ARAMA YAP
Cilt Bakımı
0

Yüzünüzü Güneşe Çevirmeyin!

sunfaceCilt kanserinin en önemli nedeni güneşten gelen UV ışınlarıdır. Güneş ışınlarına korunmasız olarak uzun süreli veya aşırı maruz kalmak derinin alt tabakalarındaki elastin ve kolajen liflerinin yapısını bozarak cildin erken yaşlanmasına, esnekliğin azalmasına, kırılgan ve kolay etkilenir olmasına neden olur. Deride kalınlaşma, melanom tipi cilt kanserleri, ışığa duyarlılık oluşumu, gözlerde katarakt da diğer zararlı etkilerdir.

Cilt kanserinden korunabilmek için güneşten etkili şekilde korunmak zorundasınız!

Nasıl Korunalım?

Güneşe çıkmadan yaklaşık yarım saat evvel güneşten koruyucu krem kullanın. Krem bu süre içerisinde cilde nüfuz eder ve etkisini gösterir. Terleme, yıkanma, yüzme sonrasında yenilemek gerekir.

Solaryumda bronzlaşmanın güneş altında kavrulmaktan daha güvenli olduğunu düşünüyorsanız büyük bir yanılgı içerisine girmişsiniz. Solaryumlar da aynen güneş gibi UVA ışınları üretir. Üstelik bronzlaşma zaten cilt hasarının bir belirtisidir. Hiç bronzlaşmamak en güvenli tercihtir.

Mutlaka güneşe çıkmak istiyorsanız, cildinizi giysiler, koruyucu kremlerle koruyun. UV ışınlarının geçmesine engel olacak güneş gözlüğü ve geniş kenarlı şapkalar kullanın.

Bebeğinizi hiçbir zaman direkt güneş ışığı ile temas ettirmeyin. Altı aydan küçük bebeklere koruyucu krem de sürmeyin. Onlara hep koruyucu giysiler giydirin ve daima gölgede kalsınlar. Daha büyük çocukları ise koruyucu krem kullanmaya alıştırın.

Kullandığınız ürün sizi hem UVA hem de UVB ışınlarından korumalı. UVA ışınları cilt kanseri riskini tetikler, UVB ise güneş yanıklarına sebep olur. Yüzünüz için sadece yüze özel geliştirilmiş kremler kullanın. Zararlı ultraviyole ışınları foto yaşlanmayı da tetikler. Sabah 10:00, öğleden sonra 16:00 arası güneşe çıkmaktan mutlaka kaçının. Güneşten korunmayı sadece tatilde güneşlenirken değil, yaz kış günlük alışkanlık haline getirmeli ve bunu çocuklarınıza da öğretmelisiniz. Deniz kenarında her zaman bir ağacın ya da şemsiyenin gölgesinde kalmayı tercih edin. Sakın bronzlaştırıcı yağlar sürüp güneşin altına uzanmayın!

Güneş ışınlarından etkilenme, kişiden kişiye, genetik yapı, derideki mleanin miktarı, güneş ışınını takiben melanin yapma yani bronzlaşma derecesine göre farklılık gösterir.

 1. 1.     Tip

Çok açık ten, çok hassas cilt, fazla miktarda çil, mavi göz, kızıl saç rengi vardır. Çok kolay yanar fakat bronzlaşmaz.

 1. 2.     Tip

Açık ten, hassas cilt, çilli, mavi, gri ya da yeşil göz, açık saç rengi vardır. Kolay yanar ve çok az bronzlaşır.sunfacesun

 1. 3.     Tip

Buğday ten, normal cilt, az miktarda çil, ela ya da kahverengi göz rengi, kumral saçı vardır. Az yanar ve zamanla bronzlaşır.

 1. 4.     Tip

Esmer ten, hassas olmayan çilsiz cilt, koyu saç ve göz rengi vardır, çok az yanar ve kolay bronzlaşır.

 1. 5.     Tip

Kapkara ten, dayanıklı cilt, koyu kahve gözler, siyah saçlar. Ne yanar ne de bronzlaşır.

SPF Neden Gereklidir?

Güneşten koruyucu ürünlerin üzerinde bulunan SPF (Güneş Koruma Faktörü) numarası, ürünün cildi hangi düzeyde koruduğunu gösterir. Cildinizin zamana daha iyi meydan okumasını istiyorsanız, SPF içeren yüz kremlerini yaz kış kullanın ve yüzünüzü güneşte bronzlaştırmaktan vazgeçin. Güneş yerine otobronzan ya da bronzlaştırıcı pudralardan faydalanın! Charm&Beauty sizin için en etkili şekilde koruyan, SPF içeren yüz kremlerini seçti.

sunface-dior-bronze1

Dior Bronze Face Suncare SPF 50 (124 TL)

Işıltılı, kalıcı ve parlak bir bronzluk elde ederken aynı zamanda da cildinizi güneşin zararlı ışınlarından etkili şekilde koruyun. Cildi UVA, UVB ışınlarına karşı muhafaza ederken antioksidan koruma da sağlıyor.

 

2sunface-bioderma

Bioderma Photoderm Bronz SPF 50 (79,50 TL)

Maksimum UVA önleyici performansı, anti UVB etkisi ve hücresel Bioprotection patenti ile güneş yanıklarına karşı etkin koruma sağlıyor. Güneş kaynaklı erken yaşlanma etkilerini azaltıyor.

sunface-la-roche3

La Roche-Posay Anthelios Ultra Light SPF 50 (59,90 TL)

İnce dokusu sayesinde, tende fark edilmiyor, yapışkanlık hissi yaratmıyor ve beyaz iz bırakmıyor. Suya, kuma, tere karşı oldukça dayanıklı bir formüle sahip bu koruyucu, parfüm ve paraben içermiyor.

 

4sunface-clinique

Clinique City Block Sheer SPF 25 (99 TL)

Hafif ve yağsız yapıya sahip bu koruyucu hiçbir kimyasal güneş bloğu içermiyor. İçeriğindeki titanyum dioksit ve çinko oksit ile cildi zararlı güneş ışınlarından başarıyla koruyor. 

sunface-darphin5

Darphin Soleil Plaisir Sun Protective Cream for Face SPF 30 (99 TL)

Cildi erken yaşlanmaya ve güneşin zararlı ışınlarına karşı korurken, içeriğindeki bitkisel yağlarla cildi derinlemesine besleyip nemlendiriyor.

 

6sunface-lierac

Lierac Sunific Premium SPF 30 (189 TL)

İçeriğindeki Hyaluronik Asit, frangipani çiçeği ve E Vitamini sayesinde kırışıklıkları önlerken aynı zamanda da bronzluk sağlıyor. Argan ve roucou yağları ise cildi nemlendirip besliyor.

sunface-aloe-vera7

LR Aloe Vera Güneş Losyonu SPF 30 (38,90 TL)

Cildi gün boyu nemlendirirken güneşin zararlı etkilerine karşı da koruyor.

 

 

8sunface-nuxe

Nuxe Sun Güneşten Koruyucu Yüz Kremi SPF 50 (75 TL)

UVA ve UVB ışınlarına karşı etkin koruma sağlayan bu krem, güneşten kaynaklanan erken yaşlanma belirtilerini önlüyor.

sunface-sensai9

Sensai Silky Bronze Cellular Protective Cream For Face SPF 50 (363 TL)

İçeriğindeki Sansho Ekstresi ve yeni bir UV filtresi olan ADVAN kombinasyonu sayesinde, cildi DNA seviyesinde etkili şekilde ve anında koruyor. Cildi eşit şekilde örtüyor ve ışıltılı, doğal bir bronzluk da sağlıyor.

 

10sunface-caudalie

Caudalie Soleil Divin Anti-Aging Face Sun Care SPF 30 (70 TL)

İçeriğindeki üzüm çekirdeği polifenolleri sayesinde cildin yaşlanma karşıtı bakımına destek olurken kapsamlı bir güneş koruması sağlıyor. Yumuşak, yapışkan olmayan, mat yapısıyla cilde nem verip güçlendiriyor.

 

 

 

  

 

Paylaş:
 • googleplus
 • linkedin
 • tumblr
 • rss
 • pinterest
 • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın