ARAMA YAP
Söyleşi
0

ÖZLEM BALCI ‘Güzellik formülüm; yeterli uyku ve temiz cilt’

Özlem Balcı deyince;

-1984 Fethiye doğumluyum, tam bir Yörük kızıyım.

-Siyaset Bilimi okudum, ama oyunculuğu tercih ettim.

-Türkiye’de Türkan Şoray kuralları uygulayan tek oyuncuyum.

-Koç burcu olduğum için kırmızı en sevdiğim renk.

-Flormar’ın farlarını, rimel, ruj ve eyelinerini beğeniyorum.

ÖZLEM BALCI:

‘Güzellik formülüm;

yeterli uyku ve temiz cilt’

Röportaj: DUYGU GECÜ

Henüz ilkokulda, okulun müsameresinde Nasrettin Hoca’nın eşini oynayarak başlamış oyunculuk hayatına.

“O gün sahnede kendimi bulmuştum” diye anlattığı o mutluluğun peşini hiç bırakmamış, kara bir sevda gibi içinde gizlemiş yıllarca.

Oyunculuk dışında belgesel yapımcılığı, yönetmenlik, senaryo, at biniciliği, hakemlik, antrenörlük ve sunuculuk yapıyor… Dahası, gerçek bir hayvansever…

Evet; güzelliği ile de adından sıkça söz ettiren Özlem Balcı’dan bahsediyoruz.

Başarılı oyuncu ile Raffles Hotel’de buluştuk ve güzellik sırları ile ilgili keyifli bir sohbet yaptık;

OYUNCU OLARAK DOĞMUŞUM

Oyunculuk deneyiminiz nasıl başladı?

İlkokulda Nasreddin Hoca’nın eşini oynayarak başladım. O sevgi ve ateş ilkokulda içime düştü. Ortaokul ve lisede devam ettim ama Anadolu’da yaşayan her ailenin yapmış olduğu “Bir mesleğin olsun, ikinci mesleğin oyunculuk olsun” baskısı bizim ailemizde de vardı. Direkt oyunculuğa yönlendirilmez. Çünkü oyunculuk onlar için “Bir gün olmazsa ne yapacaksın” korkusuyla dolu olan bir meslektir. Ailemde bana bu baskıyı yaptığı için Siyaset Bilimi okuduktan sonra tekrar oyuncu olmak istedim ve devam ettim.

Şimdiye kadar yaptığınız işler arasında hangisi bir adım önde?

Sunuculuk benim tamamıyla keyfi yaptığım bir işti. Oyunculuk eğitimi aldım, BKM’de de yönetmen asistanlığı yaptım. Belgesel yönetmenliğine o şekilde başladım. Bir baktım ki belgesel yapımcısı olmuşum. 5 belgesel çektim, ödüller aldım. En son Altın Portakal’da Yörük Ali belgeselimin gösterimi yapıldı. Ondan öncesinde Hanımeli adlı belgeselim vardı. Yörük Ali öncesinde Müezza adlı belgeselime Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın desteği oldu ve Müezza’nın çekimleri Amerika’da yapıldı.

Yurt dışı maceranız Amerika ile sınırlı değil sanırım?

Arap ülkelerine de gittim. Yurt dışında adım duyuldu, benim için çok özel bir belgesel oldu. Yörük Ali’den de beklemediğim kadar çok ödül aldım. Türk Dünyası Belgesel Yarışması’nda -Azerbaycan, Özbekistan gibi ülkelerin de arasında olduğu yarışmada Özel Jüri ödülü aldım. Bu konuda Yörük Ali beni çok mutlu etti. Onu düşündükçe daha fazla belgesel çekmek istiyorum. Tekke Sanatı diye bir belgeselim var. Çekmeköy Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu bir kısa film yarışması için hazırlamış olduğum belgeselim var. Bir tık önde gittiğim belgesel yapımcılığı ama asıl mesleğim oyunculuk.

İÇİME SİNMİYORSA OYNAMIYORUM

Özlem Balcı dediğimizde akla oyunculuk gelmeli yani?

Asıl mesleğim belgesel yapımcılığı ama oyunculuk olduğu zaman her şeyi bir kenara bırakabilirim. Dizi yapımcısı neden olmayayım. Bunun için uğraşıyorum çalışmalarım da var. Hayalimdeki senaryonun yapımcılığını yapmak istiyorum.

Sizi tekrar ne zaman ekranlarda göreceğiz? Var mı yeni projeler?

Her oyuncunun belli bir dönem dinlenme zamanı vardır. Şu an o dönemdeyim ben de… Aslında gelen tekliflerin 80’lerden daha iyi olmasını ümit ederek değerlendiriyorum. Sonra daha iyisi gelmediği sürece ekranlarda olmayacağımı söylemeliyim.

Nasıl projeleri tercih ediyorsunuz?

Tabi ki karakterime ve yaşantıma uygun bir rol olmalı. Türkan Şoray kuralları koymuş bir oyuncuyum. Belki de Türkiye’de yapan tek kişiyim. İçime sinen bir rol olursa tabi ki kabul edeceğim. Bu arada ben belgesel yapımcılığı yapıyorum. Belgesel yapımcılığı yaptığım için dizi oyunculuğu ikinci planda benim için. Ekranlarda bir süre daha beni göremeyebilirsiniz.

ASLA MAKYAJLA YATMAM

Bir kadını güzelleştiren sizce en önemli faktör nedir?

Alkol ve sigara kullanmaması; ki bu bende yoktur. Ve gece hayatının olmaması. Bir kadını aşk güzelleştirir derler; ben buna katılmıyorum Aşk insanın kendisini sevmesidir. Kendine aşıksan herkesi seversin. Yeşili, doğayı, hayvanları sevdikten sonra zaten herkesi sevmiş oluyorsun. Dünyayı seviyorsun.

Küçük güzellik sırlarınızdan bahseder misiniz?

Asla makyajla yatmam, o şekilde uyuyamam. Yabancı bir yere gittiğim zaman kıyafetlerimi rahat değiştiremediğim zaman uyuyamam. İş disiplinim vardır; 10’da işim varsa 5’te uyanırım. Kısacası, uyku ve temiz cilt formülüm.

Kullandığınız makyaj malzemeleri neler?

Flormarın farlarını, rimel, ruj ve eyelinerini çok beğeniyorum. Cildime ise Chanel ve Lancomé fondöten olarak uygularım.

Nasıl bir gün “güzel” kelimesini hak eder?

Aşık olduğum gün… O yüzden hiç güzel günüm yok (Kahkaha atıyor)

Özel bir günde saç ve makyaj için nasıl bir tarzı tercih edersiniz? Kırmızı elbise, at kuyruğu gibi sizin de olmazsa olmaz klasikleriniz var mı?

Koç burcu olduğum için kırmızı en sevdiğim renktir. Tarz olarak klasik bir kadınım feminen bir yapım yok. 80’lerin tarzını seviyorum. 6 sene boyunca seksenler kıyafeti giydiğim içinde benimsemiş olabilirim. Ayrıca, 80’leri yansıtan kıyafetlerin bayan oyuncular içerisinde en çok bana yakıştığına dair geri dönüşler aldım.

Okuyucularımıza söylemek isteğiniz bir şey var mı?

Temiz ciltle uyusunlar, aşık olsunlar, hayvanları sevsinler…

#Özlem, #Balcı, #röportaj, #cilt

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın