ARAMA YAP
Söyleşi
0

Onu izlemek çok keyifli: Vlogger Merve’yi takip etmeye doyamayacaksınız!

vlogmerve1Merve Özkaynak, düzenli olarak paylaştığı videolarında, moda, alışveriş, makyaj, bakım ve güzellik trendlerinden bahseden dünyalar güzeli bir Vlogger!

Charm&Beauty, Merve’yi muhakkak takip etmenizi öneriyor. Onu izledikçe daha da izlemek istiyorsunuz ve bu sayede en karmaşık görünen güzellik rutinlerini bile bir çırpıda öğreniyorsunuz. Kanalına abone olun ve onun videoları size her yerde ulaşsın. Merveozkaynak.com

Bir bakım/güzellik kanalı açmaya nasıl karar verdin? Fikir nasıl doğdu?

Kendimi bildim bileli makyaja ve giyinmeye karşı özel bir ilgim vardı. Annem biz küçükken kendi diktiği tasarım kıyafetleri oyuncak bebeklerimizle bir örnek dikerdi. Burda dergisinin sayıları evimizin demirbaşıydı, makyaj yaparken ya da dikiş makinesinin başındayken onu izlemek hayatta en çok sevdiğim şeydi; yani bu konulara ilgimin tohumları çocukken atıldı diyebilirim.

İş hayatına atılmaya karar verdiğimde ne istediğimi çok iyi biliyordum ve kariyerimin ilk dört yılını moda sektöründe çok çalışarak ve çok şey öğrenerek geçirdim. Sonra üniversitede İletişim okudum ve pazarlama alanında kendimi geliştirdim; ama bir tarafım hep moda ve güzellikle ilgili bir şeyler yapmak istiyordu.

Yakın zamanda, kendimi gerçekleştirmek, en mutlu olduğum konularda çalışmak üzere yeni bir başlangıç yapmaya karar verdim; kişisel ilgi alanım olan moda ve güzelliği iş hayatımda edindiğim tecrübelerimle birleştirince de ortaya bu kanal çıktı. Çok kısa zamanda çok güzel yorumlar geldi, inanılmaz güzel insanların yürekten gelen desteğini arkama aldım, devam etmek için cesaret ve şevk buldum. Fikir bu şekilde doğdu, bu fikri hayata geçirebilmemde beni keşfeden ve sevdikleriyle paylaşan insanların payı çok büyük.

Güzellik tanımı sence neyi ifade ediyor ‘’Kadın güzelliği’’ ve ‘’Güzel Kadın’’ tanımlamaları arasında bir fark var mı?

Güzellik, aklıma ilk olarak bütünlük kavramını getiriyor. Güzel bir şeye baktığımda derine inip tamamlayıcı öğeler arıyorum. Bir insanın, doğruları ve yanlışlarıyla kendini tanıyan, kabul eden ve seven bir bütün olduğunda güzelleştiğini düşünüyorum. Kafamdaki güzel kadın, içiyle dışını bir etmiş, kimliği ve sahip olduklarıyla barışık, dünyaya ve yaşama açık, sevgi dolu bir insan.

Sence günümüzde neden güzelliğin altı bu kadar çiziliyor?

Dünya ekonomisinin kadınlar üzerine kurulduğuna inanıyorum; bu durumda güzelliğin altının bu denli çizilmesi beni hiç şaşırtmıyor. Sanırım önemli olan, zaten doğarken yanımızda getirdiğimiz güzel olma ve beğenilme arzularını, başkalarının mevsimlik belirlediği şemalara göre değil, kendimizi en sağlıklı ve mutlu yapacak yaşam biçimlerini bularak tatmin etmemiz.

Zaten şu anda yükselişe geçen trend de bu değil mi?

vlogmerve2

Ülkemizde kadın ve güzellik nasıl algılanıyor?

Ülkemizde kadının ne kadar yetenekli, kutsal ve fedakar bir varlık olduğunu reddeden bir davranış biçimi olduğunu, toplumun hangi kesiminde olursa olsun, Türk kadının ezici çoğunluğunun hak ettiği sevgi ve saygıyı göremediğini düşünüyorum. Güzellik algısı da doğal olarak aynı düşünce ve davranış biçiminden nasibini alıyor.  Bir yanda eğitimsizlik ve aslında özümüzle hiç bağdaştıramadığım ataerkil toplum yapısının getirdikleri, diğer yanda içten içe sürekli eksiklik ve güvensizlik hisseden, dolayısıyla da doğal olandan uzaklaşıp kendini gösteriş ve debdebede bulmaya çalışan insanlar. Tabii kendimi de bu çoğunluktan soyutlamıyorum, her gün kendimi daha iyi tanımaya ve kafamdaki o hep güncellenen güzellik resminin beni gerçekten mutlu ettiğinden emin olmaya çalışıyorum.

Sana göre, bir kadını güzel kılan nedir? Ülkemizde ve dünyada hangi kadınları güzel buluyorsun?

Bana göre bir kadını güzel kılan en önemli şey mutluluk. Onun dışındaki her şey çok göreceli ve yerine, zamanına göre çok değişiyor. Scarlett Johannsson’ı kendimi bildim bileli çok beğenirim; hem çok güzel, hem çok yetenekli hem de çok sempatik.

Zeka güzelliğin hep karşısına konulur. Senin gibi hem zeki hem de güzel bir kadın olmak nasıl bir duygu?

Teşekkür ederim; ama bana soracak olursanız kendisiyle barışık bir kadınım o kadar. Yaptığım her işte duygularımı çevremdeki insanlara aktarmayı çok seviyorum; bilgiyi paylaşmak, dertleşmek, duygulara ortak olmak beni besleyen en önemli şey. Kanalımı açmamdaki amaç da buydu. Profesyonel bir makyaj sanatçısı, saç stilisti filan değilim, kendi hayatını başkalarıyla paylaşmaya karar veren, güzel hissetmeyi seven bir insanım. ‘’Benim adım Merve, ben bunları yaşadım belki sana ilham verebilirim, belki içinden çıkamadığın veya merak ettiğin bir şeyde sana yardımcı olabilirim”. İnsan hiç yüzyüze görüşmediği insanlara karşı sevgi hissedebilir mi? Evet hissedebiliyormuş, ben şu anda bunu yaşıyorum. Çok kısa zaman içinde, yorum yazan, öneride bulunan, beğenen, beğenmeyen herkesin bende o kadar ayrı bir yeri oluştu ki, içim bu insanların enerjileriyle doldu taştı. Sanırım teknolojinin hayatımıza en beklenmedik katkısı bu, bizi önce birbirimizden uzaklaştırdı, şimdi de birbirimize hiç olmadığımız kadar yakınlaştırıyor.

vlogmerve5

İleriye yönelik hedeflerin neler? Kanalı hangi noktaya çıkarmayı arzuluyorsun? Gelecekte nasıl projeler tasarlıyorsun?

Gelecekte kanalımı daha çok insana tanıtmanın yanı sıra, insanların benimle ve birbirleriyle daha yakın etkileşime girebilecekleri, gündelik yaşamlarına daha da çok dokunan bir platform haline getirmeyi istiyorum.

Öyle beş yıllık kalkınma planı yok henüz. Beni tanımak isteyen insanları tanımaya çalışıyorum şu anda, ve bundan çok büyük bir zevk alıyorum. Herkese de çok teşekkür ediyorum. Yaşasın güzel, sağlıklı, akıllı ve zevkli kadınlar, ve tabii erkekler!

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın