ARAMA YAP
Beslenme
0

Süper 6 gıda

Acai üzümü

Acai üzümü yüksek antioksidan içeriği sayesinde potansiyel sağlık faydaları olan bir besindir ve bu antioksidanlar özellikle beyine ve kalbe yararlıdır. Lif ve yağ açısından zengindir. Acai üzümü sağlıklı yağ içerir ve şeker oranı düşüktür antosiyanin içerir, içinde bolca mineral vardır.

Buzlu meyve püresi, kurumuş toz ve preslenmiş meyve suyu olarak satılırlar. Acai üzümü kapta veya bardakta smoothie olarak tüketilebilir ama özellikle püre içindeki şekere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Acai üzümleri ayrıca gıda ürünlerinde tatlandırıcı olarak kullanılır, acai yağı içeren vücut kremi gibi bazı besin olmayan ürünlerde de kullanılır.

Faydaları:

Acai üzümü antioksidan bakımından inanılmaz bir şekilde zengindir yaban mersininden 3 kat daha fazla içerir.

Acai üzümünün kandaki kolesterol seviyesini düşürmeye yardım ettiği gözlenmiştir.

Araştırmacılara göre acai üzümünün ileride kanser tedavisinde kullanılacağı düşünülmektedir

Acai üzümünün antioksidan etkisi öğrenme ve hafıza kısmındaki beyin hücrelerinin iflamasyonunun ve oksidasyonunun etkilerini yok eder.

Dikkat edilmesi gerekenler:

Çoğu anlamda acai üzümü sağlığa faydalı bir meyvedir ancak içine katılmış şeker oranına dikkat edilmelidir.

Demirhindi

Bu meyve birçok diyetisyenin beslenme listesinde yer alırken, özellikle iftar menülerinde tercih ediliyor.  Demirhindinin susuzluk giderici özelliğinin yanında daha birçok faydası bulunuyor.

Demirhindi ateş düşürücü özelliğinin yanı sıra önemli bir diğer özelliği de enerji kaynağı olması. Üstelik sadece gerektiği kadar enerji veriyor.

Göz sağlığı içinde faydalı olan demirhindi içeriğindeki antioksidanlar nedeniyle belli ve düzenli kullanıldığında vücudu temizliyor ve cilde iyi geliyor.  Ayrıca hemoroit tedavisinde de etkili.

Kaynatılarak suyunun düzenli olarak içirilmesiyle çocukların parazit düşürmesine de yardımcı oluyor.

Pikan Cevizi

Pikan cevizi; içerdiği potasyum, kalsiyum ve demirin yanı sıra A, C ve E vitaminleri açısından da son derece zengin bir atıştırmalıktır. Günde bir avuç tüketilen pikan cevizi,  özellikle gelişim çağındaki çocukların beyin gelişimine katkıda bulunuyor.

Şizandra Meyvesi

Çince’de 5 tat anlamına gelen şizandra; tatlı, acı, tuzlu, ekşi ve yakıcı 5 farklı tadı aynı anda sunuyor. Çin’de yüzyıllardır tıpta kullanılan şizandra meyvesi zihinsel ve fiziksel performans ile dayanıklılığı arttırmak için bir “adaptojen” yani vücut üzerinde “dengeleyici” olarak kullanılıyor.

Faydaları:

Erken yaşlanmayı önler.

Antioksidan ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Böylece vücudun her yerinde sağlıklı hücrelerin korunmasına yardımcı olur.

Zihinsel yorgunluğu önlemeye yardımcı olur.

Cilt üzerinde nemdirme, koruma, inflamasyon azaltma ve yaşlılık giderici etkileri vardır.

Jackfruit

Günümüzde cilt konusunda kozmetik ürünler birbirleri ile rekabet ederken dünyanın en büyük meyvesi olarak bilinen Jackfruit içeriği ile yaşlanmaya karşı tek başına bir savaşçı vazifesi görüyor. Jackfruit’in astımdan anemiye, kolon kanserinden tansiyona kadar birçok rahatsızlıkta önleyici etkisi bulunuyor.

Vitamin, mineral, phytonutrientler, karbonhidrat, elektrolitler, lif, yağ ve protein açısından zengin bir kaynak.

Jackfruit kalori içermesine rağmen kolesterol ya da doymuş yağ içermiyor.

Jackfruit’de bulunan antioksidanlar yaşlanma sürecini yavaşlatmak için vücuttaki serbest radikalleri yok ediyor.

Protein açısından oldukça zengin olan Jackfruit tohumları sağlıklı saçlar için önemli bir vitamin olan A vitaminini içeriyor ve sağlıklı saç büyümesi için hayati olan sağlıklı kan dolaşımına yardımcı oluyor.

Jackfruit, kansere karşı koruma sağlayan antioksidanlar, phytonutrientler ve flavonoidlere sahiptir. Kolon kanserini önleme konusunda da önemli bir ayrıcalığı bulunuyor. Ayrıca akciğer ve ağız boşluğu kanserine karşı da koruma sağlıyor.

Zengin içeriği ile yüksek tansiyon, inme ve kalp krizi riskini azaltıyor.

Zengin antioksidan içeriği ile görme oranını arttırıyor ve katarakta karşı koruma sağlıyor.

Kemik yoğunluğunu artırıyor, astım hastalarını rahatlatıyor, anemiyi önlüyor ve tedavi ediyor.

Kan şekeri seviyesini düzenliyor ve kabızlığı önlüyor.

Yıldız Meyvesi

Uzak Doğu’nun egzotik tatlarından, tatlı – ekşi aromalı olan ve Karambola adıyla da bilinen Yıldız Meyvesi, doğal antioksidan özelliği ile hastalıklara karşı vücut direncini artırarak soğuk kış günlerinin en büyük destekçisi olarak karşımıza çıkıyor. Yıldız Meyvesi, kış mevsiminde hem formunu korumak isteyenlerin hem de diyetisyenlerin listesinde ilk sırada yer alıyor. Yıldız Meyvesi’nin 100 gramında 31 kalori bulunuyor.

Lif açısından da zengin olan Yıldız Meyvesi’nin, kolon kanserine karşı da koruma sağlıyor.

Kötü kolestrol olarak bilinen LDL’nin de bağırsaklarda emilmesini önlemeye yardımcı oluyor.

C vitamini ihtiyacının yüzde 57’sini karşıladığından bulaşıcı hastalıklara karşı vücudun direnç geliştirmesine yardımcı oluyor.

#süper, #gıda, #yıldızmeyvesi, #demirhindi

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın