ARAMA YAP
Vücut Bakımı
0

Aromaterapi’nin Gücünü Keşfedin!

sacAromaterapi, bitkilerde bulunan uçucu yağlarla yapılan bir tedavi sistemidir. uçucu yağlar oda sıcaklığında buharlaştırkları için eterik yağ ya da esans olarak da isimlendirilebilir.

NASIL UYGULANIR?

Masaj

Bu uygulama insan organizmasının kemik ve kas yapısı ile sinir sistemini iyi bilen masaj uzmanları tarafından yapılmalı. Masaj yapmak için uçucu yağlar doğrudan kullanılamaz. Bu yüzden uçucu yağları taşıyıcı yağlarla seyreltmek gerekir. Antibakteriyel ve antioksidan özelliğe sahip Oshadhi Jojoba Carrier Oil (109 TL) (1) vücudu nemlendirip elastikiyet de sağlıyor. Aromatik yağlarınızı bu yağla karıştırıp kullanın.Bakım esnasında seçilecek yağın kişinin terapi amacına uygun olması ve terapinin etkisine uyum sağlaması önemlidir.

Kompres

İhtiyaca göre soğuk veya sıcak uygulanabilir. Soğuk kompres, başağrıları, burkulmalar ve şişmelerde faydalıdır. Sıcak kompres ise kas ağrıları, artrit romatizma, diş ağrıları ve apselerde faydalı olur.

İnhalasyon

Bu yöntem özellikle üst teneffüs yolu rahatsızlıkları, soğukalgınlığı, nezle, sinür rahatsızlıkları, öksürük ve boğaz problemleri ile cilt bakımında kullanılır. İçinde kaynar su bulunan bir kaba, üç, dört damla uçucu yağ damlattıktan sonra, başın üzerini bir havlu ile kapatıp birkaç dakika derin nefes alarak uygulayın.

Evlerdeki odalarda, koku taşları veya koku lambaları üzerine uçucu yağ karışımları ilave ederek, sakinleştirici, dinlendirici, rahatlatıcı, neşelendirici, kışın da aromamsoğuk algınlıklarından koruyucu ve tedavi edici ortamlar oluşturabilirsiniz.

Banyo

Fitobalneoloji adı verilen banyolar, uyku bozuklukları, gerginlik, romatizmal hastalıklar, soğuk algınlıkları ve enfeksiyonal deri hastalıklarının tedavisinde başarıyla kullanılıyor.

Aromaterapi, güzellik ve cilt sağlığı sorunlarında, cilt nemlendirici kompresler, cilt temizleyici kokulu sular, cilt dinlendirici buğular ve masajlar yoluyla faydalı oluyor.

Okdukça pahalı olan uçucu yağların yan etkileri azdır. Aldehit, keton, ester ve terpenleri içerirler. Ayrıca antiseptik, antibakteriyel, antifungal, antiviral, antispazmodik ve antioksidan etkiler taşırlar.

DİKKAT!

Uçucu yağlar dahilen kullanılmaz!

Masaj yaparken kullanılan uçucu yağlar, taşıyıcı yağlarla seyreltilmeli.

Uçucu yağları gözlerden uzak tutun!

Uçucu yağları çocuklardan ve ev hayvanlarından uzak tutun.

Hepatit, epilepsi, kanser, Parkinson ve alerji gibi ciddi rahatsızlıkları olanlar, uçucu yağları kullanmadan evvel doktora danışmalı.

HANGİ ESANSİYEL YAĞLARI KULLANALIM?

aroma1BERGAMOT

Stres ve yorgunluğu giderir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Egzema tedavisinde de kullanılır. İştah arttırıcı ve safra söktürücü etkisi vardır. Ayrıca çayda lezzet ve koku verici olarak da kullanılır. Öfke ve hayal kırıklığını giderir, endişe ile oluşmuş depresyonda mükemmel sonuç verir. Doa Bergamot Yağı (11,49 TL doakozmetik.com)

LAVANTA

Sakinleştirici, dengeleyici, baş ağrısını dindirici özelliğe sahiptir. Huzursuzluk, korku, uykusuzluk, panik ve depresyon için çok yararlıdır. Parfümlerde de kullanılır. Depresyona iyi gelir. Vücuttaki kötü kokuları giderir, antiseptik olarak kullanılır. Romatizma ağrılarını da dindirir. Vücut jelleri ve losyonlarda da aroma2esans olarak kullanılır. Yves Rocher Jardins du Monde Lavanta Özlü Duş Jeli (10,90 TL) (2) ile duş keyfi yaşayın. Ardından da zengin ve yumuşak dokusu sayesinde cilt tarafından hızla emilen aroma3L’Occitane Organik Sertifikalı Lavanta Vücut Losyonu (85 TL) (3) uygulayın.

PAPATYA

Fiziksel ve ruhsal bir rahatlatıcı olan papatya, depresyon, korku, histeri ve gerilimi yatıştırıyor. Tedirginlik, huzursuzluk, öfke ve sabırsızlık durumlarında sükunet veriyor. Akzer Papatya Yağı (8 TL akzersanal.com)

OKALİPTUS

Konsantrasyon ve zihin açıklığı sağlıyor. Enerjilerin dengesiz olduğu durumlarda kullanabilirsiniz. Bronşit, astım gibi akciğer hastalıklarında ve gribal enfeksiyonlarda da kullanılır. Duş jelleri ve banyo köpüklerinde kullanıldığında ferahlatır. Molton Brown Warming Eucalyptus Bath&Shower aroma4Therapy (65 TL) (4) içeriğindeki okaliptus yağı ile cildi canlandırmaya yardımcı olurken buğday proteini yumuşaklık ve tazelik sağlıyor.

REZENE

Sıkıntılı zamanlarda güç ve cesaret verir, stresli zamanlara tepki olarak oluşan oburluğa çare olur. Cildi besleyip pürüzleri de giderir. Talya Rezene Yağı (6 TL bitkiselurunpazari.com)

PORTAKAL YAĞI

Dengeleyici ve yatıştırıcı özelliği vardır. Vücut bakım ürünlerinde kullanılan turunç esansları ferahlık ve mutluluk verir. Sülfat içermeyen, yüzde 99,6 doğal aroma5içeriklerden oluşan Burt’s Bees Turunçgiller ve Zencefil Özlü Duş Jeli (59 TL) (5) ile banyoda aromaterapi keyfi yaşayın. Banyodan sonra ise cildinizi Bee Beauty Fruit Explosion Portakal Özlü Vücut Losyonu (7,90 TL) (6) ile nemlendirin. Gratis Mağazaları’nda bulabilirsiniz.

GREYFURT YAĞI

Kafa karışıklığı , kıskançlık ve hayal kırıklığı gibi olumsuz düşünce durumlarında ilaç olarak kullanılır. Kararsızlık, sürüncemede bırakma ve geçmiş için kaygılanma durumlarında fayda sağlar. Manik-depresif durumlarda yardımcıdır. Bliss Grapefruit + Aloe Soapy Suds Banyo Köpüğü ve Duş Jeli (70 TL) (7) içerdiği gliserin, aloe ve E Vitamini ile vücudu aroma6nemlendirirken hoş kokusuyla ferahlatıyor.

YASEMİN YAĞI

Depresyona iyi gelir, endişe giderir, duygusal olarak dengeleyici ve yatıştırıcı özelliği vardır. uyuşukluğa ve tembelliğe iyi gelir. Vücut bakımı ürünlerinde ve parfümlerde kullanıldığında, hoş kokusu ile başınızı döndürür. Elancyl Lait Hydratant Energisant Vücut Losyonu (42 TL) (8) içeriğindeki turunç, aroma7yasemin, beyaz misk ve amber kokularıyla teninizi sarıyor.

KARANFİL YAĞI

Sinirleri uyuşturur, antiseptik ve ağrı kesici özelliğe sahiptir. Karden Karanfil Yağı (7,50 TL antikkuruyemis.com)

ARDIÇ

Antiseptik ve vücudu temizleyici özellikleri vardır. Romatizmal ağrılara iyi gelir. Eklem durumları ve ödem durumlarında faydalıdır. Başak Organik Ardıç Yağı (24,99 TL e-basakorganik.com)

NANE

aroma8Mide bulantısını keser, hazmı kolaylaştırı, sinirleri güçlendirir, baş ağrısına iyi gelir, yorgunluğu dindirir ve canlandırıcıdır. Sinüzit, baş ağrısı ve migreni azaltır. Awe Cemre Nane Yağı (24 TL ballicarsi.com)

BİBERİYE

Ağrı kesici ve antiseptik özelliği vardır. Baş ağrısı ve zihinsel yorgunluğa iyi gelir. Hafızayı güçlendirir. Raen Bitkisel Biberiye Vücut ve Masaj Yağı (32 TL raen.com.tr)

GÜL

Depresyon giderici, yatıştırıcı ve spasm giderici özellikleri vardır. Uykusuzluk ve sinirsel sorunlara da çare olur. Vücut bakım ürünleri ve parfümlerde kullanılır. Kiehl’s Aromatic Blends Patchouli & Fresh Rose Vücut Losyonu (79 TL) (9) kullanın.   

SEDİR

Meditasyon aracı olarak kullanılan sedir yağı gerilimleri yatıştırır. Nuka Defne Essencia Sedir Yağı (9,09 TL bitkisandigi.com.tr)aroma9

DEFNE

Antiseptik özelliği vardır. Deo Defne Yağlı Katı Sabun (11 TL deosepeti.com) hem vücuda hem saça uygulanabiliyor. Yıpranmış saçlara güç ve parlaklık da veriyor.

MELİSA

Terletici, kas gevşetici, sinirleri yatıştırıcı ve ateş düşürücü özellikleri vardır. Nefes darlığı ve astımda da kullanılır. Maranki Melisa Yağı (8 TL marankialisveris.com)

ÇAM

Terletici ve antiseptik özelliği vardır. Kas ağrılarına iyi gelir ve ferahlık verir. Çam Özlü Sabun (3,54 TL botaniksaglik.com)

 

 

 

 

 

 

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir cevap yazın