ARAMA YAP
Sağlık ve Beslenme
0

İlişki Piramidi ve Beslenme

pastaDuygusal iniş çıkışlarda her zamankinden daha farklı beslenme alışkanlıklarına sahibiz. Normalin üzerinde yemek yemeye meyilli olduğumuz bu dönem, kilo almak için tehlike çanlarının çaldığı bir süreç… Uzman Diyetisyen Gamze Şanlı Ak, ‘Siz aslında böyle dönemlerde karnınızı değil duygularınızı beslemeye çalışıyorsunuz. Yemek yeme duygusal boşlukları doldurmak için yetmez, size aksine kilo aldırarak daha büyük bir stres içine sokar’ diyerek durumun tehlikeli taraflarına dikkat çekiyor. Yeni bir ilişkiye başlarken ya da boşanma dönemlerinde kişilerin yeme alışkanlıklarının değiştiğini belirten Ak, benzer duygusal dönemlerden geçen kişilerin benzer besin gruplarını tükettiğini belirtiyor. 

Teselli Yemekleri 

Duygular, beslenmemizi etkileyen önemli faktörlerden biridir. Yapılan araştırmalar,

normalin üzerinde yemek yeme sebebimizin yüzde 75 oranında duygusal duruma bağlı olduğunu gösteriyor. Duygularla başa çıkmak için en sık kullanılan teselli aracı ise yemek. Dolayısıyla böyle durumlarda kişi teselli yemeklerine yöneliyor. Bu yemekler de genellikle yağ ve şeker oranı yüksek yemekler oluyor. Karın guruldadığı için değil de bir duyguyu beslemek için yemek, duygusal yemektir. Yemekler, karnınızı doyurmaktan daha fazla etki oluşturuyor, aynı zamanda duygularınızı besler.

Yanlızlık ve beslenme / Karbonhidrat Bağımlılığı

Kendini yanlız hisseden kişinin genellikle en yakın arkadaşları  yemekler oluyor. Özellikle tatlı, çikolata, cips, makarna, bisküvi gibi yüksek ve basit karbonhidratlı yiyeceklere yönlenen kişilerin algılarının farklı olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Gamze Şanlı Ak, kişilerin karbonhidratların serotonin (mutluluk hormonunu) arttırıcı etki göstermesine bağımlı  olduklarını belirtiyor. Ancak bu geçici bir mutluluk sağlıyor. Yüksek oranda kalori alımına bağlı olarak kilo alımı söz konusu oluyor. Yalnızlık nedeniyle yiyen kişiler, kendilerini yeni insanlarla tanışmaya zorlamalı, daha çok dışarı çıkıp sosyalleşmeli. Sıkıntıdan yiyenlerin genellikle zamanlarını iyi planlayamamalarından doğan boş zaman sorunları vardır. Bir şey yapmadıkları zaman kendilerini kötü hissettikleri için bu zamanı “bir şey yaparak” yani yemek yiyerek doldururlar. Bunun yerine zamanı iyi planlayıp kitap okuma, sinema ya da hoşlanılan bir  faaliyete yönelmeleri yemekten uzaklaşmayı sağlayacaktır. Bu dönemde tatlılara yönelmek yerine tatlı ihtiyacını karşılayabilmek için taze ve kuru meyvelerden faydalanın. Daha düşük kalori almak için bir parça adet bitter çikolata veya bir kase sütlü tatlı da tercih edilebilir.

En güzel olduğumuz dönem ‘Tanışma’…Neden?

Tanışma dönemi kişilerin kendilerine en çok özen ve bakım gösterdikleri dönemdir.

Karşısındaki kişiye kendini beğendirme isteği ile hem yediklerine hem de egzersize daha çok önem verir. Tanışma döneminde kişilerin kendilerini daha iyi ve güzel hissetmek için çabaladığını söyleyen Uzman Diyetisyen Gamze Şanlı Ak, kişilerin  bu dönemde dengeli ve sağlıklı beslenme ön plana çıkarması gerektiğini vurguluyor.  Bu dönemde  kadınların fazla kiloları varsa vermek için diyete ve diyetisyene yöneldiğini belirten Gamze Şanlı

Ak, aynı zamanda daha fit görünmek için daha fazla  spor yaptıklarını söylüyor.

Erkeklerde de durum farklı değildir. Fit olmak için yediklerine dikkat etmekte, düzenli olarak egzersiz yapmakta ve genelde trainer ile çalışıyorlar. Bu dönem beslenme uzmanlarından en çok destek alınan zaman olarak kabul edilir.

Cicim ayı ve beslenme

Cicim ayları keyif aylarıdır bu nedenle özellikle yemek yeme konusunda bir rahatlama yaşanır. Özellikle yeni yemek yerleri keşfetmek için çıkılan seyahatlerde bolca yemek yenir ve bu döngü devam eder. Kadın erkek fark etmez, bu dönemde her iki tarafın da genelde kilo alındığını söyleyen Uzman Diyetisyen Gamze Şanlı Ak, ‘Nasıl olsa beni böyle de beğeniyor’ düşüncesi ile, kişinin yemek yerken kendini rahat hissettiğini ekliyor. Yemek miktarları bu dönemde artış gösteriyor. Mutluluk  hissi her ne kadar negatif

bir duygu olmasa da, psikolojik yemeye yol açan bir durumdur.Cicim aylarında kilo

almamak için yenen miktarların kontrolü önemlidir. Makarna, pilav, börek gibi yüksek ve basit karbonhidrat içeren, kan şekerini hızlı yükseltip hızla düşmesine sebep olan tatlılardan uzak durulmalı, bunlar yerine tam tahıllı, bulgur, karabuğday, kinoa gibi kompleks karbonhidratlar tercih edilmelidir. Tatlı seçimleri dondurma, sütlü tatlı, meyve tatlıları veya sorbeden yana kullanılmalıdır. Partnerlerin beraber diyet ve egzersiz yapması kişisel başarı oranlarını daha da yükseltir.  

Cicim ayına özel tatlı (2 kişilik)

1 adet muz

1 yemek kaşığı yulaf

1 adet yulaflı bisküvi

2 tam ceviz

1 çay kaşığı kakao

1 adet olgun muz çatalla ezilir, yulaf, bisküvi ve ceviz kabaca elle kırılır ve kakao ile karıştırılıp kuplara alınır üzerine hindistan cevizi serpip buzdolabında bekletilip servis edilir.

Rutin ilişki ve beslenme

Evli çiftler neden daha fazla kilo alıyor?

Yapılan araştırmalar evlenince daha çok kilo alındığını gösteriyor. Uzman Diyetisyen Gamze Şanlı Ak, evlenen kişilerin bekârlara oranla 2.5 ile 4 kg pasta2arasında ağırlık artışı yaşadığını söylüyor. Kilo almaya eğilimli olmasının nedenleri arasında ilk sırayı beslenme düzeni alır. Evlenen kişiler, yalnız yaşadıkları zamana göre daha düzenli beslenir.Rutine girmiş ilişkilerde belli bir düzen kurulduğu için uzun süren akşam yemekleri geç saatlere kayabilir. Kahvaltı ve öğle yemeğine oranla akşam yemeklerinde daha çok çeşit ve daha ağır yemekler masada yerini alır. Ardından tatlı ya da meyve ve çerez ile tv karşısında yemek yeme eylemi devam eder. Bu dönemde de kilo almamak için yenen miktarların kontrolü önemlidir. Akşam yemeklerinde protein (et/tavuk/balık) ve sebze ağırlıklı beslenilmeli, makarna, pilav gibi yüksek karbonhidrat alımından uzak durulmalı. Tv karşısında tatlı, cips ve kuruyemişler yerine yağsız tuzsuz bir su bardağı patlamış mısır ve yanında iyi uyumaya destek olacak tarçınlı süt ya da iki yemek kaşığı az yağlı yoğurt içine bir yemek kaşığı yulaf ve meyve ekleyip tüketin.

Boşanma ve beslenme

Kişiler boşanma döneminde süt ürünlerine yöneliyor. 

Boşanma dönemi en çalkantılı dönemlerden biridir. Eşinizden ayrıldığınızda kendinizi büyük bir sevgi boşluğunda hissedebilirsiniz bu durumda yapılan en büyük yanlış ise duygusal beslenmenin kollarına kendini bırakmaktır. Sevgi boşluğunu yemekle doldurmak kilo alma sürecini başlatacaktır. Kilo aldıkça kendini beğenmeme ve bunun sonucu olarak yapılan sıkı diyetler ve bırakıldıktan sonra tekrar kilo alma vücutta yo-yo sendromuna sebep olacaktır. Kızgınlık/öfke fazla yemeye en sık sebep olan duygudur. Özellikle bastırıldığı zaman çok huzursuz edicidir ve bu huzursuzluk açlıkla karıştırılır. Depresyondayken, hayat gri ve kasvetli görünmeye başladığında, yemek daha iyi hissettirecekmiş gibi gelir. Kendisine gelen danışanları arasında yaptığı araştırmalara  dayanarak depresyon yüzünden yiyen kişilerin, genellikle süt ürünlerine yöneldiğini (dondurma, çikolata, peynir gibi) belirten Uzman Diyetisyen Gamze Şanlı Ak, süt ürünlerinin, kimyasal yapıları nedeniyle, antidepresan ilaçlarla aynı nörolojik etkiyi yaptığını belirtiyor. Boşanma döneminde ağlama krizine girip ve bir kavanoz çikolata kremasını yemek istiyorsanız aman dikkat! Bir kavanoz çikolata kreması  2167 kaloridir yani 144 küp şekere eşdeğerdir. Bunun yerine iki adet bitter (yüzde 70kakao) çikolata yanında bir bardak yağsız sütlü latte (178 kalori) ya da iki kuru hurma ve bir bardak çikolatalı soya sütü (180kalori) imdadınıza yetişecektir.

Boşanma sonrası ve beslenme ‘Binge Eating Sendromu’

Boşanma sonrası, yeni bir hayat başlamıştır. Eski kurulu düzenin dışına çıkmış olduğunuz için kendinizi güvenlik ihlali yapmış gibi de hissedebilirsiniz. Mutsuz hisseden bireyin kilo aldığını belirten Uzman Diyetisyen Gamze Şanlı Ak,  ‘Hayal kırıklığı kişiye kendini yalnız ve gelecek hakkında umutsuz hissettirir. Bu da kendine olan ilgisini kaybetmesine ve belki de kilosunu umursamamasına yol açar’ diyor.  Bastırılmış üzüntü fark edilip, başa çıkılmadığı sürece, ‘Binge Eating ‘olarak adlandırdığımız tıkınırcasına yemek yeme sendromuna yol açabilir.  Bunun için elinizin altında salatalık, cherry domates, havuç, kereviz sapı ve yeşillikler gibi su içeriği yüksek yiyeceklerin bulunması daha düşük kalori alımını sağlayacaktır.

Psikolojik destek alın

Mutsuz ve yalnız olduğunuzda, stresli veya sıkıldığınızda sürekli bir şeyler mi yemek yemek istiyorsunuz? Kendinizi yiyeceklerle mi ödüllendiriyorsunuz? Eğer cevabınız ‘Evet’ ise duygusal yiyici olabileceğinizi söyleyen Uzm. Dyt. Gamze Şanlı Ak, duygusal açlığınızı önlemek için dengeli bir programla beraber, gerekirse psikolojik destek almanızı öneriyor.

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın