ARAMA YAP
Sağlık ve Beslenme
0

Serinletici Smoothy Tarifleri

 

meyve-suyuHava bu yazın çok sıcak geçeceğinin sinyallerini veriyor. Yaz sıcağı hayatımızı çekilmez hale getirmeden o günlerde nasıl besleneceğimiz konusunda alternatifleri öğrenerek, hazırlık yapmak gerek. Gelecek sıcak günlerde serinlemek için soğuk içecekler imdadımıza yetişebilir. Sizin için çok kolay ama inanılmaz etkili serinletici Smoothy tariflerini araştırdık. İçinize yayılan serinliğin tadını çıkartmak için bu tarifleri elinizin altında bulundurun. Afiyet Olsun! 

Muz Cumhuriyeti

Gerekli malzeme sadece üç adet olgun muz! Muzların olgun olması demek; dümdüz sarı bir renk yerine çilli ve kokulu olması demektir. Olgun muzun kabuğu kolayca soyulur. Olgun olmayan muzların vitamin değeri azdır. Hemen tüketecekseniz alırken olgun olanları tercih edin. Muzların iki tanesinin oda sıcaklığında diğerinin ise donmuş olması gerekli. Oda sıcaklığındaki muzları blenderde iyice ezin. Yarım fincan su veya isteğe göre süt ekleyin. Donmuş muzu çok da su gibi yapmadan, ısınmasına izin vermeden blenderde hızlıca ezip, karıştırın. Dilerseniz donmuş muzla beraber bir iki kalıp buzu da blenderden geçirip, ekleyebilirsiniz. Bu smoothy ile günlük vitamin ve mineral ihtiyacının büyük bölümü karşılanacaktır.

Karpuz rüyası

Olgun bir karpuzdan fincan boyutunda dört parçayı çekirdeklerinden ve beyaz kısımlarından temizleyip, blenderde yüksek devirde püre kıvamına getirin. Sekiz on adet donmuş çileği (dilerseniz bir iki buz da ekleyin) yavaş devirde kısa süre blenderden geçirin. Isınmaması için hızla karpuz püresine karıştırıp, servis edin.

Elma mix

İki adet elmayı kabuğunu soymadan ayıklayıp, doğrayın. Blenderde yüksek devirde iyice ezin. Dondurulmuş altı yedi adet çileği ve sekiz on adet çekirdeksiz üzümü de çok abartmadan blendırdan geçirin. Bu karışıma su eklemenize gerek yoktur. 

Şeftali rüzgarı

İki adet muzu soyup blenderde yüksek devirde iyice ezin. Bir adet donmuş büyükçe şeftaliyi soyup ayıklayın (bir iki buz da ekleyebilirsiniz) yavaş devirde kabaca blenderden geçirin ve muz püresine karıştırın. Isınmadan servis yapın.

Portakal bahçesi

İki adet portakalı blenderde iyice ezerek, püre kıvamına getirin. Yarım fincan yoğurt ve yarım çay kaşığı toz zencefil ekleyerek, iyice çırpın. Daha önceden buzluğa koyulmuş ve iyice donmuş portakal suyu (portakalı kendiniz sıkın, hazır almayın) ve blenderden geçirilmiş iki üç küp buz ekleyin ve servis edin.

Kayısı mayhoşluğuSmoothy

Beş altı adet kayısıyı blenderde iyice ezin. Altı yedi adet çekirdeği çıkartılmış donmuş kiraza bir iki buz ekleyerek hafif devirde blenderden geçirip, karışıma ekleyin. İki üç adet çekirdeği alınmış üzümü su gibi yapmamaya çalışarak blenderde çok az ezdikten sonra hepsini karıştırın ve servis yapın.

Kavun serinliği

Bir tabak kavunu doğrayıp, iyice dondurduktan sonra (isteğe göre iki üç parça buz ekleyebilirsiniz) blenderden geçirin. Eğer kavun tatsızsa bir çay kaşığı bal ekleyin. Soğuk servis edin.

Tropik kaçamak

1 fincan yoğurtla yarım paket vanilya ya da birkaç damla vanilya özünü karıştırın.

Ortalama iki fincan boyutunda ananası dondurduktan sonra iki üç adet buzla beraber blenderde ezip, hepsini karıştırın ve beklemeden ikram edin.

 

Hazırlayan: Gökçe Pazarlıklı

 

 

 

.

 

 

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın