ARAMA YAP
Sağlık ve Beslenme
0

Ekmek Dost mu Düşman mı?

yumurta1Ekmek, kızartma, şeker gibi besinleri düşman ilan etmeyin! Elbette her gıdada aşırıya kaçmak zararlıdır. Ama bize empoze edilen yanlış beslenme bilgilerine de körü körüne itibar etmek zorunda değiliz. Sağlıklı kalmak adına, kendinizi bir parça taze pide ya da minik bir gofretten mahrum bırakmak zorunda değilsiniz!

En son kızartma yediğiniz dönem, üç yıl önceyse sizin için iyi haberlerimiz var. Kek ve çörekler tabii ki diyetlerin baş yiyeceği haline gelemez, ama kızartmaların da sağlıklı bir diyetin içinde yer alabileceğini öğrendik. Etrafta dolaşan yanlış bilgiler ve sağlıkla ilgili abartılı başlıklar yanlış hareket etme riskimizin artmasına neden oluyor.

Organik ürünlerin besin değeri sanayi ürünlerinden çok daha iyi

Doğrusu: Organik meyve sebzelerin alınması çevre için daha iyi olsa da, organik adı altındaki ürünlerin besin değeri olarak diğerlerinden ayrı olarak hiçbir avantaja sahip olmadığı açıklandı. Sanayi ürünlerinde çok fazla kimyasal maddenin olduğu ve bunların zararlı olduğu düşüncesi de kesin değil, çünkü tükettiğimiz bu kimyasal maddelerin bizim için zararlı olduğu ile ilgili kesin bulgulara henüz rastlanmadı. Hala organik ürünleri mi tercih ediyorsunuz? Ekstra paranızı kabuğunu yiyebileceğiniz, elma ya da armut gibi besinlere harcayın.

SADECE SEKİZ GRAM YAĞ VE ÜÇ BUÇUK GRAM DOYMUŞ YAĞ İLE SADE BİR HAMBURGER SİZİN İÇİN SAĞLIKLI YİYECEKLER SINIFINA GİRİYOR.

Izgara tavuk sandviç, hamburgerden daha sağlıklıdır

Doğrusu: Görünürde sağlıklı olan, çoğu kişinin favorisi olan ızgara tavuklu sandviç, aslında sade bir hamburgerden daha çok kaloriye sahip. Üstelik de bir yumurta2sodyum bombası olabilir. Çoğu restoranda deniz tuzu içeren bir solüsyon enjekte edilen tavuklar kullanılır çünkü bu solüsyon tavuğun nemli kalmasını sağlar. İçinde sadece marul, domates ve mayonez olan panelenmiş tavuk sandviçlerinde bile 1.300 miligramdan çok sodyum bulunabilir. Bu da bir hamburgerde bulunan sodyum miktarının iki katı, yani sizin günlük sodyum kotanızın da yarısından daha fazladır.

Hamburgerlerin kalbinize verebileceği zarardan mı korkuyorsunuz? Korkmayın. Sağlıklı bir diyetin parçası olarak günde yaklaşık 140 gram yağsız biftek tüketen bireylerin kolesterol seviyesinin daha az biftek tüketenlerle eş miktarda azaldığı biliniyor.

Buğday kötüdür

Doğrusu: Gwyneth Paltrow ve Lady Gaga gibi dünyaca ünlü yıldızlar glutensiz (buğday, arpa ve çavdarın içinde bulunan bir protein)  diyetler uyguluyor. Bu da glutensiz ürünlerin satışlarının tavan yapmasını sağlıyor. Bu ürünlerin satışı 2006’dan beri neredeyse daha önceki satışlarının üç katına ulaştı. Ancak siz çölyak hastalığına veya gluten hassaslığına sahip değilseniz bu ürünlerden kaçmanıza hiçbir gerek yok. Buğdayın besin değeri, içindeki maddeler nedeniyle çok yüksektir. Bazı glutensiz ekmek, müsli ve makarnaları da bir B vitamini olan folik asit bakımından zengin kaynaklar olabilir. Tüm buğdaylardan tamamen kaçmak, en sonunda kilo almanıza neden olur. Çünkü bu besin grubu iyi hissetmenizi sağlayan serotonin hormonunun seviyesini arttırıyor ve onlardan hiç tüketmezseniz mutsuz ve doyumsuz hissederek zararlı atıştırmalıklara yönelebiliyorsunuz.

Daha az tuz kullanmak sodyum seviyenizi dengede tutar

yumurta3Doğrusu: Tuzluklardan uzak durmak sodyum seviyenizi dengede tutmaya yardımcı olabilir ama diyetlerimizdeki sodyumun yüzde 90’ı işlenmiş gıdalardan ve restoranlardaki yiyeceklerden gelir. Üreticiler sodyumu koruyucu madde niyetine kullanır, bu yüzden sodyum, tadı tuzu olmayan ekmek gibi yiyeceklerde bile bulunur. Sodyumu kısmanın ilk adımı ambalajların üzerindeki yazıları okumaktır. İçindeki sodyum miktarı bir diliminde 100 miligramdan daha az ekmekleri ve tabak başına 140 miligramdan daha az olan hazır çorbaları tercih edin.

Çiğ sebzeler en iyisi

Doğrusu: Doğru beslenme adına bir tabak dolusu çiğ sebze daha yemenize gerek yok. Pişirme işlemi çiğ sebzelerin yenilmesini daha kolay bir hale getirmekle kalmıyor, bir de onların besin değerlerini arttırıyor. Üstelik, Cornell Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından, pişmiş domateslerin içindeki kansere karşı savaşan likopen adlı maddenin %35 arttığı görülmüş. Ayrıca pişirmenin bir faydası daha var: Mısır ve havuçta bulunan beta karoten maddesinin açığa çıkmasını sağlıyor. Isı sayesinde fibröz hücre duvarları yıkılıyor, bu da antioksidanların daha çok salınmasını sağlıyor.
Diğer yandan, C vitamini gibi suda çözünebilen vitaminler çoğu zaman ısı yüzünden zarar görür. Tüm temel ihtiyaçlarınızı gidermesi için farklı çeşitlerde sebzeler tüketmelisiniz. Eğer öğle arasında bir salata yemeye başladıysanız akşam yemeğinin yanında brokoli veya havuçları tabağınızın yanından eksik etmeyin.

Kahverengi yumurtalar beyaz yumurtalardan daha iyidir

Doğrusu: Fiyatlarının beyaz olanlara göre neredeyse yüzde 20 daha fazla olduğu kahverengi yumurtalar aslında o kadar farklı değil. Daha yararlıymış gibi görünmelerine rağmen kahverengi yumurtaların besin değeri ve içerdikleri maddeler, beyaz yumurtalarınkilerle aynıdır. Sadece farklı tavuk soylarından geliyorlar, o kadar. Ekstra liralarınızı, sıradan ve 30 miligram kalp dostu yağ içeren yumurtalar yerine 600 miligramdan yüksek bir oranda kalp için yararlı yağları içeren omega 3 zengini yumurtalara harcayın. Yapılan araştırmalar gösterdi ki her gün takviye edilmiş yumurta tüketen bireylerin trigliserit değerlerinde yüzde 32 oranında bir düşüş görülüyor. Bu nedenle içinde hem EPA hem de DHA (emilimi kolay iki omega 3) bulunduran yumurta markalarını yumurta4tercih edin.

Yüksek dozda fruktoz içeren mısır şurupları şekerden daha zararlı

Doğrusu: Obezitenin baş suçlusu ilan edilen mısır şuruplarının kilo alma konusunda diğer tatlandırıcılardan bir farkı olmadığı görüldü. Biyokimyasal bir bakış açısıyla mısır şuruplarının sakaroz (çay şekeri) veya masa tuzundan farklı olmadığı öğrenildi. Mısır şurubu da aynı miktarda kalorilere sahip ve vücut ikisini de aynı şekilde işliyor.
Sorun ise yüksek dozda fruktoz içeren mısır şuruplarının çok ucuz olması. Bu yüzden de üreticilerin bunu sayılamayacak kadar çok ürüne eklemeleri. Bu yüzden tatlı ürünlere alışık olanlar daha fazlasını da tüketmek istiyor. Şeker ilaveli ürün tüketiminize bir limit koyun ve bu ürünleri fark etmek için ambalajlardaki “glikoz”, “maltoz”, “pancar şekeri” ve “meyve suyu konsantresi” kelimelerine dikkat edin.

Kızartmalar şişmanlatır

Doğrusu: Bol yağda kızartmak aslında sotelemek kadar sağlıklı olabilir. Yağda kızartma işlemi düzgün koşullarda gerçekleştirilirse o gıdanın yağı emme oranı en aza iner. Bir tavuk buttaki kalori miktarı, onun kızarmış olanından 16 kalori daha fazla. Bunun sebebi ise aşırı ısının neme ve o gıdanın içinde buharlaşmaya neden olması.

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın