ARAMA YAP
Yeni Ürünler
0

Amigurumi oyuncak yapımı

Amigurumi nedir?

Amigurumi Japonların oyuncak bebek yapma sanatına verdikleri isimdir. Bu bebekler genellikle örgülerin içi doldurularak yapılmaktadır.  Bu teknik Japonlardan geldiği ve bazı özel teknikler kullanarak sanata dönüştürdükleri için bu şekilde anılmaktadır. Biz örme bebek de diyebiliriz.

Japon kökenli Ami (tığ veya şiş ile yapılmış) ve nuigurumi (içi doldurulmuş oyuncak ) kelimelerinden türeyen, örgü örenlerin gayet iyi bildiği sık iğne tekniğinin oyuncağa uyarlanmış halidir. Amigurumi, kolay öğrenilebilir, dekoratif, sevimli ve keyifli bir uğraştır.

Kuralları olmayan, basit malzemelerle yapılabilen, çalışırken fazla yer işgal etmeyen, çok fazla deneyim ve beceri gerektirmeyen, renkli, eğlenceli, geniş bir yaş grubuna hitap edebilecek, özgür takılmayı seven meraklılara göre bir hobi!

Örgüyle ilgileniyorsanız, el beceriniz buna yatkınsa tam size göre zevkli mi zevkli bir iş. Bu bebekleri çocuklarınıza torunlarınıza oyuncak olarak yapabilirsiniz.  Ev dekorasyonuna destek, anahtarlık, iğnedanlık, yılbaşı ağacına süs gibi pek çok görevi üstlenebilecek kadar çok yönlüler.  Sevdiklerinize hediye edebilirsiniz ve hatta bundan para bile kazanabilirsiniz. Bu günlerde çok moda olan bu bebeklere talep çok. İnternet üzerinden sipariş alarak bunu geçim kaynağı olarak kullanan birçok kişi var.

Hazır kış gelmiş, elinize tığınızı ve ipliğinizi alıp keyifli vakit geçirmek istiyorsanız tam size göre.

Amigurumi hangi ipten örülür? Gerekli malzemeler nelerdir?

Bu aralar popülerliği bayağı bir arttığı için gittiğiniz tuhafiyelerde uygun ipi bulmakta sıkıntı yaşamayacaksınız. Hemen her türlü iple amigurumi yapılabilir ancak kullandığınız ipin çok ince olmaması ve zamanla tüylenme yapmayacak cinsten olması iyi olacaktır. Ayrıca sağlam ve kolay kopmayan bir iple örmek de bebeğinizin ömrünü uzatacaktır.

Örgü malzemeleri satan bir dükkandan fazla kalın uçlu olmayan alüminyum tığlar ve amigurumiye uygun yünler almalısınız. Yapacağınız oyuncağın şekline göre ek malzemeler almanız gerekebilir. Ayrıca oyuncağınızı daha detaylı süslemek için amigurumi gözleri, oyuncağın içini doldurmak için elyaf, detaylar için daha ince bir ip ve iğneler ve süslemek için dilediğiniz ek parçalar, boncuklar, kurdaleler de malzeme listenize eklenebilir.

Amigurumi nasıl yapılır?

Temel olarak tığ örgü ile sık iğne yapmayı biliyorsanız işiniz kolay. Bilmiyorsanız da bunu öğrendikten sonra verilen tariflere uygun olarak örgünüze başlayıp, gerekli yerlerde ilmek arttırıp eksilterek oyuncağınızı şekillendireceksiniz. Nasıl yapıldığına gelince, yazılı olarak anlatılması biraz zor olduğundan bununla ilgili arama yaparak ulaşabileceğiniz internet sitelerine bakmanız daha doğru olacaktır. İnternette bununla ilgili videolara ve açıklamalı tariflere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

#Amigurumi, #japon, #nasılyapılır, #nuigurumi

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın