ARAMA YAP
Cilt Bakımı
0

Cildiniz Fotoğraflarda Parlıyor Mu?

 

cilt-parlamasiArkadaşlarınızla müthiş bir yaz gecesi geçiriyorsunuz ve anı fotoğraflamaya karar verdiniz. Fotoğrafta herkesin saçı ve makyajı müthiş görünüyor ama sizin yüzünüz parıl parıl parlıyor. Bu parıldama sağlıklı, canlı bir cildin parlaması gibi değil, sanki yüzünüzü az evvel zeytinyağı kovasına daldırmış gibi parlıyorsunuz! Yüzünüze gün içinde devamlı pudra uygulamanıza rağmen bu yağlı görünümden bir türlü kurtulamıyor musunuz?

Bu durum aslında hiç de sıradışı değil. Eğer cildiniz yağlı ya da karmaysa, özellikle de yaz aylarında cildiniz gün içinde aydede gibi parlar bu sizi sinir eder. Bu yağ tabakasına sebum deniz ve ciltteki yağ bezleri tarafından üretilir. Amacı cildi ve saçları nemlendirip korumaktır. Hormonlar, bakteri oluşumu ya da kullandığınız bazı ilaçlar cildin aşırı sebum üretmesine neden olabilir. Yağlanma özellikle de yüzün T bölgesinde yoğunlaşır.

Akne tedavi edici jeller ve yüz temizleyicileri sayesinde yağlı ciltle baş edebilirsiniz ama bazen sebum bezleri öyle aktif olur ki, yüzünüzü temizledikten birkaç saat sonra, cilt yeniden yağlanır. Gün içinde sebum fazlasından kurtulmak için matlaştırıcı losyonlardan faydalanın. Matlaştırıcı losyonlar, ciltteki sebum fazlasını emerek cilde mat bir görünüm vermek için geliştirilmiş.

Ciltteki sebum miktarını düzenleyerek cildi matlaştıran bir losyonun yağ emici maddeler içermesi gerekir. Matlaştırıcı losyonların içeriğinde genelde, hidratlanmış magnezyum silikadan oluşan bir mineral olan talk maddesi kullanılır. 1 PH değerine sahip talk, en yumuşak mineral olarak bilinir. Silikon, oksijen ve en az bir metal çeşidinden oluşan talk maddesi, ciltteki su ve sebum fazlasını emer. Matlaştırıcı losyonlar, hep böyle kil bazlı silikalar içerir.

Polimerler ve plastik türevleri de sebumu emmeye yardımcı olur. Cilt bakım ürünlerinde sıklıklar kullanılan silikon polimerleri, ürünün daha nemlendirici ve rahatlatıcı olmasını da sağlar. Silikon ürünün yapışkanlığını ve köpürme özelliğini azaltır. Silikon polimerlerinden biri olan dimetikon, cilt yüzeyinde koruyucu bir tabaka oluşturarak cildi muhafaza eder. Silikon polimerleri, cilt bakım ürünlerinde hala sıklıkla kullanılsa bile, silikon elastomerleri matlaştırıcı losyonlarda daha fazla tercih ediliyor. Silikon elastomerleri, birkaç çeşit yağı emme özelliğine sahip ve cilde pürüzsüz, pudramsı bir doku da kazandırıyor.

Bazı matlaştırıcı losyonlar oldukça akışkan ve pürüzsüz bir dokuya sahiptir, cilt tarafından kolayca emilir. Fazla silikon içeren losyonları cilde uygularken, elinize jelimsi kürecikler gelir. Ama bu kürecikler hemen kaybolur ve ürün cilt tarafından kolayca emilir. Charm&Beauty sizin için en etkili matlaştırıcı losyonları seçti, böylece bu yaz fotoğraflarda en parlak yüze sahip olmaktan kurtulacaksınız.

1cilt-parlamasi-avene

Avéne Cleanance Emulsion Yağlı ve Akneli Ciltler için Nemlendirici Losyon 55 TL

Sabah ve akşam, yüzünüzü temizleme jeli ile iyice temizledikten sonra uygulayın. İçeriğinde Avéne Termal Kaynak Suyu, Siklometikon, Propilen Glikol, Gliserin gibi maddeler bulunuyor.

cilt-parlamasi-yves-rocher2

Yves Rocher Gözenek Sıkılaştırıcı ve Kusur Giderici Jel Krem 42,90 TL

Kaside kökünden elde edilen Baikal Tozu ile cildi sebum fazlasından arındırıp matlık sağlıyor. Cildin günlük nem ihtiyacını karşılayıp kadifemsi bir dokunuş veriyor.

 

3cilt-parlamasi-ddf

DDF Clarifying Hydrator 189 TL

Ciltte yağ ve nem dengesi sağlamaya yardım ederek parlamaları gideriyor. Ciltte salgılanan sebum miktarını azaltırken gözenekleri sıkılaştırıyor ve cildi nemlendiriyor.

cilt-parlamasi-garnier4

Garnier Nem Dengesi Matlaştırıcı Krem 16,99 TL

Yeşil çay özleriyle zenginleştirilmiş bu nemlendirici cildi matlaştırıp cilt rengini eşitliyor ve tazelik sağlıyor. Yağ içermeyen kremsi dokusu hızla emiliyor. Yüzünüze sabah ve akşamları uygulayın.

 

5cilt-parlamasi-dr.brandt

Dr. Brandt Pores No More Anti-Aging Matlaştırıcı Losyon 185 TL

Cilde hızla nüfuz eden, yağsız, yaşlanma karşıtı olan bu losyon, gözenekleri temizleyip parlamayı matlaştırıyor. Ciltteki kök hücrelerin aktivitesini ve uzun ömürlü olmasını sağlıyor.

cilt-parlamasi-darphin6

Darphin Skin Mat Matlaştırıcı Losyon 184 TL

İçeriğindeki Matipure, Phlorogine, Oubaku, Meyankökü, Imperata Cylindrica Ekstresi, E Vitamini, Asetik Asit Tuzu sayesinde cildi neme doyururken matlaştırıyor, ipeksi bir yumuşaklık sağlıyor.

 

7cilt-parlamasi-filorga

Filorga Time Filler Mat 115 TL

Kuruluk, sarkma ve stres kaynaklı kırışıklıklar, gözenekler, ciltte parlama gibi sorunlara çare oluyor. Cilt dokusundaki bozulma ve kusurları da düzeltiyor.

cilt-parmalaması-ducray8

Ducray Keracnyl Matifiant Nemlendirici Krem 47,50 TL

Ciltteki yağ dengesini sağlamaya, cildi kir, sebum fazlasından arındırmaya , parlamayı engellemeye ve cildi nemlendirmeye yardım ediyor.

 

  

 

 

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın