ARAMA YAP
Makyaj
0

Allığı Cilt Tipinize Göre Seçin, Yüz Şeklinize Göre Uygulayın!

allik1Yüzünüze renk ve canlılık katmanın en pratik yolu allık kullanmaktır. Ufak bir allık dokunuşu, hem genel görünümünüzü hem de özgüveninizi saniyeler içinde geliştirmeye yetiyor. Makyaj yapmanın kesin kuralları olmasa da, allık seçiminizi belli yöntemler sayesinde yaparsanız daha fazla fayda sağlarsınız. Tercih ettiğiniz allığın rengi ten renginize, allığın formülü ise cilt tipinize uygun olmalı. Uygularken de yüz şeklinizi göz önüne alın. Allık kullanmanın amacı, yanaklara pembelik ya da kızarıklık vermek değil, yüz şeklinizi biçimlendirmektir.   

Ten Rengine Göre…

Yanlış tonu uyguladığınızda yakalamak istediğiniz etkinin tam tersini oluşturursunuz. Doğru tonu uyguladığınızda ise canlı, sağlıklı ve ışıltılı bir cilde kavuşacaksınız.

Açık tenli…

Açık tonlu ciltler için toz pembeler, şeftali tonları ve açık mercanlar tercih edin, böylece porselen cildinizi en doğru şekilde vurgularsınız. Allığı uygularken abartmayın. Çok fazla ürün uygulamak, yüzünüzde keskin renk geçişlerine ve doğallıktan uzaklaşmanıza neden olur. Daha doğal sonuçlar için alıığın cildinize uygun formül olup olmadığına da dikkat edin.

Buğday tenli…

Pembe ve şeftali tonları, buğday tenlilere de yakışır. Ancak bronzlaşınca, biraz daha koyu tonlara yönelerek görünümünüzü daha da canlandırabilirsiniz. Koyu pembe hatta leylak rengi ile de etkili bir ışıltı yakalayabilirsiniz.

Dikkat: Mavi alt tonu olan allıklardan uzak durun, aksi halde yanaklarınız morarmış gibi durabilir.

Esmer tenli…

Koyu kırmızı, turuncu ve toprak tonları, esmer tenlilerin tercihi olmalı. Bu renkler, açık pembe tonlarının aksine, cildinizin canlı görünmesini sağlayacak. Eğercildinizin alt tonu sıcaksa fuşya, soğuksa koyu turuncuya yönelin. Uygulamayı elmacık kemiklerinizin üzerine yaparak canlı ve sağlıklı bir ışıltı yakalayın.

Doğal allık teninizi bulmanın oldukça basit yöntemleri var!

  1. Aşağı eğilerek ayak parmak uçlarınıza dokunun ve bir iki dakika böyle kalın. Başınızı kaldırdığınızda yüzünüzde oluşan renk doğal allık renginizdir. Yüksek merdivenler çıktıktan sonra yüzünüzdeki rengi kontrol ederek de aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
  2. Soğuk havada vakit geçirdiğinizde ya da spor yaptıktan sonra aynaya baktığınızda gördüğünüz renk doğal allık renginizdir.
  3. Yanaklarınızı birkaç defa güzelce mıncıklayın. Ortaya çıkan pembemsi ya da kırmızımsı renk doğal allık renginizdir.
  4. Bir başka yöntem de dudaklarınızın rengine bakmaktır. Eğer dudaklarınız pembeyse allığınızın rengi de pembe olabilir.

Cilt Tipine Göre…

Allık seçiminde başarılı bir sonuç için cilt tipinizi de göz önüne alın.

Yağlı cilt…

Toz allıklar cildinizdeki parlamayı en aza indirir ve uzun süre kalıcılık sağlar. 

Kuru Cilt

Krem allıkları tercih edin. Krem allıklar nemlendirici formülü sayesinde cildinize doğal bir parlaklık verir.

Tüm Cilt Tipleri

Jel allıklar ve “blush stain” diye adlandırılan likit allıklar, tüm cilt tipleri için uygundur. Jel allıklar cildinize kadifemsi ve pürüzsüz bir görünüm sağlar, uygulaması da oldukça pratiktir. Jel ve likit allıkları iyice harmanlayıp, belirginleştirmek istediğiniz bölgelere eşit dağıttığınızdan emin olun.

 

 

 

   

 

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın