ARAMA YAP
Cilt Bakımı
0

Cildimin Can Dostu,Serbest Radikal Düşmanı Antioksidanlar

antiCildimiz hergün UV, radyason, kimyasal maddeler, ilaçlar, sigara dumanı, ozon gibi oksidasyona neden olan çevresel kirliliklere maruz kalıyor. Zararlı UV ışınları da serbest radikal oluşumunu hızlandırıyor. Serbest radikaller deriye zarar verip deri yapısında bozulmalara neden oluyor.

Serbest radikallerin en temel hasarı, derinin lipit yapısında değişiklik yapmaları, derinin protein ve amino asit yapısındaki yapı taşlarında geri dönüşümsüz bozukluğa neden olmalarıdır. Günümüzde serbest radikaller, cilt yaşlanmasının en önemli nedeni olarak kabul görüyor.  Antioksidan moleküller, çeşitli etkiler göstererek cildin oksidasyon sonucu gördüğü hasarı azaltıyor; lipit peroksit ve serbest radikalleri engelleyip metal iyonlarını bağlıyor, hasarlı biyolojik moleküllerin yok edimesini sağlıyor.

Fazla miktarda UV ışınına maruz kalma ya da beslenme bozukluğu, cildin antioksidan savunmasının zayıflamasına sebep olur. Buna oksidatif stres denir. Oksidatif stres sonucu, vücuttaki biyokimyasal yapılar oksidasyona uğrayarak yapısal bozunmaya uğrar. Bu durum foto-yaşlanmaya da sebep verir. Bu nedenden dolayı, kozmetik sektörü, bu oksidasyonu azaltmaya yardım edecek antioksidanları, cilt bakım ürünlerinin formülasyonlarında kullanıyor. Charm&Beauty sizin için en sık kullanılan antioksidanları araştırdı.

E VİTAMİNİ

Ciltteki olası UV hasarının önlenmesi amacıyla kullanılan E Vitamini, çok kuvvetli bir antioksidandır. Gündüzleri cildi derinlemesine nemlendirip çevresel anti1koşullara karşı güvenceye alırken, geceleri de daha önce meydana gelmiş yıpranmaları onarmaya çalışır. Güneşe maruz kalmadan, hatta havalar ısınmadan evvel E Vitamini içeren ürünler kullanırsanız, cildinizin hasar görmesine engel olursunuz. Cilde sekiz saatlik güzellik uykusu etkisi veren The Body Shop Vitamin E Serum in Oil (59,90 TL) (1) cildi tazeleyip dinlendiriyor, yeniden yapılanma sağlıyor.

C VİTAMİNİ (ASKORBİK ASİT)

anti2En önemli antioksidanlardan biri olan C Vitamini, insan organizmasonda sentezlenemez, bu nedenle muhakkak dışarıdan alınması gerekir. E Vitamini ile beraber kullanıldığında sinerjik etki oluşturur. Ağızdan C Vitamini kullanımı ile derideki UV radyasyonu ile azalan C Vitamini seviyesini yükseltemezsiniz, bu yüzden C Vitamini içeren ürünleri topikal olarak kullanmalısınız. C Vitamini, topikal formülasyonunun hazırlanması oldukça zahmetli olan bir antioksidandır. Cilt bakım ürünlerinde kullanılabimesi için, molekülün dış ortamdan korunması gerekir. Hazırlanan formülün, hem molekülü koruması hem de ciltten emilimini gerçekleştirmesi lazımdır. Piyasada C Vitamini içeren farklı ürünler anti3bulabilirsiniz.

Exuviance Vespera Bionic Serum (185 TL) (2) cildi besleyip güçlendiren A, C ve E Vitaminleri içeriyor. İçerisinde zengin mineraller bulunan Ellaro C Vitaminli Canlandırıcı Krem (129,90 TL) (3) antioksidan özelliği ile cildi besleyip nemlendirirken hücrelerin yenilenmesini sağlıyor.

anti4Lierac Mesolift Serum (179 TL) (4) kan portakalı özüyle zenginleştirilmiş yüzde 15 oranında Mesolift kokteyli içeriyor. Daha aydınlık, enerjik, parlak bir cilt tonu sağlıyor.

Murad Yağ Dengeleyici Nemlendirici SPF 15 (154 TL) (5) içeriğindeki patentli nar özü ile cildi anti5çevresel hasarlara karşı antioksidan koruma altına alıyor.

anti6Biotherm Skin Ergetic Signs of Fatigue Repairing Fresh Serum (135 TL) (6) brokoli, elma ve soyanın antioksidan etkileri ile ciltteki yorgunluk izlerini silmeyi hedefliyor.

Yüksek yoğunluklu saf C Vitamini ile formüle edilmiş Kiehl’s Poweful Strength Line Reducing Concentrate (209 TL) (7) yüz çizgilerinin yanı sıra, ağız ve göz çevresindeki kırışıklıklar üzerinde de anti7etki gösteriyor. Yenileyici bitkisel yağlar, dengeleyici ve antioksidan etkileri ile bilinen esansiyel yağların bir karışımı olan Kiehl’s Midnight Recovery Concentrate (129 TL) (7) cilt bariyerini gece boyunca onarıp yeniliyor.   

anti8Ren V-Cense Youth Vitality Gündüz Kremi (166 TL) (8) Calabria portakalından elde edilen C Vitamini ve kök hücre ile kolajen oluşumunu tetikliyor ve lifting etkisi oluşturuyor.

KATEŞİN

Kateşin zengini yeşil çayın güneşin zararlı ışınlarından koruma özelliği kesin olarak bilindiğinden, yüzünüzde ve cildinizin güneş gören bölümlerinde yeşil çay içeren güneş kremleri kullanabilirsiniz. Yeşil çay içeren cilt bakım kremleri, kırışıklıkları anti9azaltmada ve oluşumlarını yavaşlatmada yardımcı olabilir. Yeşil çay yapraklarından elde edilen öz ile kendi ev yapımı kreminizi de hazırlayabilirsiniz. Günde iki üç bardak yeşil çay içerek antioksidan özelliğinden faydalanın ve zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayın. Fotoyaşlanmaya karşı önlem almak için Avon Care Salatalık ve Yeşil Çay Özü İçeren Tazeleyici Jel Yüz Kremi (5,50 TL) (9) kullanın. Mat, nemlendirilmiş ve taze görünen bir cilt sağlıyor. Astaksantin, yeşil çay, zeytin ve E anti10Vitamininden oluşan Derma-E Age Defying Moisturizer SPF 15 (96 TL) (10) yoğun nemlendirme ve yaşlanma karşıtı etki yaparken, zararlı UVA ışınlarından da koruma sağlıyor.

Yeşil çayı doğal bir peeling malzemesi olarak da kullanabilirsiniz. İltihaplanma karşıtı yeşil çay, cildi korur ve besler. Hassas ve akneye yatkın ciltler için iyi bir seçim olur. Doğal peeling karışımlarının içine öğütülmüş yeşil çay yaprakları ekleyerek antioksidan etkisinden faydalanın.

RESVERATROL

Neme susamış cildinize resveratrol içeren ürünlerle bakım yapın. Üzüm kabuğunda bulunan resveratrolün güçlü antioksidan özelliği, E Vitamininden 50 kat, anti11C Vitamininden ise 30 kat daha fazladır. Anti-aging etkili resveratrol maddesinin, yaşlanmayı yavaşlatıcı hatta yaşam sürecini uzatıcı etkisi olduğu bile düşünülüyor. İnflamasyon karşıtı etkisi ile doku hasarı ve hücresel proliferasyonu baskılıyor, cilt yapısını koruyor. Caudalie S.O.S Vinosource Thirst Quenching Nem Serumu (125 TL) (11) içeriğindeki antioksidan etkili üzüm çekirdeği polifenolleri, nemlendirici ve yatıştırıcı organic üzüm suyu, güçlendirici Vinolevure, nemlendirici hyaluronic asit ile cildin acil nem takviyesini karşılıyor. Suyun cildin derinlerine kadar nüfuz etmesini sağlıyor. 

KOENZİM Q10

anti12Bilinen en eski besin desteklerinden biri olan Koenzim Q10, cilt bakım endüstrisinde bir dönüm noktası olarak Kabul görüyor. Vücudumuzda zaten bulunan bu doğal maddenin miktarı yaş aldıkça azalıyor. Yaşı 30’un üzerinde olan çoğu insanın cildinde yeteri miktarda Q10 bulunmuyor. Cildin yaşlanma sürecinde karşılaştığı pek çok sorun, bu azalma ile ilişkili olabilir. Cilde doğrudan tatbik edilen Co-Q10, cilt yaşlanmasını yavaşlatıp onarımı destekliyor. Nivea Visage Q10 Plus Kırışıklık Karşıtı Gündüz Bakım Kremi SPF 15 (49,50 TL) (12) kırışıklıklarla savaşarak yenilerinin oluşumuna da engel oluyor.  

ANTİOKSİDAN KOKTEYLİ: EUKARION-134

Bazı ürünler çeşitli antioksidanlardan oluşan formüllerle geliştirilir. Clinique Super Rescue Anti-Oxidant Gece Nemlendiricisi (179 TL) (13) cildi anti13yaşlanmanın etkilerinden koruyor. Katalitik özelliği taşıyan patentli sekiz antioksidan birleşimi ile oluşturulmuş Eukarion-134, serbest radikalleri zararsız hale getirerek cilde hasar vermelerini engelliyor. Cildi derinlemesine nemlendirerek kendi öz koruyucu nem bariyerini onarıyor. Cildinizin daha pürüzsüz ve rahatlamış olmasını sağlıyor.

GLUTATION

Tripeptit yapısında olan Glutation, doğrudan serbest radikalleri engelleyen, cildi UVA/UVB ışınlarına anti14karşı koruyan ve suda çözünebilen bir antioksidandır. Hücreleri oksidatif hasara karşı korur. Ciltte glutation miktarının azalması, cildi UVA ışınlarına karşı savunmasız bırakır, ayrıca ciltte donuk, mat görünüm, elastikiyet kaybı ve kırışıklık olarak kendini gösterir. Perricone Acyl-Gluthatione (858 TL) (14) elastikiyet kaybı, aşırı kuruluk, çizgi ve kırışıklıkları hedefliyor. Cilde canlılık ve enerji verirken genişlemiş gözenekleri sıkılaştırıyor.

 

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın