ARAMA YAP
Cilt Bakımı
0

Her Daim Genç…

Kış aylarına girmemizle birlikte birçok yerde kışın soğuk ve dondurucu etkisini hissetmeye başladık. Bu dondurucu soğuklar ve kar maalesef ki yaşımızı dondurmuyor.  Ama doğru tekniklerle uygulanan makyaj sayesinde yaşımızı gizlemek mümkün…

Doğası gereği birçok çevresel faktörle birlikte cildimiz elastikiyetini ve nemini kaybetmeye başlar ve yaşlanma sürecine girer. Ölümsüz değiliz ama ilerleyen yaşlarımızı en verimli şekilde yaşamak bizim elimizde. İşte burada kadınların vazgeçilmez tutkusu olan makyaj devreye giriyor.

Makyajı da cildi yoran ve yıpratan faktörlerden biri olarak görebilirsiniz ama doğru teknikler kullanıldığında olacak farkı gördüğünüzde siz de şaşıracaksınız.

Bunun için yıllardır çeşitli kozmetik ve makyaj ürünü üretiliyor.

Madem bütün imkânlar bizler için seferber edilmiş durumda, bu imkanları kullanarak genç ve sağlıklı görünmeye ne dersiniz?

Yaşınızı Gizleyin…

Profesyonel makyaj yardımı ile insanların nasıl değişebildiğini hepimiz görüyoruz. Daha güzel ve etkileyici olmak için yapılan makyaj, yaşın da ilerlemesiyle birlikte daha çok genç görünmek için yapılıyor.

Öncelikli olarak “Az çoktur” ilkesini hatırlayıp, ağır makyajlardan kaçınılmalıyız. Ağır yapılan makyajlar her zaman daha yaşlı gösterir.

Yeni bir şeyler denemek ve kullanılan klasik makyaj renklerinin arasına bir ya da iki yeni sezon rengi katmak modaya uygun taze bir görünümün sağlayacaktır.  Bunun yanında moda diye her  trendi denemek de doğru olmaz. Yalnızca yaşam tarzı, yaş ve kişilik özellikleri ölçüt alınarak seçim yapılmalıdır. Önemli olan yakışanı uygulamaktır, buna dikkat edilmeli.

Kış aylarının temiz havasını içimize çekerken, makyajımızda da olabildiğince doğal ve çabasız bir görünüm yakalamaya çalışalım.

Unutmayalım ki, makyaj daha genç gösterdiği gibi daha yaşlı da gösterebilir. Önemli olan doğru tekniği kullanmaktır.

Temizleyin…

Makyajdan önce ve sonra cilt temizliğinin yapılması cildinizin yıpranmasını önler ve daha genç bir görünüm sağlar. Unutmayalım ki, cildi temizlemek her zaman yenilenmeyi hızlandırır.

Tonikleyin…

Jelin ya da sütün temizleyerek açtığı gözeneklerin tekrar kirle dolmaması için tonik kullanılması oldukça önemlidir. Cildinize ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlayan bir tonik kullanmak cildinizi canlanmış gösterir.

Nemlendirin…

Cildi canlandıran en önemli etmen nemlendirmektir. Nemlendirici ürünler kullanılırken kırışıklık karşıtı ürünlerin tercih edilmesi yaşlanmanın etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Yaz aylarında ise kullanılan ürünlerin içeriğinde güneş koruma özelliğinin olması kırışıklıklar, güneş lekeleri, düzensiz cilt tonu ve kuruluk için savaşmaya yardımcı olur.

Kullanılan kremlerin yoğun etkilerinden korunmak ve akmış bir makyajı önlemek için kremleri sadece gece kullanın.

Primer kullanın…

Primerler cildi makyaja hazırlarken, ince çizgileri doldurur, yaşla oluşan cilt kusurlarını kapatır. Nemlendirmenin ardından, cilde biraz pürüzlü ve kusurluysa primer uygulanabilir; böylece makyajın cilt ile daha rahat şekilde bütünleşmesi sağlanıp kalıp gibi durması engellenmiş olur.

Kırışıklıklara acil bakım…

Yüzde oluşan kırışıklıklara karşı etkili ampuller kullanmak daha genç ve pürüzsüz bir görünüm sağlar.

Ayrıca yüzdeki kırışıklıklara ve mimik çizgilerine aydınlatıcı uygulamak oluşan kırışık görünümünü düzeltmede yardımcı olur.

Kusurları kapatın…

Kapatıcı seçerken dikkat edilmesi gereken, kapatıcının hangi formda ve renkte olması gerektiğidir.

Kalın dokulu pudra ve fondötenler kırışık çizgilerinin arasında birikerek daha da belirginleştirir.

Bu yüzden su bazlı olan likit kapatıcılar ve fondötenler tercih edilmelidir.

Su bazlı ürünler ciltte bulunan yansıtıcı pigmentleri harekete geçirerek daha doğal ve nefes alan bir görünüm sağlar.

Fondötende doğru rengi bulmak önemlidir.

Fondöteni nemlendiricinin hemen ardından uygulamak cildin daha doğal görünmesini sağlar.

Kapatıcı fondötenden daha açık tonlarda seçilmelidir.

Göz çevresine fondöten sürmek kazayağı çizgilerini ortaya çıkaracağından doru bir uygulama olmaz.

İlerleyen yaşla birlikte kuruyan cildi daha kuru göstereceğinden mümkünse pudra kullanılmamalıdır.

Renk katın…

Yaşın ilerlemesiyle yüzdeki yağ dokusu azalır ve elmacık kemikleri daha belirgin hale gelir. Elmacık kemiklerini allık ile biraz daha vurgulamak dinç bir hava verir.

Allık elmacık kemiklerinin altına sürmemelidir. Bu yüzün çökük ve yaşlı görünmesine sebep olur.

Elmacık kemiklerinin üzerine uygulanan allık, cilde daha gergin bir görünüm sağlar.

Pembe ton allıklar cildin daha canlı görünmesini sağlar ama ilerleyen yaşlarda doğal tonlu kayısı ve şeftali tonlarında allıklar kullanılması daha uygundur.

Canlı ve enerjik bakışlar…

Öncelikli olarak ağır yapılan göz makyajlarından kaçınılmalıdır. Çok fazla yapılan makyaj yaşlı bir görünüme sebebiyet verir,  bunu unutmamak gerekir.

Canlandırın…

Bitkisel özlü jeller ile göz çevresine bakım yapmak gerekli nemi sağlamaya ve kırışıklıkları hafifletmeye yardımcı olur. Gözaltı çok hassas ve narin bir yapıdadır. Bunun için yapılan makyaj uygulaması hassas hareketlerle ve dikkatlice yapılmalıdır.

Gözaltında oluşabilecek koyu halkaları engellemede bol bol su içmek ve kaliteli bir uyku en önemli unsurlardan biridir.

Tamamlayın ve şekillendirin…

Gür ve şekilli kaşlar her zaman daha genç gösterir.  Yaş ile birlikte kaşlar seyrekleşmeye başlar. Seyrekleşen kaşlar uygun bir kaş kalemi ve ya far ile tamamlanabilir. Daha doğal sonuçlar için çizgiler halinde uygulama yapılmalıdır. Kaşları hafifçe fırçalamak ve sprey ile sabitlemek dikkatleri gözlere çekecektir.

Kaşlar yüz yapısına göre şekillendirilmelidir. Kalın ve güçlü kaşlar yüzü daha ince gösterirken, ince alınan kaşlar yüze dolgun bir ifade katar. Yuvarlak yüz hatlarında ise yuvarlak şekillendirmeden kaçınılmalıdır.

İdeal renkler kullanın…

Göz makyajı için en ideal renkler kahverengi ve tonlarıdır. Bu tonlar bakışları canlandırır ve yorgunluğu kamufle eder. Kirpiklere hacim katmak ve bakışları vurgulamak için kullanılan kahve tondaki farı kirpik diplerine uygulamayı unutmayın.

Parlak ve ışıltılı tonlardan uzak durulmalıdır. Bu tonlar göz kapağındaki kusurları ortaya çıkarır. Doğal bir görünüm sağlamak için tercihiniz yumuşak ve mat tonlardan yana olsun. Açık renk tonlarındaki farlar göz kapaklarındaki düşüklüğü örtmeye yardımcı olur. Göz kapağındaki kırışıklıklarda farın birikmesini önlemek için mutlaka baz kullanılmalıdır.

Kıvrım verin…

Doğru seçilmiş bir rimelle kirpikleriniz daha dolgun görünebilir. Rimel kullanmadan önce kirpiklere kirpik makası ya da fırça yardımı ile kıvrım verilmesi bakışlara hoş ve enerjik bir hava katar.

Vurgulayın…

Gözleri belirginleştirmek için genelde gözün içine siyah kalem çekilir. Küçük göz yapısına sahip kişilerde bu gözün daha da küçük görünmesine sebep olur.  Beyaz göz kalemi kullanmak gözlerin daha ışıltılı ve canlı olmasını sağlar.

Düşük göz kapaklarını daha yukarıda göstermek için kalem veya eyeliner gözün sadece dış köşelerine sürülmelidir.

Dolgun dudaklar…

Yaş ilerledikçe dudaklar eski formunu kaybeder ve incelir. Bunla birlikte dudak kenarları aşağı sarkmaya başlar ve kenarlarında ince çizgiler oluşur.

Yaşlılığı belli eden böyle bir görüntüden kurtulmak için;

Kenarları belirginleştirin…

Dudak kenarlarındaki çizgilere aydınlatıcı sürülmeli ve dudak kalemi kullanarak dudakların daha dolgun görünmesi sağlanmalıdır. Ruj tek başına kullanıldığında yumuşak formda olduğundan zamanla dağılır ve dudak çizgilerinde birikmeye başlar. Dudak kalemi dudak çizgine sadık kalarak uygulanmalı ve ardından hafifçe dışarı taşırılmalıdır.

Dudak rengine yakın ve ya bir ton koyu seçilen tonlar daha doğal bir görünüm sağlar.

Renklendirin…

Seçilen rujun rengi de kullanılan kalemin rengi ile aynı tonlarda olmalıdır. Böylece yapay bir görünümden uzak durulur. Kalem ve rujda gül rengi, pembe ve şeftali tonları tonları ideal bir seçim olacaktır.

Işıltı katın…

Rujdan sonra parlatıcı kullanılması daha canlı ve dolgun bir görünüm sağlar.

En önemlisi küçük şeylerden mutlu olmayı,  gülümsemeyi ve kahkahayı hayatınızdan eksik etmeyin…

#genç, #cilt, #bakım, #makyaj

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın