ARAMA YAP
Saç Bakımı
0

Saçları Hacimli Göstermek İçin Neler Yapmalıyız?

kalin-sacSaç teli gördüğü kimyasal işlemler ve dış etkenler nedeniyle gittikçe incelir. İnceldikçe dayanıksızlaşır, cansız ve cılız görünür. İnce saç çok çabuk yağlanır, yıkadıktan birkaç saat sonra bile, günlerce yıkanmamış gibi cansız ve bakımsız görünür. 

Saçınızın yapısı kalın ve canlıyken, gördüğü işlemler sonucunda inceldiyse, güçlendiren, saç tellerini kalınlaştıran ve canlandıran bakım kürleri uygulamanız gerekir.

Saçın daha sağlıklı ve sağlam olması için öncelikle protein açısından zengin ve dengeli beslenmek, bununla birlikte kan değerlerinin iyi olmasına özen göstermek gereklidir. Demir, B-12, Biotin, Folik Asit ve Çinko gibi kan değerlerinin tam olması sağlıklı ve güçlü saçlar için çok önemlidir.

Saç telini incelten sebepler: 

-Sülfat: Saç derisinin temiz ve sağlıklı olması saç teli kalitesi için önemlidir. Ancak zararlı maddeler içeren şampuanlar (sülfat) saça zarar verir ve kalin-sac-urunu1dökülmesine neden olur. Acilen doğal içerikli ve zararlı madde içermeyen bir şampuan kullanmaya başlamalısınız. J.F. Lazartigue Soothing Shampoo (98 TL) (1) meyan kökü ve papatya özleri içeriyor, paraben, renklendirici gibi zararlı kimyasallar bulundurmuyor. Saç kremi ve diğer ürünleri de içeriğine bakmadan almayın. Abba Hacim Verici Saç Kremi (64 TL (2) içeriğindeki kına, greyfurt, kalin-sac-urunu2buğday proteini ve deniz yosunu sayesinde saçı olgunlaştırıyor.

Boya ve kimyasal işlemler: Saç boyama, renk açma, perma, düzleştirme gibi işlemler saçın yapısını bozar. Saçı sık boyamak zorunda olan kişilerin ağırlıklı olarak dip boya tercih etmeleri ve saçın kalan kısmını 3-4 aylık aralıklarla boyamaları saçın kurumasını ve yıpranmasını önleyecektir. Kimyasal işlemlerden tamamen uzak durun.

-Isıl İşlemler: Saça sık uygulanan fön, maşa ve düzleştiriciler gibi ısıl işlemler de yıpratıcı etkiye sahiptir. Bu işlemleri azaltmak ve öncesinde saçın sıcağa dayanıklılığını arttıran ürünler kullanmak faydalı olacaktır.

Bakır eksikliği: Vücutta bakır eksikliği varsa halsizliğin yanında, saç tellerinde incelme de görülür. Bakır vücutta eksildiğinde geri alınması zor bir maddedir. Ayrıca çinko takviyesi yapılan vücutlarda bakırın emilimi çok zordur. Bakır takviyesi yapan kadınların saç tellerinde yüzde 38’lik bir uzama ve kalınlaşma kaydedilmiştir.

Manganez eksikliği: Alman araştırmacılar manganez eksikliği görülen kadınların cansızlaşan ve incelen saçlarının ilaç takviyesi sonrasında üç ay içinde sağlıklı hale geldiğini saptamıştır.

Tiroit yetmezliği: Saçın incelmesinin en önemli nedenlerinden biri tiroit bezlerinin sağlıklı çalışmamasıdır. Tedavi yardımıyla diğer birçok rahatsızlığın yanında saç tellerindeki incelmenin de durduğu saptanmıştır.

-D Vitamini eksikliği: D vitamini eksikliği olanların saçlarında önemli derecede sağlıksızlaşma ve dökülme tespit edilmiştir. D Vitamini takviyesiyle saçın yapısı düzeltilebilir.

-Hormonal Dengesizlik: Östrojen, Testosteron gibi hormonlarda dengesizlik varsa, vücudun birçok yapısı gibi saç yapısı da bozulur ve saç kaybı yaşanır.

-Stres: Stres nedeniyle kortizol seviyelerinde artış meydana gelerek, gerekli tedaviye başlanmazsa saçlar incelir ve dökülür.

Saç telini kalınlaştıran ve güçlendiren doğal reçeteler

1.   Hint Yağı 

Bu yağ yıllardır sadece saçları değil kaşları ve kirpikleri de güçlendirmek için kullanılır. İltihap kurutucu etkisi vardır, bakteri ve mantarlarla savaşır. Birçok diğer mineral ve proteinin yanında risinoleik asit, Omega3 ve E vitamini yönünden zengindir. Bu içerikler saçı ve kafa derisini besler. Ayrıca bu yağ, saç derisinde kan dolaşımını arttırır ve bu da saçın yapısını geliştirir.

Uygulama: Saçınızın uzunluğuna göre birkaç yemek kaşığı hint yağını özellikle saç derisine ve saçlara masaj yaparak yedirin. Güvenilir bir aktardan satın alınmış saf, doğal ve taze hint yağı kullanmalısınız. Birkaç saat hatta bütün gece saçınızda kalırsa daha etkili olur. Biraz kalın bir yağ olduğundan saçınıza yaymakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı gibi ince bir yağla yarı yarıya karıştırarak da kullanabilirsiniz. Haftada iki kez uygulamanız gerekir. 

2. Soğan Suyu: 

Soğan suyu saç derisinde kan dolaşımını artırır, saç köklerindeki hasarı tedavi eder, saçların kırılmasını önler ve saçı uzatır. Soğan suyu ayrıca doğal bir antioksidan görevi görerek, hidrojen peroksit gibi kimyasalların kafa derisine verdiği hasarı tedavi eder.

Uygulama: Birkaç adet soğanı rendeleyip, suyunu sıkarak, kafa derinize yedirin. Şeffaf folyoyla saçlarınızı sararsanız koku bombası muamelesi görmekten kurtulursunuz.1-2 saat saçınızda kaldıktan sonra birkaç kez yıkayıp temizleyin. Kokudan kurtulmak için durulama suyunuza birkaç damla limon ya da elma sirkesi koyabilirsiniz.

2.   Ginseng: 

Zengin içeriği sayesinde ginseng incelen saç telini tedavi etmekte oldukça başarılıdır. Kan dolaşımını düzenleyerek, saç derisini ve saç köklerini besler. Böylece hücreler yenilenir ve saç telleri güçlenir.

Uygulama: Anavatanı Kore olan ginseng sıvı kapsüller ya da toz şeklinde satılıyor. Bir adet sıvı ginseng kapsülünü saçınızın diplerine yedirin. Eğer toz ginseng bulduysanız zeytinyağı ile karıştırıp uygulayabilirsiniz. Saç derisine sürüp, 5-10 dakika kadar masaj yaparak yedirin. 30 dakika ya da bir saat beklettikten sonra yıkayın.

3.   Saç Derisi Masajı: 

Eğer önerdiklerimizin hiç birini bulamadıysanız saç derisine zeytinyağı, jojoba yağı, badem yağı gibi bir yağ sürerek masaj yapıp, saçın beslenmesine ve kan dolaşımının düzelmesine yardımcı olun. 10 dakika süreyle yapacağınız bu masajı her gün ya da gün aşırı tekrarlamalısınız.

Acil Çözümler!

Yukarıda yer verdiğimiz yöntemler birkaç haftada sonuç vermeye başlar. Ancak özel bir davet, bir seyahat vb. sebebiyle hemen etki edecek çareler arıyorsanız; kısa sürede etkisini gösteren iki doğal formül var:

1.   Kabartma Tozu: 

Saçınızı temizlemek için şampuan yerine kabartma tozu kullanabilirsiniz. Şampuanlar genellikle saç teli üzerinde kalıp hava almasını engelleyen donuk, mat ve cansız görüntü veren maddeler içerir.

Uygulama: 3-4 yemek kaşığı kabartma tozunu 3-4 fincan suyla iyice karıştırın. Bu karışımı şampuan yerine kullanın. Ardından sağlıklı ve kaliteli bir saç kremi kullanabilirsiniz. İlk kullanımda saçınızın görüntüsü sönük olabilir. Ancak düzenli kullandıkça saçınızdaki değişimi far edeceksiniz.

2.   Elma Sirkesi: 

Saç derinizin pH dengesini sağlamasına yardım eden zengin içeriğiyle elma sirkesi saçınıza canlılık ve hacim katacak, ayrıca saç telleri üzerinde kalarak, canlılık ve parlaklık verecektir. Saçınızı kuruttuktan hemen sonra etkisini gözlerinizle göreceksiniz. Düzenli kullanırsanız saçınızın beslendiğine ve saç tellerinizdeki hasarın düzeldiğine de tanık olacaksınız.

Uygulama: Saçlarınızı yıkadıktan sonra 1-2 fincan elma sirkesiyle durulayın. Eğer tek başına kullanmak istemezseniz bir kaba su koyup içine karıştırarak da uygulayabilirsiniz. Sonra durulamayın ki saçınızda kalsın.

DENEYİN!

kalin-sac-urunu3Aveda Thickening Tonic (74 TL) (3) içeriğindeki yüzde 97 doğal türevli içeriği ile saç telini tek kullanımda kalınlaştırıyor. Hindistan’da yetişen, sert, yuvarlak bir meyve olan Amla, Ayurveda’da kullanılan antik bir içerik. Dipten uca her saç telini kalınlaştıran bu ürün ile daha kalın ve hacimli saçlara sahip olabilirsiniz. John Frieda Luxurious Volume Blow Dry Lotion (27 TL) (4) kalin-sac-urunu4saçlardaki hacimi arttırmak ve en zayıf saça bile dolgunluk kazandırmak için saç köklerini kalınlaştırıyor. Saç şekillendirme esnasında kullanabilirsiniz.

Hazırlayan: Gökçe Pazarlıklı

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın