zor kapanır. 30’lu yaşlardan sonra, gözeneklerin daha da büyümelerini önlemeye odaklanın.

Gözenekleri sıkılaştırmak için doğal karışımlardan da faydalanın!

Sirke+Limon

Üç damla sirke ve limon suyunu karıştırarak gözeneklerin geniş olduğu bölgeye uygulayın. Cildi hassas olanlarda hafif bir yanma hissi oluşabilir. Bu kürü birkaç hafta denediğinizde oluşan farkı göreceksiniz. Cildinizde yanma olursa, demli çayı pamuk yardımıyla sürüp cildinizi rahatlatın. Sonrasında yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Yaş Maya + Süt

Yaş maya ve sütü kase içerisinde iyice karıştırdıktan sonra, duştan sonra genişleyen cilt gözeneklerine pamuk yardımıyla sürün. Karışımın kokusu biraz rahatsız edebilir. Sürdükten yaklaşın 10-15 dakika sonra, cilt gözeneklerinizi inceleyin, farkı göreceksiniz. Maske cildinizde yarım saat kaldıktan sonra ılık suyla iyice durulayın. Sonrasında su bazlı uygun bir nemlendirici uygulayın. Bu maskeyi haftada bir kez uygularsanız cilt gözenekleriniz daralacaktır.

gozenek-sıkılastırıcı-10,Buz Tedavisi

Maden suyunu bir kabın içine döküp limon suyuyla karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımı buz kalıplarına dökerek dondurun. Daha sonra her sabah güne başlarken ufak bir kalıp buz karışımı alarak cilt gözeneklerinin geniş olduğu bölgelerde dolaştırın. Gözeneklerin soğukta donduğunu hatırlayın. Bu ufalma esnasında, limon ve maden suyunun içerisindeki minerallerden faydalanarak kalıcı bir gözenek sıkılaştırma işlemi gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Hassas cilde sahip olanlar, limon yerine elma sirkesi kullanabilir. Alternatif olarak, Freeman Mint and Lemon Clay Mask (26,50 TL) (10) de kullanabilirsiniz. İçeriğindeki kil fazla yağı emerek parlamayı azaltıyor ve açık gözenekleri daraltıyor. Nane ve limon ise cildi yatıştırıp tazeliyor.

Yoğurt + Un + Gül Suyugozenek-sıkılastırıcı-11

İki yemek kaşığı yoğurt, iki yemek kaşığı un ve birkaç damla Otacı Gül Suyu’nu (12,75 TL) (11) krem kıvamına gelene kadar karıştırın, gözeneklerin geniş olduğu bölgelere uygulayıp yarım saat bekletin. Bu maskeyi haftada bir kez uyguladığınızda gözeneklerin küçülüp kapandığını göreceksiniz.

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın