ARAMA YAP
Genel Sağlık
0

Diş fırçası ve macunu seçimine dikkat!

Diş fırçası ve macunları konusunda, piyasada çok çeşitli ve cazip kılınan pek çok ürün olması sizi şaşırtabilir. Seçim yaparken onaylanmış ve diş hekiminizin tavsiye ettiği ürünleri satın almaya dikkat etmelisiniz. En iyi diş macunu ve en iyi fırça hangisidir sorularının cevabı, kişinin ağız durumuna göre değişebilir. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu diş fırçası ve macunu seçimi konusunda bizlere yardımcı olacak önemli ipuçları verdi.

Doğru diş fırçası seçimi nasıl olmalı?

Bazı kişiler dişlerini farkında olmadan veya olarak bastırarak fırçalarlar. Bu gibi durumlarda dişeti çekilmeleri görülür ve diş eti çekilmesi olan kişilerin sert kıllı diş fırçası kullanması yanlış olur. Çünkü sert kıllı fırçalar dişetlerini daha çok travmaya uğratır, ayrıca dişlerde de aşınmalar yapabilir. Bu durumda yumuşak kıllı fırça kullanmaları daha doğru olacaktır.

Bazı kişilerin de ağız yapıları küçüktür ve büyük başlıklı fırça kullanmaları halinde ağzın arka bölgelerine ulaşmaları zor olur. Bu durumda ağız hijyeni tam sağlanamaz. Ağız yapısı küçük olan kişilerin özellikle orta veya küçük başlıklı diş fırçası seçmeleri gerekir. Döner başlıklı fırçalar da tercih edilebilir. Döner başlıklı fırçaların başlıkları küçük olduğu için manuel olanlara göre, arka bölgedeki dişlere ulaşması daha kolay olur. Ayrıca dişlerin arka kısımlarını yani dil yüzeyine bakan kısımlarını temizlemek daha kolay olur. Çünkü çoğu zaman dişlerimizin iç kısımlarında oluşan lekelerden şikayet ederiz. Sigara, çay, kahve kullanımı bu lekelenmeleri arttırır, fakat düzenli fırçalamada bu lekeleri en aza indirmek mümkündür. Yine de en iyi diş fırçasının, ağzınıza en iyi uyan ve tüm dişlere en rahat ulaşmanızı sağlayan diş fırçası olduğu unutulmamalıdır. Diş fırçanızı yıpranmaya başladığında ya da normal şartlarda her üç ayda bir değiştirmeniz gerekir. Buna ek olarak, belirli hastalıklar sonucunda fırçada yeniden enfeksiyona yol açabilecek mikroplar bulunduğundan bu dönemlerde fırçanın değiştirilmesinde fayda vardır.

Diş macunu seçerken nelere dikkat edilmeli?

Fırçalarda olduğu gibi diş macununda da birçok çeşit mevcuttur. Macunlar da kendi içinde özelliklerine göre ayrılır. Örneğin diş ve dişeti koruyucu, çürük önleyici, beyazlatıcı gibi çeşitleri mevcuttur. Daha çok ne sorunumuz var ise bu soruna yönelik olan macunu kullanmalıyız. Örneğin diş çürüğü açısından yüksek risk altındaysak, fluorid gibi yüzeysel koruyucu etkisi yüksek diş macunu; hassasiyet problemi var ise hassasiyet giderici diş macunu, periodontal sorunumuz var ise medikal içeriği yüksek, renklenme problemi var ise beyazlatıcı özelliği olan diş macunlarını kullanabiliriz. Görüldüğü gibi çok çeşitli etkinliğe sahip diş macunları ve diş fırçaları olduğu ileri sürülüyor ise de, sonuçta seçtiğiniz hiçbir diş macunu ve diş fırçası, diş hekiminizin yapması gereken tedavinin yerine geçmeyecektir. Dişlerimiz, yemeklerden sonra ağız yapımıza en uygun diş fırçasıyla günde en az 2 kez diş etlerinden dişe doğru dairesel hareketlerle çok bastırmadan fırçalanmalıdır. Ayrıca her akşam diş arası temizliği için diş ipi kullanılmalıdır. Tüm bunlarla beraber 6 aylık periyodlarla diş hekimi kontrolü yaptırılmalıdır.

dişfırcası, #macun, #secim

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın