ARAMA YAP
Estetik
0

Benler ve Estetik

Hemen hemen herkeste görülen, tüm vücuda yayılmış irili ufaklı yüzlerce ben görülebilirken, bazı kimselerde çok daha az sayıda benle karşılaşabilmekteyiz.

Bazı benler bulundukları yerlere göre kişileri rahatsız ederken bazılarında ise hızma misali aksesuar gibi görünür.

Peki, nedir bu benler? Nasıl oluşur ve nasıl gelişir? Bu konuda Dermatoloji Uzmanı Dr. Serpil Özyılmaz bizlerin sorularını cevapladı.

 1. Benler nasıl oluşur ve nasıl gelişir?

Vücudun herhangi bir alanında görülebilen deri ve eklerinden oluşan yapılardır. En sık bahsi geçen melanositik nevuslar derinin rengini veren melanosit hücrelerinden oluşur. Bunu yanında et benleri, damar benleri, deri ekleri benleri gibi çok sayıda ben oluşumu da görülebilmektedir.  Pembe kahverengi mavi gri gibi birçok renkte olmasına rağmen daha çok üzerinde duracağımız  melanositik nevuslar   çoğunlukla kahverengi büyüklükleri değişken iyi huylu oluşumlardır.. Doğumda az sayıda görülürken ergenlik dönemi ve gebelik gibi hormonal değişim dönemlerinde sayıları giderek artar. Oluşumları genetik olarak belirlense de güneş, travma oluşumlarını kolaylaştırır.

 1. Benlerin genel yapısından bahseder misiniz?

Derinin rengini veren melanosit hücrelerinden kaynaklanır. Melanositik nevuslar deri , ağız içi ve genital bölge ıslak alanları gibi mukoza alanlarında görülebilir.   Şekilleri genellikle oval veya yuvarlak, deri­den kabarık veya düz, kıllı veya kılsız görü­nümdedirler. Büyüklükleri değişkendir.

 1. Benler ne zaman risklidir?

Malign melanom yine melanosit hücrelerinden kaynaklanan kötü huylu ve klinik seyri hızlı deri kanseri türüdür. Büyük çoğunluğu sağlam deriden ortaya çıkarken çok küçük bir kısmı da benler üzerinden gelişir. Bu sebeple hem benin deri kanseri olan melanomdan ayırdedilmesi hem de benlerin takibindeki değişimin erken farkedilip tedavi edilebilmesi açısından önem taşır.

 1. Benlerde riski gösteren işaretler nelerdir.

Burada hekimlerin takipte kullandığı ABCDE sistemi risk gruplarını takip etmekte yaralıdır.

A: Asymmetry (asimetri), bende görülen renk ve şekil asimetrisi

B: Border (sınırlar) , benin sınırlarındaki düzensizlikler

C: Color (renk) , ben renginin polimorfizm görtermesi yani birden fazla renk içeriğinin olması

D: Diameter (büyüklük), benin büyüklüğünün 6 mm den daha büyük olması riski artırır.

E: Erosion (erozyon), bende yara ya da kanama olması

Burada belirtilen işaretlerin birden fazlası olanlarda hekime başvurma önerilmektedir. Tabi ki bunlar genel ifadelerdir ancak hekimin değerlendirmesi sonucunda size bilgilendirme yapılır. Bunun yanıda ben oluşumuna benzer bazı yapılar kafa karıştırıcı olabilir. Örneğin özellikle yüz ve sırt üst alanlarında görülen çiller kafa karıştırıcı olabilri. Çiller genetik olarak da sık karşımıza çıkarken aşırı güneşlenen ya da küçükken güneş yanığı geçiren kilerde ortaya çıkan genellikle sütlü kahverengindeki lekelerdir. Ayrıca orta ve ileri yaşlarda görülen açık- koyu kahverenginde deriden kabarık bazen üzerinde hafif kabuklanmanın görüldüğü düz siğil benzeri oluşumlar seboreik keratoz olarak adlandırdığımız riski içermeyen deri tümörleridir.

 1. Cerrahi kapsamına giren benler hangileridir?

Vücudumuzdaki benler genellikle zararsızdırlar. Ancak bir bende şekil,renk, büyüklüğüde hızlı bir değişim oluyorsa kanıyor ve kaşnıtı yapıyorsa melanom olabilme olasılığından dolayı sıkıntı oluşturabilir. Böyle bir oluşumun cerrahi olarak çıkarılması gerekmektedir. Çıkarılan bu benin patolojik olarak incelenmesi gereklidir.  Bu tip oluşumlarda koter(yakma), kriyoterapi(dondurma) ve lazer tedavileri önerilmemektedir.

 1. Ben aldırmak riskli midir ve belli bir yaşı var mıdır?

Bir bendeki kriterler risk taşıyorsa o benin alınması gereklidir. Halk arasında yanlış olarak bilinen “bene bıçak değmesi yayılmasına yol açar” ifadesi yanlıştır. Alınan benlerin mutlaka patolojik olarak incelenmesi gerekir. Çocukluk çağında benlerdeki değişimler büyüme, renk değişiklikleri olağandır. Endişe etmemek gerekir. Ancak çok sayıda beni olan ve ailede melanom hikayesi olan bireylerin takibi gerekir.

 1. Ben kaç seansta alınır ve bir seansta kaç tane alınabilir?

Benler cerrahi olarak tek seansta alınabilir.

 1. Ben aldırma işleminden sonraki süreçlerden bahseder misiniz? Çukurluk ve iz kalır mı?

Cerragi sonrası ben alanında izsiz iyileşme olmaz ancak izin belirginliği benin büyüklüğüne ve yerleşimine göre değişir. Genellikle ile 6 ay belirgin olan iz daha sonra belirginliğini kaybeder.

 1. Doktor kontrolünde olmaksızın yanlış müdahele edilen benlerin oluşturabileceği riskler nelerdir? Bu konudaki önerileriniz nelerdir?

Genellikle yapılan yanlış güzellik salonları gibi alanlarda benin yakılması ve asidik yapılarla yok edilmeye çalışılmasıdır. Bunlar hem tanının gecikmesine hem de benlerde değişime yol açabilir. Bu sebeple benlerinizin müdahale yapılmadan önce mutlaka bir dermatolog tarafından değerlendirilmesi gereklidir.

 1. Farkında olmadan zarar verilen benlere ne yapılabilir?

Genellikle benlerin kopması kesilmesi gibi durumlar kişilerde endişe yaratsa da böyle bir travma bende hızlı bir dönüşüm yapmaz. Travma sonrası iyileşmeyi bekleyip sonrasında dermatoskopik inceleme ile benin değerlendirilmesi ve  risk içeren bir ben türü ise çıkarılması önerilir.

 1. Zaman içinde büyüyen benler için ne yapılmalı?

Benler özellikle ergenlik dönemi ve hamilelik gibi hormonal değişim dönemlerinde büyümesi doğaldır.

Ancak hızlı büyüyen şekil ve renk değiştiren benlerde kontrol önemlidir.

 1. Benlerdeki artışın kilo ve beslenme alışkanlığı gibi faktörlerle bir ilişkisi var mı?

Benlerdeki artışta kilo ve beslenme alışkanlıklarının bi etkisi yoktur.

 1. Benleri azaltmak için ya da önüne geçmek için bir yöntem var mı? Mesela genetiğimiz ben oluşumuna yatkın ama daha fazla benin oluşmasını istemiyoruz. Bu noktada neler yapabiliriz?

Benlerin oluşumu genetik faktörlere bağlıdır. Bu sebeple engellemek mümkün değildir. Ancak kendisinde ve ailesinde melanom olan ve melanom oluşumunu artıran bazı hastalıkları bulunan kişilerin yakından takibi kanser gelişimi ve erken teşhis açısından önemlidir. Kişinin çok fazla bene sahip olması, bazı atipik benlere sahip olmak, doğumsal kıllı nevusu olması (4 cm’den büyük bene sahip olması riski artırıyor), ailede ve kendisinde malign melanom hikayesi, açık tenli olmak, güneş ışığına fazla maruz kalmak, · kseroderma pigmentosum hastalığı gibi genetik hastalıklarda risk artmaktadır.

#benler, #estetik,#Dermatoloji, #SerpilÖzyılmaz

Paylaş:
 • googleplus
 • linkedin
 • tumblr
 • rss
 • pinterest
 • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın